Bandırma Reklam Ajansı

Kırmızı Kaliforniya Solucan Gübresi

24 Şubat 2021 Çarşamba, 15:07
kirmizi kaliforniya solucan gubresi buyuk ilgi goruyor bandirma.com.tr
google news takip et mobil

Kırmızı kaliforniya solucanından elde edilen organik solucan gübresi büyük ilgi görüyor. Çanakkale’nin Biga ilçesinde üretilen sıvı ve katı solucan gübreleri Dünya’nın her yerine gönderiliyor.

Son günlerde organik tarım yapmak isteyenlerin ilgi odağı haline gelen sektör ile ilgili gazetemize konuşan Ekobigsol Organik Tarım ve Gübre San. Tic. Ltd. Şti. Kurucusu Emel Torun organik solucan gübresi alırken dikkat edilmesi gerekenleri okurlarımız ile paylaştı.

kirmizi kaliforniya solucan gubresi buyuk ilgi goruyor bandirma.com.tr 3

Organik Solucan Gübresini Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

“Solucan gübresi alırken denetleme sertifikası olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Piyasada organik adı altında sahte gübrelerde satılmaktadır. Organik solucan gübresi alınırken bazı hususlara dikkat edilmelidir. Piyasa da birçok firmanın ve şahısların kendi ürettiği solucan gübresi satılmaktadır. Bunun için alırken dikkat etmeniz bazı noktalar vardır. Bunlar;

 • Tohum’un denetlenerek sertifikalandırılması,
 • Tarla’nın denetlenerek sertifikalandırılması,
 • Yetişen ürünün denetlenerek sertifikalandırılması,
 • Doğal böcek ilacının denetlenerek sertifikalandırılması,
 • Doğal gübre’nin denetlenerek sertifikalandırılması,
 • Ürünü sunan kişinin denetleyerek sertifikalandırılması,
 • Ürünü paketleyip, pazarlayan kişilerin denetleyerek sertifikalandırılması,

Denetlemeleri yapılmış sertifikalı solucan gübreleri %100 organiktir. Bu gübre ile yetiştirilen bitkilerde nitrat kalıntısı olmaz. Suyu ve havayı kirletmez. Aynı zamanda kokusuzdur. Solucan gübresi kullanılan toprakta verim artmaktadır.

Bu sayede yetişen ürünler hem kaliteli hem de lezzet aromalı besinler elde edilmektedir. Bu gübrenin içerisinde yabancı ot tohumu yoktur. Toprağın pH değerini düzenleyerek bitkilerin uzun süre beslenmesini sağlar. Aynı zamanda solucan gübreli toprağın su tutma kapasitesi vardır. Zararlı bakteriler ile rekabet ederek toprakta yetişen besinlerin hastalanmasını engeller. Toprakla uğraşan herkes solucan gübresini tercih etmektedir. Çünkü verilen emekte kaliteli ürünler elde etmek önemlidir. Sizler de solucan gübresi ile daha hızlı ve lezzetli mahsuller elde edebilirsiniz. Bunun için satın alırken yukarıdaki unsurları göz önünde bulundurmanızda fayda var.” dedi.

kirmizi kaliforniya solucan gubresi buyuk ilgi goruyor bandirma.com.tr 1

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Karakteristik Özellikleri

Kırmızı Kaliforniya solucanları, 40 dereceyi geçmeyecek sıcaklıkta toprakta yaşamaktadır. Hayatta kalmaları için gereken minimum sıcaklık 0 derece’dir.

 • Günde ortalama 1 gr mama tüketmektedir.
 • Koyu kırmızı renktedir.
 • Uygun koşullar sağlandığında ortalama 5 yıl yaşayabilirler.
 • Derileri sayesinde nefes almaktadır.
 • Her bir solucan yılda yaklaşık 1.500 yumurta (kokon) bırakmaktır.
 • Güneş ışığını sevmezler. Bu yüzden doğrudan aldıkları taktir de kısa bir süre içerisinde ölmektedirler.
 • Solucanlar çift cinsiyetlidir (hermafrodit). Bu yüzden her biri gübre üretimi yapmaktadır.
 • 000 solucan günde yaklaşık 1 kg humus (gübre) üretmektedir.

Kırmızı Kaliforniya solucanları yarı saydam, kırmızı, esnek ve dairesel halkalar halinde cilde sahiptir. Yetişkin solucanlarda segmentler 95-105 arasında değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda kaygan oldukları için rahatlıkla vücutlarını hareket ettirebiliyorlar. Solucanların tüm vücudunu hareket ettirebilmesi için ayakçıklıkları vardır. Her segment de birbirine yakın 8 çift ayakçık bulunmaktadır. Genç solucanlarda pigmentler arasındaki renk daha koyudur.

Solucanların vücudu kambiyal ve glandüler içermektedir. Şeffaf mukoz filme benzer epitelyumla ile kaplıdır. Bu sayede ciltleri pürüzsüz görünmektedir.

kirmizi kaliforniya solucan gubresi buyuk ilgi goruyor bandirma.com.tr 4

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Beslenmesi

Solucanlar, ot, saman, kâğıt, talaş, at dışkısı, büyük baş hayvan ve karton geri dönüşüm tesislerinde üretilen kompost adı verilen bir tür mama ile beslenmektedir. Sindirim sistemi için pH seviyesi yüksek ahır gübresi ile beslenmesi en uygunudur.

Organik Solucan Gübresi Sipariş

Web : https://www.ekobigsol.com

Yandex harita : https://yandex.com.tr/harita/org/ekobigsol_organik_solucan_gubresi/2997082617

Bir önceki yazımız olan Balıkesir Yılda 500 Bin Adet Ceviz Fidanı İhraç Ediyor başlıklı makalemizde aşılı ceviz fidanı ve ceviz fidanı hakkında bilgiler verilmektedir.

You must be logged in to post a comment Login

kutlu creative
avşa adası otelleri
x