Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

VALİLİK’TEN MESLEK ODALARINA PANDEMİ BİLGİLENDİRMESİ

Vali Hasan Şıldak başkanlığında
Vali Hasan Şıldak başkanlığında İlimizin pandemideki durumunun değerlendirilmesi amacıyla bir toplantı gerçekleştirildi.
Valilik Necatibey Toplantı Salonunda yapılan toplantıya Vali Hasan Şıldak’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Mitat Gözen, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Tarık Hekimoğlu, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serkan Kadir Keskin, Halk Sağlığı Başkanı Uz. Dr. Refik Budak, Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Sanayi Odası Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Yırcalı, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem, Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mürsel Sabancı, Karesi Belediyesi Zabıta Müdürü Ramazan Karamanlar, Altıeylül Belediyesi Zabıta Müdürü Müjdat Keskin katıldı.
Ülke genelinde normal hayata dönüş sinyalleri verilirken, İlimizde yaşanan pozitif vaka yükselişinin değerlendirildiği toplantıda İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serkan Kadir Keskin pandeminin İldeki genel durumuyla ilgili bilgilendirmede bulundu. Son iki haftadır yaşanan tırmanışın tekrar kontrol altına alınabilmesinin en başından beri bilinen maske-mesafe-temizlik kurallarına uyulmasıyla mümkün olduğunun altını çizdi.
“Son Döneme Yüksek Vaka İle Giriyoruz”
Vali Şıldak, vaka sayısında tekrar düşüş eğilimine geçilmesi için yapılması gerekenlerin de görüşüldüğü toplantıda yaptığı açıklamada, planlamaya göre 1 Marttan itibaren kademeli normalleşme olacağının bilindiğini belirtti. Bu geçişin İllerin vaka sayıları ve aşı durumuna göre değerlendirileceğini dile getiren Vali Şıldak; “Maalesef son döneme vaka yükselişiyle giriyoruz. Çevremizdeki şehirlere baktığımızda vaka sayısının fazla olduğu Kasım-Aralık aylarında bile böylesine bir yoğunluk yaşamadık. Kasım-Arayık aylarında sağlık sistemi olarak hiçbir sorun yaşamadık, belli bir sayının üzerine çıkmamayı başardık. Fakat şimdi diğer iller bizden daha düşük seyrediyor. Bunun sebepleri olarak bağışıklık oluşmada yaşanan oranın düşüklüğü ve ilimizin coğrafi olarak hareketli bir güzergah üzerinde olmasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Bunların dışında bir diğer etken de mutasyon. Yükselişin bir diğer sebebi de rehavet. Maalesef vatandaşlarımızda bir rehavet oluştu. Bu da artışa sebep oluyor. Özellikle son üç günde yükseliş mevcut.” diye konuştu.
Vali Şıldak “Yöneticiler olarak bizlere çok iş düşüyor. Özellikle iki gündür tedbirlerimizi çok sıklaştırdık. Bütün denetimlerimizi iki ay öncesinin de üzerine çıkarmış durumdayız. Bugün rehavete kapılmadan denetim ve tedbirlerimize devam etmek durumundayız.” diye belirtti.
Pandemide bu dönemde daha dikkatli olunması gerektiğini ifade eden Vali Şıldak; “Bilhassa işletmeler ve esnafımız daha dikkatli olmalılar. Bizler vatandaşımıza ve esnafımıza sürekli sesleniyoruz. İşi şu anda çok sıkı tutmamız gerekiyor. Vaka sayılarını düşürerek kademeli normalleşmeye en hızlı ulaşmanın yolu işi sıkı tutmaktan geçiyor.” ifadelerini kullandı.
“Suistimale İzin Yok”
Sokağa çıkma kısıtlamalarında verilen izinlerin suiistimal edildiğini belirten Vali Şıldak; “Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamalarında vatandaşların mağduriyet yaşamaması için bazı istisnalar getirildi. Söz konusu istisnaların özellikle son bir aydır suiistimal edilmesi durumu var. Bunların denetimlerinin de çok iyi yapılması gerekiyor. Suistimali müsaade edilmemeli.” diye belirtti.
Katılımcıların da söz alarak kuruluşları ile ilgili bilgi paylaştığı toplantıda salgınla mücadele için yapılması gerekenler üzerinde fikir alış verişinde bulunuldu.
nev bandırma