Uğur’dan Bandırma’ya Üniversite Sözü

22 Eylül 2014 Pazartesi, 10:00

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, bu gün itibariyle 1.5 milyon nüfusa sahip Balıkesir’in 2050 yılında nüfusu 5 milyon olması bekleniyor. Büyükşehir olarak eğitimdeki çalışmalarımızı 2050 göre planlıyoruz” dedi.

Artan nüfusla birlikte eğitim ve öğretimde öğrenci sayısının da artacağını dile getiren Uğur “ Bu gün itibariyle Balıkesir Üniversitesi’nin 43 bin olan öğrenci sayısı 2050 yılında 200 bine çıkacak. Bundan dolayı Balıkesir’e en az iki üniversitenin açılması gerekiyor. Bu konuda çalışmalara başladık. Balıkesir milletvekili arkadaşlarımız Bandırma ve Edremit’te iki ayrı kurulmasıyla ilgili kanun tekliflerini hazırladılar. Ancak YÖK Başkanlığıyla yaptığımız görüşmelerde iki yeni üniversitenin açılması için Balıkesir Üniversitesi Senatosunun karar alması gerekiyor. Bu konuda Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahir Alkan ile görüştük. Bu ay içinde toplanması beklenen üniversite senatosu kararını alacak, alınan kararla birlikte bölge milletvekillerimiz hazırladıkları kanun teklifini TBMM Başkanlığına verecekler” dedi.

Bandırma ve Edremit Üniversitelerinin kurulmasıyla ilgili çalışmaları 2015 genel seçimleri öncesine kadar sonuçlandırmayı ön gördüklerini dile getiren Uğur “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak 1/100.000 çevre düzeni planlarında Körfez Bölgesini turizm, Güney Marmara’yı da sanayi kalkınma bölgesi olarak ilan ettik. 2050 yılına kadar bu bölgelerde ciddi yatırımlar yapılacak. Yapılacak yatırımlarda yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulacak. Bu kapsamda Bandırma ve Edremit’e kurulacak olan üniversiteler hem sanayicimiz hemde turizmcilerin yetişmiş eleman probleminin çözümüne ciddi katkılar sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

İlkhaber

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA - ERDEK YILBAŞI PROGRAMLARI 2017 başlıklı makalemizde bandırma, bandırma yeni yıl programları 2017 ve bandırma yılbaşı eğlence programları hakkında bilgiler verilmektedir.

You must be logged in to post a comment Login

proje-bandirmacomtr