Bandırma Reklam Ajansı

Bozcaada Nereye Bağlıdır, Nüfusu ve Gezilecek Yerleri ?

19 Mayıs 2021 Çarşamba, 09:51
bozcaada hakkinda merak edilenler bandirma.com.tr 3
google news takip et mobil

Bozcaada Yunanca’da adı Tenedos olarak geçmektedir. Türkiye’nin Ege Denizi’nde Gökçeada’dan sonra en büyük 3. adası olarak bilinmektedir. Çanakkale iline bağlıdır. 40 kilometrekare yüz ölçümüne sahip olan ada ana karaya 6 km kadar uzaklıkta bulunmaktadır. Adanın nüfusu 2020 verilerine göre 3052’dir.  Yaz aylarında nüfus turizmin etkisi ile 10 kat artmaktadır. Bölge özellikle tatil veya gezi amaçlı bölgeyi tercih edecek olanların ilgisini çekmektedir.

bozcaada nereye baglidir nufusu ve gezilecek yerleri bandirma.com.tr

Turizm bölgenin başlıca geçim kaynakları arasında yer alırken aynı zamanda balıkçılık ve şarap üretimi de bölgede oldukça yaygındır. Şarapları ve şarap üzümleri de meşhur olan Bozcaada yaz aylarında turizm sektörünü de yakından etkilemektedir. Son yıllarda rüzgar enerji santralleri ile de ülke ekonomisine değer katmaktadır. İngilizce’de adı Tenedos olarak bilinse de tarihte Leukophrys, Calydna, Phoenice ve Lyrnessus kayıtlarda geçmektedir. Ada Osmanlı İmparatorluğu ile birlikte Türkçe’deki adına almıştır.

bozcaada hakkinda merak edilenler bandirma.com.tr 2

AYAZMA PLAJI

Bozcaada Gezilecek Yerler 

Tatil ya da gezmek amacı ile gelecek olanlar için Bozcaada gezilecek yer önerileri oldukça fazladır. Bölgede görülmeye değer yerler bulunduğundan tatilini zenginleştirmek isteyenler için uygun seçeneklerden biridir. Gezilip görülecek yerler arasında yel değirmenleri, Göztepe, Ayazma Manastırı, şarap fabrikaları, tarihi eserler, müzesi ve sanat galerileri adanın sınırları içerisinde yer almaktadır.

Planlı olarak adaya gelecek olanlar birbirinden güzel mekanların yanı sıra doğal güzelliklerinde keyfine varabilirler. Günlük olarak yapılacak planlar sayesinde her alanın görülmesi sağlanabilir. Yaz aylarında bölgeye daha yoğun bir ilgi yaşanmaktadır. Bu nedenle de yaz aylarında açılan sezon ile birlikte bölgenin talepleri de artmaktadır.

bozcaada hakkinda merak edilenler bandirma.com.tr 4

ADA İÇERİSİNDE ULAŞIM

Bozcaada İçerisinde Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Anakara olan Geyikli’ye 4 mil mesafedeki adaya ulaşım yaz kış kalkan Gestaş feribotları ile yapılmaktadır. Yaz aylarında Çanakkale merkezden de seferler düzenlenmektedir. Ada da tatil yapmak isteyenler için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bu nedenle de gelmeden önce araştırma yapılması önemlidir. Ada içerisinde farklı bölgeleri gezip görmek isteyenler için Bozcaada ulaşım bilgilerinin yanı sıra ada içerisinde ulaşımın nasıl sağlanacağı da önemlidir. Bu nedenle de dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Ada da gezecek olanlar için ada trafiğe kapalı bir bölgedir ve buna dikkat ederek tercihler belirlenebilir.

Yer yer belirlenen bölgelerde araç kullanımı sağlanabilir. Bunun yanı sıra ada içerisinde belli bölgelerde taksi ya da minibüs ulaşım için tercih edilebilir. Motosiklet de ulaşım konusunda tercih edilen seçeneklerden biridir. Bu nedenle de yaygın kullanılır. Ayrıca farklı bölgelere gidecek olanlar için seçilen ulaşım yöntemine göre düzenlenen minibüs seferleri ve taksi hizmeti ile talepler karşılanmaktadır. Konaklama konusunda ise bölgede hizmet veren pansiyon tarzı butik otel işletmeleri ihtiyaçlarınıza cevap vermektedir. Bozcaada pansiyonları için tıklayınız

Bozcaada’da Gezilecek Yerler: Adanın 4 Meşhuru!

 

Kaynaklar : https://tr.wikipedia.org/wiki/Bozcaada

You must be logged in to post a comment Login

kutlu creative
avşa adası otelleri
x