YÜKSEK FAİZ ORANLARININ YATIRIMLAR ÜZERİNDEKİ OLASI NEGATİF ETKİLERİ | Bandirma.com.tr

12 Aralık 2023 - 02:25

YÜKSEK FAİZ ORANLARININ YATIRIMLAR ÜZERİNDEKİ OLASI NEGATİF ETKİLERİ

YÜKSEK FAİZ ORANLARININ YATIRIMLAR ÜZERİNDEKİ OLASI NEGATİF ETKİLERİ
Son Güncelleme :

25 Ocak 2021 - 9:39

206
google haberler

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Bandırma Şube Başkanı Ali ŞENGÜL, Merkez Bankası’nın faiz açıklaması öncesinde yüksek faiz oranlarının yatırımlar üzerindeki olası negatif etkileri üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

MÜSİAD Bandırma Şube Başkanı Ali ŞENGÜL açıklamasında şunlardı dedi;

Merkez Bankasının, fiyat istikrarı hedefi, gerek söylem gerekse yöntem olarak yepyeni bir dönemi başlatmıştır. Fiyat istikrarı üzerine odaklanan bir para politikası, bizleri umutlandırmaktadır.

Artan kur baskısı nedeniyle milli para birimimizin değerlenmesi amacıyla artırılan faiz oranı aynı zamanda ülkemizin bu süreçte ihtiyaç duyduğu sermaye girişlerini de artırmak üzere mevcut enflasyon göz önüne alınarak belli bir düzeye çekilmiştir.

Bu zorunlu müdahalenin elbette bağımsız Merkez Bankası yönetiminin uhdesinde ülkemizin menfaatleri uğruna yapıldığına dair güvenimiz tamdır. Ancak bir ülkede paranın gücünü o ülkenin üretim ve yatırım gücü belirler yaklaşımımızdan hareketle MÜSİAD olarak biz, kalıcı bir fiyat istikrarının, planlı ve sürekli bir yatırım, üretim ve ticaret senkronizasyonundan geçtiğini savunmaktayız. Dönemin koşullarına uygun bir refleks olarak gelişen faiz artırımının bir düzeye kadar tolere edilebildiği aksi halde, özellikle yatırımlar üzerinde bırakacağı yıkıcı etkinin de altını çizmek isteriz. Yatırımcıların, üretim ve ticareti canlandırmak, istihdamı artırmak ve neticede enflasyonu baskılamak adına planlamalarının yüksek faiz etkisi ile dışlanmaması gerektiği kanaatindeyiz.

Gerek milli yatırımcılar gerekse doğrudan yabancı yatırımlar açısından daha uygun bir ortamın sağlanması ve bu ortamın üretim ve ihracata dönüşmesi temel hedefimizdir. Bu tespitten hareketle belli bir noktadan sonra faiz oranlarındaki aşağı yönlü hareketlerin yatırımlar açısından elzem olduğu açıktır.

nev bandırma
bandırma web tasarım villa kirala Harley Davidson
avşa adası otelleri
x