Yatırım Amaçlı Konut Alacak Olanlara Tavsiyeler | Bandirma.com.tr

8 Aralık 2023 - 19:47

Yatırım Amaçlı Konut Alacak Olanlara Tavsiyeler

Yatırım Amaçlı Konut Alacak Olanlara Tavsiyeler
Son Güncelleme :

23 Eylül 2023 - 21:02

364
google haberler

Emlak yatırımı yapmak için konut satın almayı düşünen kişilerin sayısı son yıllarda oldukça artmaya başlamıştır. Emlak yatırımlarının getireceği kazançlar ise önemli olmaktadır. Satın alınan konuttan kâr etmek için öncelikli olarak aylık kira değerini doğru şekilde hesaplamak gerekmektedir. Gayrimenkuller her dönem için sahiplerine oldukça kazandıran yatırım araçlarından biri durumundadır. Ancak yatırım amaçlı olarak konut satın alacak kişilerin bazı konulara dikkat etmeleri gerekmektedir. Yatırım amaçlı konut satın alacak kişilerin dikkat etmeleri gereken konuları Remax Ahenk kurucusu Sinem Özüçler anlattı:

  •  Evin Tapusu

Hem yatırım amaçlı olarak hem de oturmak için konut satın alacak kişilerin dikkat etmeleri gereken ilk konu evin tapusunun bulunup bulunmadığı olmaktadır. Evin tapusunun kat mülkiyetli mi yoksa kat irtifaklı mı olduğunun mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir. İleride herhangi bir sorun yaşanmaması için evin yasal durumunun öğrenilmesinde fayda bulunmaktadır. Çünkü herhangi bir gayrimenkul satın alındığında müklün hak sahibi kişiye ait olduğunu kanıtlayan tek belge tapu olmaktadır. 

  •  Arsanın Durumu

Yatırım amaçlı olarak konut satın alacak kişilerin dikkat etmeleri gereken konulardan biri de arsanın durumu olmaktadır. Evin arsasının su havzası veya deprem bölgesinde bulunması, sonraki yıllarda çeşitli problemler çıkarabilmektedir. Su havzasında veya deprem bölgesinde yer alan konutların satışı zor olabilmekte ya da istenen fiyatlara satışı gerçekleştirilememektedir. Yalnızca yatırım amaçlı değil, aynı zamanda yaşamak için de bu tür yerlerde ev sahibi olmak dezavantajlı bir durumdur. 

  •  Evin Metrekaresi

Yatırım amaçlı olarak konut satın alma konusunda bir diğer önemli konu ise evin metrekaresi olmaktadır. Eski yıllarda büyük metrekareli evlere yoğun ilgi gösterilirken, son yıllarda küçük metrekareli evlere ilgi gösterilmektedir. Günümüzde küçük metrekareli olan evler yatırım amaçlı olarak alınıp satılmaktadır. Aynı zamanda küçük metrekareli evlere kiracı bulmak da büyük metrekareli evlere göre çok daha kolay olmaktadır. Bu nedenle satın alınacak olan evin metrekaresine dikkat edilmesi gerekmektedir. 

  •  Evin Aidatı

Hem yaşamak için hem de yatırım amaçlı olarak satın alınan konutlar hakkında önemli bir nokta da evin aidatı olmaktadır. Satın alınması düşünülen konutun aidatının yüksek olması durumunda evin kiracı bulması zorlaşabilmektedir. Uygun fiyatlı aidatı olan evler ise kolaylıkla kiraya verilebilmektedir. Özellikle büyük şehirlerde bulunan sitelerdeki evlerin aidatları oldukça yüksek olabilmektedir. Bu nedenle evin kolaylıkla kiraya verilebilmesi için aidat durumunun öğrenilmesi faydalı olmaktadır. 

  •  Evin Lokasyonu

Yatırım amaçlı konut satın alırken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de evin lokasyonu olmaktadır. Evin gelişime açık ve ulaşım olanaklarına yakın konumda yer alması son derece önemlidir. Bu tür evler hem kira geliri olarak avantajlıdır hem de satışı gerçekleştirilirken kolaylıkla satılabilmektedir. Bunun yanı sıra konutların yakınında hastane, park, okul ve restoran gibi imkanların yer alması da evin değerini arttıran faktörler arasında bulunmaktadır. Bu nedenle konut satın alınırken evin iyi bir lokasyonda yer almasına dikkat edilmesi gerekmektedir. 

 

nev bandırma
bandırma web tasarım villa kirala Harley Davidson
avşa adası otelleri
x