CAN “ÇÖZÜM SÜRECİNDE OLUMLU HAVA BOZULMAMALI”

04 Mart 2015 Çarşamba, 13:49
google news takip et mobil

 Ak Parti Balıkesir Milletvekili Aday Adayı Av. Ömer Faruk Can çözüm sürecine katkı sunmak için milletvekiline talip olduğunu açıkladı.

Av. Ömer Faruk Can basın açıklamasında ülkemizin önemli bir süreçten geçtiğini belirterek otuz yıldır ülkemizde özlenen barış ortamının Yeni Türkiye ile sağlanacağının altını çizdi.

“ÖNEMLİ BİR DÖNEMİN İÇİNDEN GEÇİYORUZ”

“Geleceğe dair güzel umutların belirdiği önemli bir dönemin içinden geçiyoruz. Bu yeni bir idealinin başlangıcıdır. Çocuklarımızın karşısında başımız eğik değil, gururla bakacağımız anlar çok yakın, Tüm kimlikleri ile merkezine insanı alan yepyeni başlangıca kucak açıyoruz.

Bu istek ve arzunun toplumdaki karşılığı umut ve heyecandır. Nelerin olmayacağına değil, olacak olanların öncelik alacağı bir sıralama ile ilk adımlar nihayet atıldı. Bu toplumun barış isteyen kesimlerinde yüksek bir moral ve sevinç yarattı.

İlk adımları atılan çözüme dair toplum tarafından ve toplumun her kesiminden insanın vermiş olduğu olumlu destek bu kavganın bize ait bir kavga olmadığı, bizim dışımızdaki karar vericilerin tercihi olduğunu gösterdi. Kavganın tarafı olarak algılanan unsurlar, aklı selim ve sağ duyu ile yaklaşarak istenen amaca engel oldu, oyuna gelmediler.”

“UMUDUMUZ BU OLUMLU HAVANIN BOZULMAMASIDIR”

“Yaklaşık otuz yıldır süren bu kavgaya başka bir açıdan bakarsak, millet birbirinden ayrılmadı, birbirini kırmadı, bölünmedi ve parçalanmadı, kısaca umulan gerçekleşmedi. Krizden beslenenler dışında, genel olarak gösterilen olgunluk kışkırtıcı yapıların umudunu kırdı ve yok etmek üzere, umudumuz bu olumlu havanın bozulmamasıdır.

Bu süreç, hükümetin ve devletin teslim olması, güvenlik güçlerinin terör örgütüne yenilmesi, terörün zafer kazanması değildir. Devlet karşısındaki silahlı unsurların tasfiyesi, bir etnik yapının alt edilmesi değildir. Ülkemizin bölünmesi, bağımsız bir devlet kurulması, ayrılıkçı düşüncenin başarılı olması da değildir.”

“YENİ BAŞLANGIÇLAR”

“Bütün kimliklerin kendini bulması ve birbirini yeniden fark etmesi için yeni bir başlangıçtır. Devleti yeniden keşfetmesi ve kavuşmasıdır. Birçok kimliği köle olarak gören devlet anlayışının yıkılmasıdır. Tüm etnik yapıların kendilerinden kaçırılan devletine kavuşmasıdır. Çatışma alanını kullanarak ülkeyi bölmek isteyen odakların başarısız olmasıdır. Türkiye’nin küresel anlamda önemli bir oyuncu olmasının önündeki en önemli engelin aşılması ve yeni başlangıçların önünün açılmasıdır. “

“TÜRKİYE, IRAK, SURİYE”

“Bölgesel bir algı ile kendi ülke sınırlarımızda değil, Irak ve Suriye gibi yanı başımızda bulunan devletlerle beraber kimlik sıkışması yaşayan tüm etnik yapıların, küresel aktör kimliğine kavuşmaları elzemdir. Türkiye, Irak ve Suriye’nin geçmişte olduğu gibi kültürel ve politik olarak birleşme yollarının açılması, bu bölgedeki tüm kadim milletlerin ülkemizle siyasi olarak bütünleşmesidir. Bu bölgedeki tüm dengeleri değiştirecektir. Terörün sahneden kalkması, siyasetin güçlenmesi. Yalnızca bizim için değil yanı başımızdaki Irak ve Suriye’nin de huzura kavuşması demektir. Çatışma kültürünü çıkış olarak kullanarak devlet ve toplum üzerindeki askeri vesayet düzeninin gerileyerek yok olması sonucun doğal bir parçasıdır. Bu da tüm bölge için daha çok özgürlük ve daha çok demokrasidir.”

“YENİ TÜRKİYE MODELİ”

“Geleceğin büyük ve yeni Türkiye’si içinde yer almak, bağımsız ya da özerk bir devlet sahibi olmaktan daha büyük bir kazançtır. İspanya ve İrlanda gibi denenmiş arayışların dışına çıkılarak YENİ TÜRKİYE modeli için önemli bir kazanç ve yepyeni bir başlangıçtır. Çözüm süreci istenen sonucu verir ise, ülkemiz ve tüm bölge hiç kimsenin hesap edemeyeceği bir atağa kalkar.  Başarılamaz ise, hiç kimse hiçbir şey kaybetmez. Büyük bir risk alarak, herkesin seyrettiği ve müdahale etmekten çekindiği bu sorunun çözülebileceğini düşünenlere eleştiri yerine destek verilmelidir. Başarı, büyük moral değerler yanında siyasi istikrar ve huzuru beraberinde getirir. Aksi halde hiçbir şey değişmez.”

Bir önceki yazımız olan Hazal Fidancılık Ceviz Fidanı Satışı Başlıyor başlıklı makalemizde bandırma ceviz fidanı, ceviz fidanı ve ceviz fidanı göz aşı hakkında bilgiler verilmektedir.

You must be logged in to post a comment Login

kutlu creative
avşa adası otelleri
x