Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

YÜCEL YILMAZ “BANDIRMA’DA ÇEVREYİ KİRLETEN FABRİKAYA İZİN YOK”

Bandırma basınıyla bir araya

Bandırma basınıyla bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, bölgede yaptıkları çalışmalar ve projeler konusunda bilgi verdi.  Balıkesir’i bir bütün olarak değerlendirdiklerini söyleyen Yılmaz, çevre konusuna da değinerek “Bir fabrika bir yeri kirletiyorsa siz yazın, biz bunun üstüne tamamen gidelim. Biz vandal bir fabrikayı Balıkesir’e kurdurtmayız” dedi. Yılmaz, Bandırma’da yaşama geçirilecek yatırımlar ve çalışmalarla birlikte 2024 yılına gelindiğinde değişimin gözle görülür hale geleceğini söyledi.  

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Bandırma Palas Otel’de gerçekleştirildiği basın toplantısında belediyede görevli daire başkanlarını da tek tek tanıttı. Büyükşehir Başdanışmanı Cemal Öztaylan,  AK Parti ve MHP İlçe Başkanlarının da katıldığı toplantıda konuşan Yücel Yılmaz, “Güney Marmara dediğimiz zaman biz Balıkesir’i bütün olarak alıyoruz ama fiili olarak 3 bölge var. Bunun için de idari yönetim için çalışma yaptık. Balıkesir çok güzel bir şehir ve Balıkesir’e Balıkesirliler âşık biz bunu gittiğimiz her yerde görüyoruz. Gittiğimiz bazı yerlerde işin içine siyasette girince Büyükşehir’in tam anlaşılamadığını görüyoruz. Büyükşehir’i bir medeniyet projesi olduğunun anlaşılmasını istiyoruz.  Bizden önce büyükşehir olanlar var. Biz de 16 ille 2014’te Büyükşehir olduk. Suyu il genelinde yönetmek lazım. Ulaşımın da il genelinde tamamen yönetilmesi lazım. Yolları yine büyük bir yapının tek elden yapıyor olması gerekli” dedi.

HAYATA POZİTİF DOKUNACAK PROJELER OLMALI

İlçe belediyeleri gelirlerinin Büyükşehir’e geçmesi konusunda da açıklamalar yapan Yücel Yılmaz,  “Bizim şu kadar gelirimiz vardı Büyükşehir’e gitti’ diyorlar ama giderler de büyükşehir tarafından ödeniyor. Burada en önemli şey insanların hayatına pozitif dokunulacak projeleri hayata geçirilmesi. Belediye Başkanlarımızın hepsiyle oturduk, var olan problemleri ve adaletsiz dağılım olan şeyleri 10 yıl içinde dengelemeye çalışalım dedik. 20 Başkanımızla toplandık daha önce neler yapılmış hesapladık. Bandırma en büyük ilçelerimizden ve en büyük yatırımı alması gereken ilçelerden birisi. Bize iki gelir geliyor. Bütün katma değerden gelen vergilerin binde 6’sı ile yaşayan insan sayısına göre İller Bankası payı. Yani bizim için burada kurulan işyerleri, fabrikalar çok önemli. Bizim için insan sayısı da önemli.  Bandırma, Erdek ve Ayvalık bilinen en meşhur ilçelerimiz bizim” diye konuştu.

ÇEVREYİ KİRLETEN FABRİKAYA İZİN YOK  

Bandırma’ya yapılacak yatırımların yanı sıra çevre konusunda da konuşan Yılmaz, “Bandırma’ya Spor Bakanlığı büyük hizmetler yapacak. Bandırma’da 21 milyon lira kamulaştırmaya para harcadık. Su aksın yol olsun diye. Pandemi nedeniyle birçok gelirimizden feragat etmek zorunda kaldık. Balıkesir’de pandemi sürecini iyi yönettik. 3 milyon misafirimiz varken biz de günlük vaka sayıları 50-60 rakamlarındaydı. İlçe Belediye Başkanımız ile sürekli toplantılar yaptık. Krizi yönetmeyi başardık.  Sokağa çıkma yasaklarını lehimize çevirdik. Biz bu dönemde çok büyük altyapı işleri yaptık. Bu sene Bandırma’da BASKİ ile her alanda çalışma yapacağız. Yağmur suyu kanalları ve birçok alanda çalışmalar olacak. Bu konuda bakanlıklarla yazışmalar yapıldı ve tamamlandı. Bu konuyu Tolga Başkan ile de görüştük. Bandırma’nın denize girilebilirliğini artıracağız, 2024 yılı geldiğinde Bandırma’nın değiştiğini göreceksiniz. Bandırma için dertleniyor ve Bandırma için iş yapıyoruz. Ben bu şehri bütünüyle seviyorum. Biz biriz beraberiz. Bakanlıklardan bu yatımları istediğimizde hep birlikte hareket etmemiz lazım.  Bandırma yaşam kalitesini yükseltmeye çok müsait bir yer. Biz 2021’de bitiririz dediğimiz bazı şeyleri 2020’de bitirdik. Ben gerçek mana da çevreci ve hayvanseverim. Bir fabrika bir yeri kirletiyorsa siz yazın biz bunun üstüne tamamen gidelim. Biz vandal bir fabrikayı Balıkesir’e kurdurtmayız. Son olarak Gençlik ve Spor Bakanlığında spor yatırımları için 175 milyon liralık protokol imzaladık. . Bandırma’nın su fiyatı 7 lira olacaktı. Biz bütün su fiyatlarını aynı fiyata çektik. İlçe Belediyeleri geçmişe göre 6 kat zengin. Giderleri azaldı, borçlarını biz aldık. Altyapı konusunda Tolga Başkan ile de görüşüyoruz. Hepsini planlayalım BASKİ girdiği zaman yapsın 2,5 ayda gece gündüz çalışıp bitirelim diye düşünüyoruz. Bizim Bandırma’nın ihtiyaçları ile ilgili listemiz var. Girdik mi 70 milyonu harcayalım hepsini bir arada çıkartalı diyoruz. Büyükşehir’e sorun olan değil, sorun çözen olarak geldik. Belediyenin su gelirlerini aldık ama burada sadece gelirleri değil borçları da aldık. İlçelerin şu an devletten aldıkları para iyi, personel rejimi iyi yapmaları lazım. Ordu Donatı ile ilgili bir proje yapıyoruz. Bandırma’nın kaynakları Bandırma’ya yeter bunu iyi yönetmek lazım” dedi.

Büyükşehir Yasasında yapılan değişiklikle merkeze uzak konumda bulunan mahallelerin kırsal mahalle olması konusunda açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, kanunun getirisi olduğu gibi götürülerinin de olacağına dikkat çekti.

 Konuyla ilgili çalışma başlattıklarını belirten Yücel Yılmaz, şunları söyledi: “ 1 mahallemiz ile ilgili Ayvalık meclisinden karar alıp göndermişler, biz 20 ilçeyi araştırarak hepsinin kararını birlikte geçirelim diyoruz. Çünkü o köylerde bazı hizmetler aksayacak emlak vergisi düşecek ama çöp toplanmayacak otobüs gönderilemeyecek. Başkan bunları yaparsa zimmet çıkacak. Bunları enine boyuna incelemek lazım. Prosedürleri iyi anlamak lazım. Bürokratlarımız bu konuda çalışıyor.” dedi.   

HABER  : TUFAN DALGIÇ

nev bandırma