Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Öztaylan “Annem ve Dedem Çerkestir”

Bandırma Belediye Başkan Adayı Cemal Öztaylan’a çerkezler üzerinden hakaret ettiği haberler asılsız çıktı. Konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

“Balık yemek, Çerkeslerin sürgün edilmiş halkına acı günleri hatırlatır. Atalarına karşı olan saygılarından dolayı özellikle yaşlı Çerkeslere göre Balık yemek haramdır.

1864’de Karadeniz kıyılarına sürgün edilen Çerkesler, o dönemin eski gemileri ile Karadeniz’in karşı kıyısına geçmeye zorlandı. Çoğu zaman kapasite üstünde yolcu alan bu gemilerle yapılan yolculuklarda birçok gemi batmış ve Karadeniz, Çerkeslerin atalarına mezar olmuştur. 30 bin civarında Çerkesin bu sürgün sırasında hayatını kaybettiği ve denize atıldığı düşünülmektedir.

Bu acı olaylar sebebiyle Çerkesler, Karadeniz’den çıkan balıkları, atalarına saygısızlık yapmamak için uzun süre yememişler ve zamanla bu durum gelenek haline gelmiştir.”

Bandırma Belediye Başkan Adayı M. Cemal Öztaylan’ın bir konuşmasında kullandığı kelime ile ilgili Çerkeslere hakaret ettiği iftirasına konu olan durum ise yukarıda anlatılan tarihi olaylara dayanmaktadır.

Velhasıl Gazetesi’nin araştırmadan, bilmeden, olayın muhatapları ile görüşmeden yaptığı ve gazetecilik ilkeleri ile bağdaşmayan bu yalan haberi, tamamen yerel seçimlerde Bandırmalı hemşerilerimizi kandırmak ve karşı adaya oy devşirmek için yapılmış bir çalışmadır.

Bandırma Belediye Başkan Adayı M. Cemal Öztaylan, yapılan çirkin ve iftira dolu haberlere karşı yaptığı açıklamada, etik ve insanlık dışı bu tür haberleri şiddetle lanetledi. Annesi ve dedesinin de Çerkes olduğunu belirten Öztaylan, kendisinin Çerkeslerle hiçbir sorununun olamayacağını söyledi.

Haramzade olmayan, yani sürgünle gelmediği için balık yiyen muhtar anlamında kullanılan bu sözden dolayı yapılan mesnetsiz yakıştırmalar, siyasi fayda sağlamak isteyen malum kişilerin gözlerinin ne kadar döndüğünü ve düşüncelerindeki art niyeti ayan beyan göstermektedir.

Daha kendi hemşehrilerinin tarihini bilmeyen; Çerkeslere ve Çerkeslerin yaşadığı acılara ne kadar uzak oldukları malum olan bu kişilerden ne Bandırma’ya ne de ülkemize fayda gelmeyeği aşikardır.

Başımız dik, veremeyeceğimiz hiçbir hesabımız yok. Bandırmalı hemşehrilerim böyle iftira haberlere rağbet etmez; Bandırma’yı satanlara değil, hizmet edenlere oy verir. Bunun farkında olan ve korkudan ne yapacağını şaşıran bu insanlara karşı en güzel cevabı hemşehrilerimiz sandıkta verecektir.

Öte yandan haberde ismi geçen Yeniziraatli Muhtarı Murat Özhan ise Velhasıl Gazetesi’nde çarpıtalan olayla yaşanan olayın uzaktan yakından ilgili olmadığını belirterek haberlerin kasıtlı olarak çarpıtıldığını ifade etti. Çerkeslerin Karadeniz’de yaşadığı acı kayıplarından dolayı balık yememesi ve balığı haram görmelerinden dolayı aralarında böyle bir sohbet geçtiğini belirten Murat Özhan, Çerkeslere karşı bir hakaret yapılmadığını, aksine Çerkes Ataları’nın yaşadığı acılar ve çekmiş olduğu zorluklar karşısında gösterilen saygıya binayen yapılan bir diyalog olduğunu vurguladı.

nev bandırma

DİĞER VİDEOLAR