Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Marka Tescil Başvurusu Nasıl Yapılır? 2024

Bandırma marka tescil süreci

Bandırma marka tescil süreci için markasını tescillemek ve haklarını korumak isteyen kişi ve işletmeler Bandırma’da nasıl marka tescili alınacağı konusunu merak ediyor. Bizde sizlere Bandırma’daki firmaların marka tescil işlemleri için en uygun marka tescil başvuru yöntemini bu haberimizde paylaşıyor olacağınız. Bandırma marka tescili nasıl yapılır, marka tescil belgesi nasıl alınır, marka tescil sınıfları, ön araştırma nasıl yapılır ve diğer tüm detaylar haberimizde sizleri bekliyor. Bilginize güveniyorsanız 250 TL’ye herhangi bir danışmana yada marka vekiline gerek kalmadan başvurunuzu hemen yapabilirsiniz.

Yapmanız gerekenler yazımızı dikkatlice okumak ve ihtiyacınız olan tek şey e-devlet şifrenizin olması.!

Marka tescili ve patent işlemi nedir?

Marka ya da buluşları tescil ettirmek ve diğer şahıslar tarafından yapılacak asılsız sahiplenme ve izinsiz kullanımların önüne geçmek için gerekli olan patent işlemi, bir buluşu olan ya da tescillemek istediği markası olan kişilerin ne çok merak ettiği ve fikir sahibi olmak istediği konulardan. İşte patent almak isteyenlerin merak ettiği tüm sorular ve adım adım patent alma sürecidir.

Patent, bir buluşu sahibinin kullanma ve sahiplenme hakkıdır. Buluşu kullanabileceğini gösteren belgeye ise patent belgesi denir. Bu sayede buluşunuzu kimse sizden izinsiz kullanamaz. Eğer kullanırsa patent sahibi bu tüzel kişiye veya kuruma dava açarak hakkını savunabilir.

Bireysel Marka tescili ve patent işlemi nasıl yapılır?

Yazımızın başında da açıkladığımız gibi marka tescili yapabilmeniz için 2020 yılında yeni güncellenen Türk Patent Enstitüsü Online başvuru sistemi için sadece e-devlet şifrenizi bilmeniz yeterlidir. Bunun için bilginize güveniyorsanız bir marka tescil firmasını ihtiyacınız yoktur. Eğer marka tesciliniz için ön araştırma yaptıysanız (ön araştırma nasıl yapılır aşağıda sizler için belirttik) artık şirketinizin ismini yada hayal ettiğiniz marka ismini kimseler almadan siz tescil edip alabilirsiniz.

Marka Tescili Ön Araştırma İşlemleri

https://online.turkpatent.gov.tr/trademark-search/pub/trademark_search adresinden aklınızdaki markanın başkası tarafından tescil olup olmadığını sorgulatabilirsiniz. Aklınızdaki yada kullandığınız markayı çeşitli kombinasyonlarda sorgulatmanız sizlere benzer markalar tescilli ise bunları tespit etmenizde yardımcı olacaktır.  Marka sorgulama işlemi yaparken size uyan doğru iş kollarını da tespit etmeniz gerekmektedir. Bunun için İŞ KOLLARI listesinden şirketiniz uyan iş kolunu faaliyet gösterdiğiniz mesleği aratarak bulabilirsiniz. Örn. Ulaşım 39.sınıf.

Bireysel Marka tescili ve patent işlemi nasıl yapılır?

TÜRK PATENT ONLİNE BAŞVURU SİSTEMİ İLE KENDİNİZ BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Öncelikle yukarıdaki linke tıklarak yenilenen arayüzü ile marka tescil başvuru sayfasına şimdi ulaşabilirsiniz. E-devlet ile giriş yaparak aşağıdaki ekrana ulaşıp Marka Başvurusunu seçip ilerlemeniz gerekmektedir. Bundan sonraki işlemlerde Kendim için Başvuru yapmak istiyorum seçeneği ile ilermeniz yeterlidir. Eğer kurumunuz bir LTD. ŞTİ. yada A.Ş. ise Kurum Şirketi seçebilirsiniz. Daha sonraki ekranda aşağıdaki gibi Şekil+Kelime seçerek logonuzu marka örneği kısmından 300 DPI olarak yüklemeniz gerekmektedir. Bunu matbaacınızdan 300 DPI olarak isteyebilirsiniz. Geri kalan ayarları aşağıda ilk geldiği gibi seçip bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur. Bir sonraki ekrana Devam Et’e tıklayarak geçebilirsiniz. Bir sonraki alanda uygun iş kolunuzu yada kollarınızı seçebilirsiniz. Birden fazla iş kolu seçip ilerleyebilirsiniz ancak her iş kolu için başvuru ücreti artacaktır. Bir sonraki ekran rüchan hakkı ekleme alanıdır. Buraya eğer marka ortaklı başvurulacaksa ortağınızın bilgilerini girmeniz gerekecektir. Eğer yoksa Devam eti tıklayın geçin. Marka sahibi bilgilerinizi kontrol ederek yoksa ekleyerek başvurunun sonuna yaklaşıyor olacaksınız. En sondan bir önceki ekran onay ekranıdır. Ödemeyi Tamamla ve Ödeme Adımına Geç tıklayıp Kredi Kartı ile Şimdi Öde butonuna tıklamanız yeterlidir. Kartınız yoksa Ziraat Bankası’na para yatırarak ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz. 2020 YILI için tek iş kolu için marka tescil başvuru ücreti 250 TL olarak ücretlendirilmektedir. Ödeme tamamlandıysa artık başvuru işlemi tamamlanmış demektir. Bundan sonraki süreç TÜRK PATENT VE MARKA KURUMU’nun belirlediği onay sürecine düşecektir.  Marka tercil sürecine aşağıdaki görselden ulaşabilirsiniz. Unutmayın ki kendinizde başvursanız marka tescil firmasıda başvursa Marka tescil tamamen bir süreçtir. Bu süreçte biraz sabretmek ve karşınıza çıkabilecek itirazlarda savunmanızı iyi hazırlamanız gerekmektedir.

nev bandırma