Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Havutça’dan 100 Bin Öğretmen Teklifi

15 Eylül 2014 Pazartesi, 23:05

CHP Balıkesir Milletvekili ve Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Namık Havutça, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen kadrosunun yetersiz kaldığını, eğitim – öğretimde bir milyon öğretmenin görev yapması gerektiğini belirterek 100 bin öğretmen ataması yapılması için kanun teklifi verdi.

AKP döneminde “ücretli”, “sözleşmeli”, “vekil” isimleri adı altında kutsal öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırıldığını ifade eden Havutça, kanun teklifinde bunun önüne geçilmesi için de bu çalışma koşulları ile çalıştırılan öğretmenlerin bir an önce kadroya alınmasını öngördü. Teklif, öğretmenlere verilen hazırlık ödeneği de artış getiriyor.
CHP’li Milletvekili Havutça, TBMM Başkanlığı’na verdiği kanun teklifinin gerekçesinde, Milli Eğitim Bakanlığı’nın mevcut öğretmen kadrosunda 873.747 öğretmen bulunduğunu, 10 Eylül’de kabul edilen torba kanun ile yapılacak öğretmen atamalarının yetersiz kaldığını, öğretmen açığının 25 branşta toplam 116 bin 742 olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’de eğitim – öğretiminde bir milyon öğretmen görev yapmalıdır” dedi.

Havutça, 2002 yılında yaklaşık 72 bin olan atanamayan öğretmenlerin sayısının 2014 yılına gelindiğinde 300 bini aştığına dikkat çekerek, Türkiye genelinde yaklaşık 70 bin sözleşmeli öğretmenin hizmet verdiğini belirtti. “Türkiye AKP iktidarı ile ücretli öğretmen cennetine dönmüştür” diyen Havutça, uygulamanın bir an önce kaldırılması ve bu öğretmenlerin kadroya alınması gerektiğini ifade etti.

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA - ERDEK YILBAŞI PROGRAMLARI 2017-2018 başlıklı makalemizde bandırma, bandırma yeni yıl programları 2017 ve bandırma yılbaşı eğlence programları hakkında bilgiler verilmektedir.

You must be logged in to post a comment Login

proje-bandirmacomtr