Havutça Batan Gemileri Meclise Taşıdı

16 Eylül 2014 Salı, 23:46

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça Erdek ve Kapıdağ ziyaretleri sırasında kendisine iletilen sorunları Meclis gündemine taşımaya devam ediyor. Havutça son olarak Narlı ve İlhan Mahallesi’deki batık ve terk edilmiş gemilerin mahalle esnafı ve sakinlerine yaşattığı sorunları ele aldı. Havutça, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde bu gemilerin yarattığı sorunların ne zaman ve nasıl çözümleneceğin isordu.

Havutça önergesinde şu görüş ve sorulara yer verdi:

İzmit Limanı’ndan aldığı yüküLü bnan ve Mısır’a götürürken, Marmara Adası açıklarında yük kayması nedeniyle yan yatıp, batma tehlikesi geçirmesinin ardından çekildiği, Balıkesir’in Erdek ilçesine bağlı Narlı Mahallesi iskelesinde batan 63 metre uzunluğundaki “Pasha” isimli yük gemisi bir yılı aşkın süredir aynı yerinde durmaktadır. Narlı esnafı ve halkı 2013 Eylül ayından beri iskelelerinin önünde bulunan gemi nedeniyle iskeleye balıkçı motorlarının yanaşmaması sonucunda işlerinin olumsuz etkilendiğinden yakınmaktadırlar.

Yine Erdek’in İlhan Mahallesii skelesinde biri 60 metreuzunluğunda “Hesfibermarin” isimli kablı gemisi 10 yılı aşkın süredir ve bunun dışında 2 küçük yük gemisi de uzun süredir deniz içinde çürümeye terk edilmiş durumda beklemektedir. Mahalle sakinleri ve esnafının mağduriyetinin yanı sıra bu gemilerin denizden çıkarılmıyor olması denizlerdeki kirliliğin artmasına hemde ekonomik açıdan zarara yol açmaktadır. Bu nedenlerle;

1-     Muhtelif tarihlerde batmış olan Devlete ait veya terk olunup sahipsiz mal durumuna düşen ya da sahipleri tarafından herhangi bir çalışma yapılmayan gemilerin denizden çıkarılması için Bakanlığınız hangi çalışmaları yapmaktadır?

2-     Batık ya da sahipsiz gemilerin denizlerden uzun süre çıkarılmıyor olmasının nedeni nedir? Bu nedenleri ortadan kaldırmak için hangi çalışmaları yapıyorsunuz?

3-     Marmara Denizi’nde kaç batık ya da denizlerden çıkarılmayı bekleyen gemi bulunmaktadır?

4-     Erdek’in Narlı ve İlhan mahallerindeki gemiler başta olmak üzere bu durumdaki gemilerin yarattığı sorunlar ne zaman ve nasıl çözümlenecektir?

Bir önceki yazımız olan Öztaylan'ın 17 Eylül Mesajı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

You must be logged in to post a comment Login

proje-bandirmacomtr