Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Bandırma Son Kurşun Belgeseli Büyük Beğeni Topladı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi; vatanın kurtuluşunu ve zaferi simgeleyen Son Kurşun Anıtı’nı anlatan belgesel film projesini hayata geçirdi. Film gösteriminde konuşan Başkan Yılmaz “Balıkesir’in Kurtuluş Savaşı’nda, Atatürk’e yarenlik ettiğini anlatmamız lazım.” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nin iş birliğinde hayata geçirilen ve Kurtuluş Savaşı’nda; son kurşunun atıldığını, düşmana karşı zaferin kazanıldığını, vatanın kurtulduğunu bu yüzden silahların işinin bittiğini simgeleyen ‘Son Kurşun Anıtı’nı anlatan belgesel filmin ilk gösterimi yapıldı. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nde gerçekleştirilen film gösterimine, vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

“AMACIMIZ, GENÇ NESİLLERE AKTARABİLMEK”

Belgeseli yapış amaçlarının geçmişle gelecek arasında bir köprü kurmak, kurtuluş mücadelesini, Mustafa Kemal’in neler yaşadığını, hangi süreçlerle Kurtuluş Savaşı mücadelesinin verildiğini genç nesillere aktarabilmek olduğunu dile getiren Bandırma Son Kurşun Belgesel filmi yapımcısı Tufan Dalgıç “Bu bağlamda çekim ekibimize çok teşekkür ediyorum. Herkes çok ciddi emek verdi. Bandırma, Son Kurşun konusunda Kurtuluş Savaşı’ndaki yerini koruma anlamında son dönemde birçok şey yaptı. Başta Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz olmak üzere; Bandırma Belediye Başkan Adayı Cemal Öztaylan’a, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi hocalarımıza ve Bandırma Kent Konseyi’ne çok teşekkür ederim.” dedi.

“BELEDİYECİLİK SADECE YOL YAPMAK DEĞİL”

Emek veren herkese teşekkür ederek konuşmasına başlayan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Mustafa Küçükkaptan “Çekimi yapan, yapımı gerçekleştiren, yönetenlere, müziklerini oluşturan Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı ekibine teşekkür ediyorum. Klasik belediyecilik yapıyor Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ama ekstradan bunları da yapıyor. Bunu ‘Sağol Atam’ filminde de görmüştük. Belediyecilik sadece yol yapmak, su getirmek, doğal gaz götürmek yapılaşmayı sağlamak değil. Gençlik-spor faaliyetleri, kadın hareketleri ve başka birçok şey vermekte yine belediye olarak bizim hep görevimiz oldu. Bandırmamıza da çok yakışacak diye temenni ediyorum.” dedi.

“KUVAYI MİLLİYECİLİĞİN ARKASINA SAKLANIP HALKLARA ÖZGÜRLÜK DİYEN ADAMLARDAN OLMADIM”

Filmin yapımda emeği geçen herkese teşekkür eden Cumhur İttifakı Bandırma Belediye Başkan Adayı Cemal Öztaylan, hiçbir zaman Türk Milliyetçisi olduğunu, Müslüman olduğunu, Atatürk Milliyetçisi olduğunu saklamadığını dile getiren “Kuvayı Milliyeci geçinip de onun arkasına saklanıp, halklara özgürlük diyen adamlardan değilim. Ben özü de sözü de bir olan, ne olduğumla şeref duyan, bu güne kadar şerefle yaşayıp, bugüne kadar imanım ve inancımla şerefle yaşayıp, ölene kadarda böyle yaşamaya ant içmiş milliyetçi biriyim.” dedi.

Bandırma Kaymakamı Engin Aksakal da “Son Kurşun Belgeseli’ni hazırlayan, emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum.” dedi.

“BALIKESİR’İN, ATATÜRK’E YARENLİK ETTİĞİNİ ANLATMAMIZ LAZIM”

“Ecdadımızın bize bıraktığı neye sahip çıkarsak onun bereketi, dualarıyla beraber geri geliyor.” diyerek sözlerine başlayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz “Bandırma’nın hemfikir olduğu bir şey var. Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir. Ama hepimizin Kuvayı Milliyeci olduğu kesin. Hepimiz şehrimizi çok seviyoruz. İş tutuşlarımız farklı olabilir. Üniversitemizin başkanlığında hocalarımızın araştırmasıyla yine Bandırma’ya değer katacak, arşivlenecek, derli toplu hale getirecek, bizim İstiklal Madalyası’nı şehir olarak onur olarak niye istediğimizin, ilk kurşun Ayvalık’ta, son kurşun Bandırma’da. Kuvayı Milliye Batı Cephesi’nin neler yaptığını, bu ülkenin ayakta kalmasını, Atatürk’e nasıl yarenlik ettiğini, bu şehrin kendini anlatması gerekiyor. Son Kurşun Filmi, zaten kendini anlatıyor.” diye konuştu.

Son Kurşun Belgesel Filmini izlemeye gelen vatandaşlar “Bir Bandırmalı olarak gurur duydum, gelecek nesillere aktarılacak bir belgesel olmuş. Çok duygusaldı, teşekkür ederiz.” yorumlarında bulundu.

nev bandırma

DİĞER VİDEOLAR