Son Dakika
25 Kasım 2017 Cumartesi

1 litre atık yağ 1 litre petrole eş değer enerji üretiyor

25 Haziran 2014 Çarşamba, 17:53

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Sürdürülebilir Atık Yönetimi Çalıştayı, yoğun bir katılımla Bal Konuk Center’da gerçekleşti.

Dün gerçekleşen çalıştaya Vali Yardımcısı Selda Dural, Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Osman Sali, Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ayşin Şirvancı başta olmak üzere Belediye Daire Başkanları, ilgili kurum ve kuruluşların yetkilileri, üniversite öğrencileri ile çok sayıda davetli katıldı.  Konuşmacı olarak Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nden Dr. A. Tülay Selici, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden Ali Yenici ve Balıkesir Sanayi Odası’ndan Nur Doğru’nun katıldığı çalıştayın moderatörlüğünü BAÜ Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Doç Dr. Burhanettin Farizoğlu yaptı. Çalıştayın açılış konuşmasını ise Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur yaptı. Başkan Uğur konuşmasında, Balıkesir’in kalkınmasında önemli rol oynayan sanayi tesislerinin üretim faaliyetleri sonrasında çeşitli endüstriyel ve atıklar oluştuğunu, bir yerden üretim yaparken diğer yandan da atıkları mevzuata uygun bertaraf etmenin sürdürülebilir çevre açısından gelecek nesillere bir borç olduğunu düşündüklerini kaydederek çevrenin kendileri için önemli olduğunu dile getirdi.

‘1 litre atık yağ 1 litre petrole eş değer enerji üretiyor’

Gelişmekte olan ülkelerin sanayileştikçe tüketimin arttığını, tüketim arttıkça çevrenin de kirlendiğini belirten Başkan Uğur “Bitkisel atık yağlar çok önemli. Bu konuyu ülkemizde ilk defa gündeme getiren ve bu konuda 4 yıla yakın çalışma yapan bir kişiyim. Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı olarak görevim devam ediyor. Bundan 4 yıl önce Çevre Bakanlığı, Derneğimizden atık yağların değerlendirilmesi konusunda çalışma yapmamızı istedi. Evlerde tüketilen bitkisel yağlar, evde yapılan kızartmalar neticesinde lavabodan dökülüyor, lavaboya döküldüğünde bir kere kanalizasyon ile ilgili tıkanma meydana geliyor. 1 litre atık bitkisel yağ, 1 litre petrole eş değer enerji üretiyor. Arıtmalar yağları arıtmadan çevre kirleniyor. Maddi olarak da arıtma tesislerinin yükü artıyor. Bitkisel atık yağ makinesini geliştirdik 35 ortaklı firma olarak Çorum’da makineyi yapıyoruz. Bitkisel atık yağ toplama makinesinin patenti BAYTOM firmasına ait. Bu makineleri Balıkesir’de yaygınlaştıracağız. Bu yağları lavabodan atılmadan toplayarak biodizele dönüştürerek katkı sağlayacağız” dedi.

‘Arıtma tesisi mutlaka şart’

Konuşmasında arıtma tesisinin gerekliliğine de değinen Başkan Uğur, “Geçmişimizden aldığımız mirası çocuklarımıza bırakacağız. Su kullanıyoruz suyu kirletiyoruz. Gelişmekte olan ülkelerin hastalıklarının %80’i su kirliliğinden. Kırsaldaki mahalleleri geziyoruz. Buradaki sular kaynak sudan alınıyor, kanalizasyon suyun diğer tarafına bırakılıyor. Mutlaka arıtma tesislerinin olması lazım. İnsanların sağlığı önemli. Yerel yönetimlere görevler düşüyor ama bunun da bir finansmanı var. Avrupa’da vergiler çok arttırıldı. Atık su bedelleri bazı yerlerde %50’lere çıktı. Suyu arıtabilmemiz için bedel ödemeniz lazım. Avrupa’da araba lastiğinizi çöpe atamıyorsunuz onun bertarafı için bir bedel ödemeniz lazım bu da 50 euro” şeklinde konuştu.

Başkan Uğur’un konuşmasının ardından başlayan çalıştayda konuşmacılar, sunum eşliğinde katılımcıları konuyla ilgili bilgilendirdi. Çalıştayda öğleden sonra ise Ekolojik Enerji firmasının uzmanları, katılımcılarla görüş alışverişinde bulundu.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA - ERDEK YILBAŞI PROGRAMLARI 2017 başlıklı makalemizde bandırma, bandırma yeni yıl programları 2017 ve bandırma yılbaşı eğlence programları hakkında bilgiler verilmektedir.

You must be logged in to post a comment Login

proje-bandirmacomtr