VALİ ŞILDAK MÜSİLAJ OLAYINI YERİNDE İNCELEDİ | Bandirma.com.tr

11 Aralık 2023 - 16:11

VALİ ŞILDAK MÜSİLAJ OLAYINI YERİNDE İNCELEDİ

VALİ ŞILDAK MÜSİLAJ OLAYINI YERİNDE İNCELEDİ
Son Güncelleme :

04 Haziran 2021 - 10:16

289
google haberler
Vali Hasan Şıldak, Marmara Denizininde görülen ve “deniz salyası” olarak da bilinen müsilajla ilgili gelişmelerle, balıkçılık ve turizm faaliyetleri konusunda bilgi almak üzere Sahil Güvenlik Komutanlığına ait TCSG-94 Gemisiyle incelemede bulundu.
Vali Şıldak müsilajla ilgili bütün gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyleyerek Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, İl Tarım Müdürü Erkan Alkan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Sadullah Özel ve Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsü Müdürü Erdinç Veske’den konuyla ilgili bilgi aldı.

Program kapsamında Erdek’te esnaf ziyaretinde de bulunan Vali Şıldak’a Erdek Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb. Tarık Hekimoğlu, Sahil Güvenlik Güney Marmara Grup Komutanı SG.Yrb. Umut Yavaş eşlik etti. Şıldak vatandaşlarla sohbet etti, tedbirlere uymaları konusunda hatırlatmalarda bulundu.

“Erdek Kuzeyin İncisi”
Vali Şıldak, ziyaret ve inceleme programı kapsamında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yaz sezonuyla birlikte nüfus artışı yaşanan İlçelerde güvenliğe daha da önem vereceklerini vurgulayan Şıldak; “Bugün; tabiatıyla, coğrafyasıyla, tarımsal potansiyeliyle ve turizm merkezi oluşuyla kuzey bölgemizin incisi Erdek İlçemizi ziyaret ettik. Burada Güney Marmara İlçeleri olarak adlandırdığımız Bandırma, Gönen, Manyas, Marmara ve Susurluk İlçelerimizin Kaymakamları, İlçe Emniyet Müdürleri, İlçe Jandarma Komutanları ve Sahil Güvenlik Komutanları ile birlikte bir Bölge Güvenlik Toplantısı gerçekleştirdik. İlimizin bu bölgesindeki güvenlik, asayiş ve trafik durumu olmak üzere son 2 yılın değerlendirmesini yaptık. Aynı zamanda yaz sezonu başlamak üzere. Yaz sezonu demek Erdek bölgemizde turizm demek. Turizm beraberinde bir yoğunluk getiriyor. Bu yoğunluğun getireceği gelişmeleri sağlıklı şekilde yönetebilmek için alacağımız tedbirleri görüştük. Çok verimli ve doyurucu bir toplantı oldu. Şunu belirtmek isterim ki güvenlik, asayiş ve İlçelerimizin huzuru birinci öncelikli konudur. Her türlü suç unsuruna karşı asayiş, uyuşturucu gibi güvenliği tehdit eden her türlü oluşumdan trafik meselelerine kadar arkadaşlarımız çok geniş kapsamlı bir hazırlıkla bizi bilgilendirdiler ve bu bölgemizdeki İlçelerimizi koordine eden çok önemli kararlar aldık.” diye konuştu.

“Erdek Ve Bandırma Bölgemiz Bir Huzur Adasıdır”
Balıkesir’in bu bölgesinin gelişmeye açık olduğunu sözlerine ekleyen Şıldak; “Erdek, Bandırma ile birlikte bu bölgenin merkezidir. Buradaki her türlü gelişmeyi adım adım takip ediyoruz ve vatandaşımızın, tatilcilerimizin, insanlarımızın huzurunu bozmaya yönelik, yaşam koşullarını olumsuz etkileyecek her türlü gelişmeye karşı kararlılıkla mücadele edeceğiz. Bütün suç unsurlarının üzerine gideceğiz. Erdek ve Bandırma bölgemiz bir huzur adasıdır ve bu huzurun bozulmasına müsaade etmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

“Balıkesir Pandemi Kurallarına Uydu”
Açıklamalarına devam eden Şıldak; “Bugün esnafımızı da ziyaret ettik. Esnafımızın her zaman kurallara uyduğu Balıkesir’de, bilhassa Erdek İlçemizde aldığımız tedbirlere riayet etmelerinden dolayı esnafımıza son derece müteşekkirim. Bugün hem teşekkür etmek hem yeniden faaliyete başlayan restoran, kafe ve çay bahçesi gibi işletmelerimize turizm sezonunun hayırlı olmasını dilemek için onları ziyaret ettik, bol kazançlar diledik. Çok güzel sohbet ettik.” ifadelerini kullandı.

Son günlerde Marmara Denizi’nde yaşanan deniz salyası sorununa da değinen Şıldak; “Aynı zamanda Marmara Denizi’nde müsilaj dediğimiz deniz salyası olarak adlandırılan ve aslında geçmiş yıllarda da görülmüş olan ama bu yıl Şubat ayından itibaren önceki yıllara nazaran daha yoğun hissettiğimiz müsilaj konusunda da Sahil Güvenlik Gemimizle denize açılmak suretiyle incelemelerde bulunduk. Denizin şu andaki durumu, alınacak tedbirler ve yapılması gerekenlerle ilgili bilgi bilgi aldık.” şeklinde belirtti.

Gemiyle yaptığı incelemelere ilişkin Vali Şıldak; “Bu sorun balıkçılıktan turizme, deniz bitkilerinin yaşamına kadar pek çok konuyu etkileyen bir meseledir. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanımız bir toplantı düzenleyecek. Bu toplantıda ilgili kurum, kuruluşlar ve akademisyenler görüşlerini belirtecekler. Denize kıyısı olan diğer iller gibi müsilajla ilgili bütün gelişmeleri ilgili birimlerimizle yakından takip ediyoruz. Bir kısmı yüzeyde hala bulunmakla birlikte bir kısmının da dibe çöktüğünü görüyoruz. Şunu belirtmek isterim ki devletimizin bütün kurumları Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bu konuda harekete geçmiştir. İlimizde de biz gerekli çalışmaları yapıyoruz ve takip ediyoruz.” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın da bir gemi kiralamak suretiyle temizlik çalışmasına başladığını sözlerine ekleyen Şıldak; “Bu kapsamda ileriki dönemde orta ve uzun vadede yapılması gereken en önemli çalışmanın şehirlerimizden, mahallelerimizden, atık üreten bütün tesislerimizden Marmara’ya dökülen suların temizliğinin sağlanmasıdır. Son yıllarda ülkemizde çevre duyarlılığı, çevre sorunlarına bakış, başta hükümetimiz olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşlar tarafından ortak bir düşüncedir.  Burada yaşanan meselenin de bu yıla özgü olarak belirgin şekilde görülmesi deniz suyu sıcaklığının da ilave etkisi ile gün yüzüne çıkmıştır. Bu tür durumlardan en iyi şekilde faydalanarak çıkmak, bunu bir fırsata dönüştürmek için ilgili kurumlarımız, bakanlıklarımız adım atacaktır. Biz de Balıkesir Valiliği olarak bu adımları hassasiyetle takip ediyoruz. İlimiz sınırlarındaki çalışmaları buna göre planlayacağız.” şeklinde konuştu.

“Hükümet Konağı Cazibe Merkezi Olacak”
Erdek’te çok güzel gelişmeler olduğunu belirten Vali Şıldak; “Erdek İlçemizi çok yakından takip ediyoruz. Çok güzel gelişmeler oluyor. Bu kapsamda kültür varlığı olarak tescillenmiş tarihi bir bina olan Hükümet Konağımızı restore edeceğiz. Valilik imkânlarıyla Hükümet Konağımızı pırıl pırıl hale getireceğiz. Bahçe düzenlemesi ile birlikte şehrin merkezinde bir cazibe merkezi olacak.” şeklinde konuştu.
İlçede gerçekleşen çalışmalar hakkında bilgi vermeye devam eden Şıldak; “Çıkrıkçı İmam Hatip Lisesi’nde bakım ve onarım gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda önemli bir yatırım çalışması olarak da İlçe Jandarma Komutanlığı’mızın binasını yenileyerek buraya yeni bir hizmet binası kazandırmış olacağız. İlçemize yeni bir Hükümet Konağı kazandırmak için de çalışmalara başladık. Büyükşehir Belediyemizle birlikte arsa temini çalışmalarını sürdürüyoruz. İnşallah kısa sürede neticelendirip bu güzel ilçeye yakışır kapsamlı bir hükümet konağı yol haritamızın içinde bulunuyor. Burada bir öğretmen evi eksiğimiz var, depremsellik yönünden zayıf olan binamızdan sonra buraya tekrar bir öğretmen evi kazandırma konusunda Sayın Milletvekillerimizin de destekleri ile birlikte inşallah bunu da başaracağız. Aynı zamanda kısa zaman içerisinde Kapıdağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi deprem yönünden dayanıksız olduğu için yıkım kararı çıkmıştı. Bu okulumuzun yerine Hayırsever Av. Hasan Tozun’un katkısıyla devlet imkanlarını birleştirerek bir ilkokul yapıyoruz. Aynı zamanda Alaaddin Mahallemizde de Mesleki Teknik Eğitim Lisesi yapacağız. Bunun da çok yakında yapım çalışmaları başlayacak. Bunlar Erdek için başlangıç aşamasında, yeni dönemdeki çalışmalar, faaliyetlerdir. Bütün güzelliklerin hak edildiği bu güzel İlçeye başta Kaymakamımızın bütün kurumlarla olan koordineli çalışmalarıyla, Milletvekillerimizin ve Büyükşehir Belediyemizin destekleriyle, kurum ve kuruluşlarımızın titiz çalışmalarıyla inşallah çok güzel hizmetler kazandıracağız. Her birinin İlçemize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

nev bandırma
bandırma web tasarım villa kirala Harley Davidson
avşa adası otelleri
x