Son Dakika
15 Aralık 2018 Cumartesi

Yükselen Turizm Sektörü İslami Tatil

22 Aralık 2017 Cuma, 08:50

Adından sıklıkla söz ettiren ve giderek yükselen İslami tatil, İslam kurallarına uygun şekilde vakit geçirmek isteyen kişiler için es geçilemeyecek bir seçenek haline geldi. Özellikle ailelerin daha çok tercih ettiği İslami tatil seçeneği, inançlarından ödün vermeden tatil yapma imkanını bireylere sunuyor. İslami oteller, helal turizm kapsamında en çok rağbet gören seçenekler arasında. İslami otel, kalitesinden ödün vermeden İslami standartlara uygun şekilde hizmet veren tesisler olarak tanımlanabilir. Odada veya tesis genelinde olmak üzere farklı ölçekte İslami kuralların gözetildiği bu tesisler, “alternatif tatil”in temelini oluşturmakta. Tam teşekküllü otellerin sunduğu imkanların yanı sıra, dini koşullara uygun olması ile farklılaşan bu tesislerin sayısı gitgide artmakta.

İslami Otellerin Ayrıcalıkları Neler?

Helal turizm kapsamında yer alan İslami Oteller müşterilerine sunmuş oldukları ayrıcalıklarla da oldukça fazla beğeni topluyor. Her otelin hizmet kapsamı farklı olabilmekle birlikte her daim müşteri memnuniyeti ve “helal turizm” kavramı ön planda tutuluyor. Tatilinizden beklediğiniz ayrıcalıklara göre seçenekler arasından seçim yapma şansına sahipsiniz. Hem kaliteli hem de dini gereklere uygun bir tatilde hayal edebileceğiniz her şeyi İslami otellerde bulabilirsiniz. Bu işletmelerde özellikle bayanların rahat edebilmesi için büyük bir özen gösteriliyor. Sadece bayanların kullanabileceği kapalı ve açık yüzme havuzları, güzellik- bakım merkezleri, aktivite alanları bulunmakla birlikte aynı kalitede baylara özel havuz, eğlence alanları gibi bölümler de bulunuyor. Tatil için seçeceğiniz bölgeye göre bazı otellerde uygun kıyafetlerle ailecek denize girebileceğiniz karma plajlar yer alıyor. Bu plajlarda ailenizle birlikte vakit geçirme imkanına sahip oluyorsunuz. Tüm bu hizmetlerin yanında tatilcilerin en çok dikkat ettiği hususlardan biri de yemeklerin temizliği ve içeriği. Helal turizm hizmeti sunan otellerde yemek yerken rahat olabilirsiniz çünkü tüm yiyecek, içecekler helal sertifikalı ürünlerden seçilerek sizlere sunuluyor. Yine bu kapsamdaki otellerin tümünde mescitler bulunuyor. Üstelik tesisler belirli zaman aralıklarında teftiş ediliyor. İslami otellerdeki ayrıcalıklar saymakla bitmiyor. Kısacası, helal turizm Müslümanlar için başlı başına bir ayrıcalık

İslami Oteller Neden Tercih Edilmeli?

Muhafazakar kesim için tatile çıkmak maalesef zaman zaman eziyet haline dönüşebiliyor ve inançlara aykırı ortamlar tatilden keyif almayı engelleyebiliyor. Bir yandan da kişiler yorgunluklarını atmaya, hayatın koşuşturma ve stresinden uzaklaşarak tatilde keyifli vakit geçirmeye ihtiyaç duyuyorlar. İşte bu noktada İslami oteller büyük bir kurtarıcı olarak karşımıza geliyor. İslami otellerde yararlanacağınız tüm hizmetler İslam inancına uygun olarak sunulduğu için tatiliniz eziyet olmaktan çıkıyor ve keyifli, huzurlu vakit geçirme şansına sahip oluyorsunuz. Tüm bunlar İslami otellerin neden tercih edilmesi gerektiğini açıklayan nedenler.

Hem dünyada hem de ülkemizde oldukça geniş bir alana yayılmış olan İslami oteller, turizm sektöründe yükselişte ve turistik açıdan da büyük bir önem arz etmekte. Ülkemize gelen yabancı Müslüman turistlerin ilk tercihi İslami standartlarda hizmet veren oteller oluyor. Helal turizm sektöründe dünyada önemli bir yere sahip olan Türkiye kalite standartlarıyla da büyük bir övgü topluyor. Ülkemizin dışında ise Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Endonezya ve Malezya helal turizmin en çok geliştiği yerler olarak biliniyor. Tabii seçenek fazla olunca helal turizm adı altında bu sektöre gerekli hassasiyete sahip olmadan giren işletmeler de mevcut. Bu sebeple İslami otel arayışında olan kişiler mutlaka güvenilir kuruluşlardan rezervasyon yaptırmalılar. İslami otel adı altında İslam ile asla bağdaşmayan hizmetler sunan işletmelerden mutlaka kaçınmak gerekiyor. Bu durumdan korunmak ve güvenilir hizmet kalitesinden yararlanmak isterseniz internetten yaptıracağınız rezervasyonlarda HalalBooking.com gibi helal turizm sektöründe kendini kanıtlamış kuruluşlar aracılığıyla İslami hususlara uygun olduğu denetlenmiş otelleri tercih edebilirsiniz.

 

You must be logged in to post a comment Login

proje-bandirmacomtr
avşa adası otelleri