Yaz Trendleri: Makrome İplerden Ev Aksesuarları | Bandirma.com.tr

3 Aralık 2023 - 04:54

Yaz Trendleri: Makrome İplerden Ev Aksesuarları

Yaz Trendleri: Makrome İplerden Ev Aksesuarları
Son Güncelleme :

23 Haziran 2022 - 11:23

165
google haberler

Günümüzde hemen hemen her evde yerini alan makrome çalışmaları, ev dekorasyonunun birçok farklı alanında kullanılabilmektedir. Makrome çalışmalarının ev dekorasyonunun farklı alanlarında kullanılabilir olması, makrome ipi çeşitliliğini ve renk skalasını da arttırmaktadır. Makrome çalışmaları oldukça az araç gerektirmektedir. Yalnızca makrome çalışmasını sabit tutmak için kullanılan makrome tahtası örme işi için yeterli olmaktadır. Tığ veya şişe gerek kalmadan, el ile örülebilir olması her yaş grubundan insanın makrome çalışmalarına ilgi göstermesine neden olmaktadır. Makrome iplerinden yapılabilecek ev aksesuarlarını ve makrome çalışmaları yapılırken dikkat edilmesi gerekenleri hobitu kurucusu Erkan Tunçelli anlattı:

1.  Makrome İp Çeşitleri

Ev dekorasyonunun farklı alanlarında kullanılabilen makrome iplerinin farklı çeşitleri bulunmaktadır. Makrome iplerinde “MM” olarak belirtilen ifade, makrome ipinin milimetresini ifade etmektedir. Genellikle 1 veya 2 mm olarak üretilen makrome ipler küçük çaplı dekorasyon ürünlerinde kullanılabilmektedir. 3 mm ve 4 mm makrome ipleri ise hamak, salıncak ve saksılık gibi ağırlık taşıması gereken makrome çalışmaları için uygun olmaktadır. 3 mm ve 4 mm makrome ip ağırlık taşıması gereken ürünlerin sağlam ve dayanıklı olmasını sağlamaktadır.

2.  Makrome İpinden Yapılabilecek Ev Aksesuarları

Makrome tasarımlara artan ilgi ile beraber makrome iplerinden nelerin yapılabileceği merak konusu olmaktadır. Makrome ipleri ile ev dekorasyonunda kullanılabilecek çok sayıda ürün tasarlanabilmektedir. Makrome ipi çeşitleri ile ev dekorasyonunda kullanılabilecek başlıca çalışmalar; salıncak, sepet, gazetelik, saksılık, yatak örtüsü, perde, masa örtüsü, runner, duvar ve kapı süsleri, supla, su şişesi kılıfı, bardak altlığı, abajur ve avize başlıkları, ayna kenarı süsü, anahtarlık ve rüya kapanı olmaktadır. Makrome ipleri ile yalnızca ev dekorasyonuna ait ürünler değil, kişisel aksesuarlar da yapılabilmektedir. Makrome ipinden bileklik, kese, bebek emziği, çanta, kemer, bileklik ve küpe gibi kişisel aksesuarlar da yapılabilmektedir. İsteğe bağlı olarak makrome bileklik ve küpelere rengarenk boncuk eklenerek çok şık ve zarif aksesuarlar oluşturulabilmektedir.

3.  Makrome İpi Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Makrome tasarımları son derece şık görünüşleri ile sıklıkla tercih edilmektedir. Yapımının son derece kolay olması ve az araç gerektirmesi makrome çalışmalarına her yaş grubundan insanın oldukça rağbet göstermesine neden olmaktadır. Ancak makrome tasarımına başlamadan önce yapılacak makrome çalışmasına uygun olan makrome ipinin seçimi büyük önem taşımaktadır. Makrome ipinde “MM” olarak ifade edilen, makrome ipinin milimetresi anlamına gelmektedir. 2 mm, 3 mm ve 4 mm makrome ipleri piyasada kolaylıkla bulunabilmektedir. Ancak tasarlanacak makrome çalışması ev dekorasyonunun ağırlık taşıması gereken alanlarında kullanılacak ise makrome ipinin kalınlığı 3 mm veya 4 mm olmalıdır. Ev dekorasyonunun ağırlık taşıması gerekmeyen alanlarında kullanılabilecek çalışmalarda 2 mm ipler kullanılabilmektedir. Runner tasarımı yapılacak ise, makrome ipinin sağlam ve su geçirmeyen özelliğinin olması gerekmektedir.

nev bandırma
bandırma web tasarım villa kirala Harley Davidson
avşa adası otelleri
x