Son Dakika
16 Aralık 2017 Cumartesi

Susurluk Tesisleri Kapanacak Mı?

13 Nisan 2014 Pazar, 12:41

İnşaatı devam etmekte olan İstanbul – İzmir otoyolunun tamamlanması durumunda Bursa – Balıkesir yolu üzerindeki mevcut tesislerin durumunun ne olacağını gündeme getiren Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet GÜMÜŞ, mevcut yol üzerinde özellikle Susurluk İlçesi’nde çok sayıda tesis olduğunu ve bunların kapanması durumunda binlerce kişinin işsiz kalacağını ve yüz milyonlarca lira yatırımın boşa gideceğini belirtti.

“SUSURLUK KÜLTÜRÜNÜ YOK ETMEYE KİMSENİN HAKKI YOKTUR.”

Konuyla ilgili Meclis’e bir araştırma önergesi sunan GÜMÜŞ, Susurluk İlçesi’nde yoğunlaşan bu tesislerin bölge için bir kültürel değer olduğunu ve konunun araştırılarak İlçe’nin gerek ticari gerek kültürel olarak zarar görmesinin önüne geçilmesi için çalışma yürütülmesi gereği üzerine vurgu yaptı. Susurluk yol dinlenme tesislerinin bölge kültürünün tanıtımı ve yeniden üretimini sağladığı gözetildiğinde, tesisleri yok etmenin kültürü yok etmek anlamına geleceğini ve buna kimsenin hakkı olmadığını ekledi.

“TESİSLERDE ÇALIŞAN BİNLERCE İŞÇİ NE OLACAK?”

Yeni yapılan yolun nedense Susurluk İlçesi’ne uğramadığını ifade eden GÜMÜŞ, konuyla ilgili basına yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Yeni yapılan yol, Susurluk İlçesi’nin tarımsal alanlarını azaltarak halihazırda üretim düşüklüğüne ve işsizliğe neden olmuşken bir de bu tesislerin kapanması bölgede ciddi işsizlik ve dolayısıyla sosyal problemlerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Susurluk’ta nüfusun önemli oranında vatandaşımız geçimini Bursa – Balıkesir karayolu üzerinden sağlamaktadır. Yol boyu mevcut olan konaklama tesislerinde binlerce kişi çalışmaktadır. Bu tesislerin kapatılması söz konusu olursa bu binlerce kişi işsiz kalacak, yapılan yüzlerce yatırım alanı ve tesisi heba olacaktır.”

“YOLLA GELEN İMAR TARIMSAL İSTİHDAMI İYİCE DÜŞÜRECEK”

Yeni yapılan yolun tarım arazilerinden geçtiğinin altını çizen GÜMÜŞ, İstanbul – İzmir otoyolunun geçtiği alanlar ve her iki tarafında imara açılacak alanlar düşünüldüğünde, önemli ölçüde bir tarım alanının yok olacağını ve geçtiği illerin tarım rekoltelerini düşüreceğini söyledi. Ayrıca alan küçüldüğü için zaten sorun olan tarım alanındaki işsizliği arttıracağını sözlerine ekledi. Devletin bu tür yatırımları halkın yararına bir bakış açısıyla planlaması gerektiğini dile getiren GÜMÜŞ: “Yatırım yapılırken yarattığı işsizlik oranının en az eşiti mümkünse daha fazlası kadar istihdam sağlaması planlanmalıdır.” dedi.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA - ERDEK YILBAŞI PROGRAMLARI 2017-2018 başlıklı makalemizde bandırma, bandırma yeni yıl programları 2017 ve bandırma yılbaşı eğlence programları hakkında bilgiler verilmektedir.

You must be logged in to post a comment Login

proje-bandirmacomtr