Ceviz Çeşitleri Nelerdir? Hangisi Tercih Edilmeli? | Bandirma.com.tr

30 Kasım 2023 - 07:39

Ceviz Çeşitleri Nelerdir? Hangisi Tercih Edilmeli?

Ceviz Çeşitleri Nelerdir? Hangisi Tercih Edilmeli?
Son Güncelleme :

10 Haziran 2022 - 16:40

8.044
google haberler

Ceviz tarımı yapmak ve bu sayede gelir elde etmek isteyenler, ceviz cinslerinde hangisini seçeceklerini merak ediyor olabilir. Aslında bu durum, çeşitli parametrelere göre değişiklik gösterecektir. Yani genel olarak bir ceviz türünün diğerlerinden verimli olduğunu söylemek pek doğru olmaz çünkü coğrafi koşullar her zaman bitki üstünde etkilidir. Bu nedenle ceviz çeşitlerini iyi tanımak ve mevcut koşullara göre çeşitlerinden faydalanmak gerekir.

Ceviz Fidanı Çeşitleri

Ülkemiz, ceviz yetiştiriciliği bakımından 4. sırada yer almaktadır. Her ne kadar ceviz üretimi konusunda kendine bile zor yeten bir ülke olsak da, cevizin ana vatanı Türkiye’dir. Bu nedenle ceviz üretimi, Türkiye içerisinde oldukça kolay şartlara sahiptir. İç Anadolu topraklarının çok büyük bir kesimi, ceviz yetiştirme konusunda büyük olanaklar sağlamaktadır. Bu nedenle Kahramanmaraş ve çevresi, ceviz üretimi bakımından en fazla tonaja sahip bölgedir.

Bu yazımızda, en sık tercih edilen ceviz fidanı çeşitlerinden bahsedeceğiz. Bahsedeceğim türler arasında; Chandler, Fernor, Pedro, Fernette ve Franquette ceviz fidanı çeşitleri yer almaktadır.

Chandler Cinsi

80’li yılların sonunda ABD’de geliştirilen Chandler cinsi ceviz fidanı, ülkemizde en sık tercih edilen ceviz fidanı türlerinin başında gelmektedir. Verim açısından oldukça zengin olan Chandler, 2 yılda bir meyve verme özelliğine sahiptir. Ek olarak genç yaşlarda verim alınması, bu fidanın tercih edilmesinde bir etkendir.

Ufak boylu olması nedeniyle sıklıkla “bodur ceviz” olarak telaffuz edilir. Sertifikalı bir ceviz türü olan Chandler, ülkemizde daha çok 1000 m. Altı rakımda verimli sonuçlar üretmektedir. Chandler meyvesi; ince kabuklu, beyaz içli ve pürüzsüz bir yüzey yapısına sahiptir.

Fernor Cinsi

Fransız türü olan Fernor, Chandler’e göre daha yüksek rakımlarda da üretilebilen bir türdür. 1700-1800 metre rakıma kadar dikime elverişli olan Fernor, ilkbahar ve sonbahar donlarına karşı dayanıklıdır. Bu nedenle ülkemizde üretimi oldukça uygundur. Soğuk iklim türü olan bu ceviz fidanı, Doğu Anadolu Bölgesinde ve İç Anadolu Bölgesinde üretilebilir. Franquette ve Fernette, tozlayıcı olarak bilinmektedir.

Pedro Cinsi

Yine Fransız türlerinden birisi olan Pedro hakkında verilecek en önemli bilgi, soğuklanma süresinin kısa olduğu bilgisidir. Bu nedenle düşük rakımlı ve ılıman iklimlerde daha çok tercih edilmektedir. Kıyı bölgeleri, Pedro ceviz fidanı için harika koşullar sağlamaktadır. Sert budamayı seven Pedro, bakım konusunda da ortalamanın biraz üzerinde emek ister. Kendi kendini tozlayabilmesi ise göz çarpan diğer bir özelliğidir.

Franquette Cinsi

Fransız orjinli olan Franquette, Chandler, Pedro ve Fernor gibi ceviz çeşitleri için tozlayıcı fidan olarak dikilir. Dikine ve oldukça kuvvetli gelişen bir özelliğe sahiptir. Ülkemizde İç Anadolu Bölgesinde tercih edilen türlerden birisi olarak bilinmektedir. 20 cevizde 1 adet aralıklarla dikilirse tozlamadan alınacak verim artar.

Yerli Ceviz Türleri Nelerdir?

Yabancı ceviz fidanı çeşitleri olduğu gibi yerli ceviz fidanı çeşitleri de bulunmaktadır. Bu ceviz fidanı türleri şöyle sıralanabilir; Bilecik, Şebin, Yalova ve Kaman-1 Cevizi. Bu ceviz türlerinin temel farkları, hangi iklim koşullarına uyum sağladığıdır. Bilecik, Kaman-1 ve Şebin ceviz türleri, kıyı bölgeleri dışında her bölgede verim alınacak şekilde dikilebilir. Yalova cevizi ise kıyı bölgelerinde ve karasal bölgelerde daha fazla tercih edilmektedir. Ancak ülkemiz genelinde Fransız orjinli ceviz türlerinin ve Chandler ceviz türünün daha fazla dikildiğini söylememiz gerekmektedir.

Hangi Ceviz Fidan Türü Tercih Edilmeli?

Yukarıda, en bilinen ceviz türleri hakkında bilgiler verdik. Bu bilgileri verirken daha çok hangi fidan çeşidinin hangi bölgelere dikilmesinin uygun olacağınız belirttik. Aşılı ceviz fidanı türlerinden hangisi bulunduğunuz iklime uygunsa, bu ceviz türü sizin için daha verimli sonuçlar üretecektir.

Yüksek rakımlı yerde düşük rakıma dikilen ceviz fidanı dikerseniz hüsrana uğrayabilirsiniz. Zira her bir ceviz fidanı türü, farklı karakteristik özelliklere sahiptir. Fransız çeşitleri olan Fernor, Franquette ve Pedro, genetik olarak benzer özelliklere sahiptir. Bunun yanı sıra Chandler cevizi ise daha baskın karakteristik özellikleri ile bilinmektedir. Bu nedenle ülke genelinde en çok Chandler ve Fransız orjinli ceviz türleri dikilmektedir. Tabi uygun koşullar sağlanıyorsa yerli ceviz türlerinden de faydalanabilirsiniz. Ceviz üretimi hakkında detaylı bilimsel yazıları okumak için https://www.cevizfidani1.com/ adresini ziyaret edip detaylı bilgi alabilirsiniz.

nev bandırma
bandırma web tasarım villa kirala Harley Davidson
avşa adası otelleri
x