Son Dakika
19 Ocak 2020 Pazar
grand serenay hotel bandırma

YILMAZ İSHAL SALGINI İÇİN UYARDI

31 Temmuz 2015 Cuma, 10:41

Bandırma İlçe Sağlık Müdürü Dr. Zafer Yılmaz, yaz mevsiminde sıcaklığın artmasıyla birlikte bağırsak enfeksiyonlarında artış görüldüğünü söyledi.


Yılmaz, bağırsak enfeksiyonlarının kendini genellikle kendini ishal, bulantı ve kusma, zaman zaman da ateş ile gösterdiğini açıkladı.
Yaz aylarında sıklıkla karşılaşılan ishallerin genellikle mikrobik kaynaklı olduğunu dile getiren Yılmaz “Yaz aylarında seyahatlerin artması ve beslenme düzeninin değişmesi, artan sıcaklıkla beraber gıdaların içindeki mikroorganizmaların çoğalmasının hızlanması sonucunda sağlıklı yiyeceklerle beslenmek zorlaşmaktadır ve bu durum bağırsak enfeksiyonlarına davetiye çıkarmaktadır” dedi.
İshalden korunmak için kişisel temizliğe dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Yılmaz, kaynağı bilinmeyen, açıkta satılan veya dağıtılan, denetimsiz içme suları ile bu sularla yıkanmış sebze ve meyvelerin tüketilmemesi gerektiğini söyledi.
Yaz aylarında yiyeceklerin, pişirilmiş olsalar bile mutlaka buzdolabında saklanmasına özen gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz, açıkta satılan, buzdolabında saklanmayan yiyeceklerin insan sağlığını tehdit ettiğini sözlerine ekledi.

KAYNAK: İLKHABER

Bir önceki yazımız olan ÇERİ'DEN ERKEN SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

proje-bandirmacomtr
avşa adası otelleri
x