Aybıyık “Ucuz Siyasi Polemiklere Girmeyeceğim”

07 Temmuz 2014 Pazartesi, 14:01

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi Mesut Akbıyık, Balya Belediye başkanı Osman Kılıç’ın bir medya kuruluşuna Ilıca mahallesinin Karesi ilçesine bağlanması konusunda yaptığı kamuoyunu yanıltıcı açıklamalara yanıt verdi. Mesut Akbıyık yaptığı açıklamada:                

“Balya Belediye Başkanı Osman Kılıç’ın çeşitli gazetelerde habere konu olan açıklamalarını dikkatle ve şaşırarak okudum. Öncelikle bu üslubu bir belediye başkanına yakıştıramadığımı belirtmek isterim. Başkanın şahsım adına kullandığı ifadeleri bir tarafa bırakırsak başta söz ettiği Ilıca mahallesinin Karesi ilçesine referandumla bağlanması ile ilgili tarafıma kullandığı suçlayıcı ifadeler hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. Bu konuda şahsım adına başlatılmış hiçbir girişim bulunmamaktadır. Kaldı ki böyle bir konuda girişim başlatmak Karesi ilçesi Belediye Başkanımız ve belediye meclisi üyelerime yapılmış bir siyasi nezaketsizlik olurdu.

Talep Ilıcalılardan geldi

Olayın aslı şu şekildedir. Ilıca mahallemizde başta mahalle muhtarı ve mahalle sakinlerinin bu noktada talepleri olduğu tarafıma iletildi ben de Büyükşehir belediye meclisi üyesi olarak bu tür bir girişimde başta Balya ilçemiz olmak üzere Karesi ve diğer meclis üyelerinin ve yetkili birimlerin bilgilendirmesi gerektiğini talepte bulunan vatandaşlara ilettim. Ilıca mahallesinin Karesi ilçemize bağlanması noktasında bir girişimi ne başlattım ne de takipçisi oldum. Talep tamamen mahalle sakinlerinden ve muhtarımızdan gelmiş bulunmaktadır.

Başkanın açıklamalarında kullandığı ifadeler tam olarak bir talihsizliktir. Bir hayalden kalkarak tarafıma rant için siyaset yapma iddiasında bulunması tam anlamıyla nezaketsizliktir. Çok yakın bir zamanda halk oyuyla belediye başkanı olmuş bir siyasetçinin akıl dışı polemiklerle gündeme oturma çabaları olsa olsa belediye başkanlığı sorumluluğunu bir beş yıl taşıyamayacağının en net göstergesidir. Sayın başkan asla unutmamalı ki “üzerine vazife olmayan hayal ürünü gündemlerle” uğraşan siyasiler asli görevlerini ihmal ederler. Beş yıl oldukça kısa bir süredir bu beş yılı zorlama polemiklerle heba ederseniz halk gereken cevabı sandıkta verecektir.

Belediye Yönetimi umut vaat edemiyor

Belediyenin yeni yönetiminin yakın zamanda seçimi kazanarak göreve başladığını dikkate alırsak Balya ilçemize bağlı bir mahallemizin başka bir ilçeye bağlanması noktasında çıkan haberler ve mahalle halkından gelen talepler belediye yönetiminin bu konuda halka hiçbir umut ve güven veremediğini göstermektedir. Belediye başkanının suni gündemlerle halkı meşgul etmesine bakılırsa Balyalı vatandaşların pek de haksız olmadıkları görülecektir.

Rant için siyaset  yapmam

Mesut Akbıyık olarak siyasi kariyerim ortadadır.Demokrasinin ve hukukun işletilmesi adına verdiğim mücadele ile gurur duyuyorum ve asla bu mücadeleden vazgeçmeyeceğim. Bugüne kadar hiçbir zaman rant için siyaset yapmadım. Son on yılda verdiğim mücadele ve siyasal duruşum ortadadır. İktidar oyunu oynamayı ve her devrin adamı olmayı da asla kendime ve kimseye yakıştıramam. Bugün siyasette Karesi haklının bana verdiği bu görevi layığı ile yerine getirmekten başka hiçbir amacım olamaz olmamıştır. Söz konusu demokrasi ve halkın iktidarı ise Mesut Akbıyık her zaman “dik duruşunu” korumaya devam edecektir. Bu geçmişte de böyleydi bundan sonra da böyle olacak. Ilıca halkının bir kararı olacaksa da buna saygı duymak baştan sayın başkan olmak üzere hepimiz için önemli bir görevdir.

Ucuz siyasi polemiklere girmeyeceğim

Başkana cami boyama ve çöp konteynırı yenileme işlerinde başarılar diliyorum. Mesut Akbıyık asla bu tür suni gündemlerin parçası olmayacaktır. Kendisine önerim Karesi’ye bağlanmak isteyen ılıca mahallemizi ziyaret ederek bu vatandaşların bu tür taleplerinin nedenlerini araştırmasıdır. Yoksa bir karış toprak vermeyiz tarzı derebeyi özentisi tavırların kimseye faydası olmayacaktır. Demokrasilerde halkın isteklerinin önünde kimse duramaz ve zamanı gelen bir fikri engellemek imkansızdır. Bunu başkalarını suçlayarak da polemiklerle de başaramazsınız. Belediye Başkanın beş yılını komik polemiklerle heba etmemesi hem Balya ilçemiz hem de memleketimiz adına önemli bir kazanç olacaktır.” dedi

 

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA - ERDEK YILBAŞI PROGRAMLARI 2017 başlıklı makalemizde bandırma, bandırma yeni yıl programları 2017 ve bandırma yılbaşı eğlence programları hakkında bilgiler verilmektedir.

You must be logged in to post a comment Login

proje-bandirmacomtr