Türkiye’nin İnovatif OSB’si Bandırma da yükseliyor. | Bandirma.com.tr

11 Aralık 2023 - 15:59

Türkiye’nin İnovatif OSB’si Bandırma da yükseliyor.

Pandemi ile birlikte dünya ticaretinde yeni gelişen “Jeolojistik Üretim Üssü” kavramı, lojistik konumu ve çevreci tasarımı ile Bandırma’da kurulmakta olan Marmara Yüksek Teknoloji ve Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde canlanıyor.
Cumhuriyetimizin 100 yılında ülkemize ve milletimize yakışır, Türkiye’nin gelecek vizyonuna değer katacak yüksek teknoloji sanayi tesislerinin üretime başlaması hedefleniyor.

Türkiye’nin İnovatif OSB’si Bandırma da yükseliyor.
Son Güncelleme :

30 Aralık 2021 - 16:06

506
google haberler

MarmaraOSB Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin ÇAY’ın daveti, Güney Marmara Gazeteciler Cemiyeti ve Bandırma Gazeteciler Cemiyetinin organizasyonu ile gerçekleştirilen Bilgilendirme Toplantısı bugün MarmaraOSB’nin Bezirci’deki yeni Yönetim Binasında yapılan kahvaltı ile gerçekleşti.

Toplantıya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin ÇAY ve Yönetim Kurulu Üyesi Remzi Sakaoğlu ile birlikte MarmaraOSB Bölge Müdürü Hakan Sönmez ve Müdürlük Personeli katıldı.
Bandırma’daki görsel ve basılı medya mensupları ile Haber Ajanslarının temsilcilerinin de katıldığı program, yapılan kahvaltı ile birlikte Başkan ÇAY tarafından MarmaraOSB’nin tarihçesinin anlatılması ve OSB’nin gelecek vizyonunun anlatıldığı video gösterimi ile devam etti.
Kuruluş sürecinden, kamulaştırmalara, bölgedeki arsa spekülasyonlarından çevre hassasiyetine, üretim yapacak olan firmaların niteliklerinden Bandırma Üniversitesi ile yapılacak olan Teknokent Projesine kadar pek çok konuya değinen Başkan Çay, gazeteciler tarafından sorulan ve kamuoyunun merak ettiği pek çok soruyu da cevapladı.
Jeolojistik Üretim Üssü
Bölgenin lojistik konumunun avantajlarına değinen Çay, ‘ Covit 19 Pandemisi ile şekillenen yeni dünyada ticaret yolları ve yeni ticaret alışkanlıkları kazanmamız gerekiyor. Sanal ticaretten fiziki ticarete bir köprü kurulması ve bunun da jeolojistik olarak ikame edilmesi gerekmekte. Bugün dünyadaki her insan bir diğerinin ürettiği ile yaşamaktadır. Üretmek, yeni teknolojiler geliştirmek ve rakiplerinden daha hızlı mal ve hizmetlerini diğer insanlara sunmak bir zorunluluk haline gelmiştir. Farklı ve ulaşılabilir olmayan sürdürülebilir de olamaz.
Yolların ve kaynakların birleştiği Bandırma da bugün canlı yaşamına duyarlı, Türkiye’nin Jeolojistik üretim üssü Marmara Yüksek Teknoloji ve Makine İhtisas OSB’yi kuruyoruz.  Bugün önemli firmaların yerini aldığı OSB’mizde  2022- 2023 yıllarında altyapısı tamamlanan sanayi parsellerinin sahiplerine teslimi gerçekleştirilecektir.2023 yılı itibari ile üretime başlayan tesislerimizle ülkemizin istihdam ve ihracatına en üst seviyede hizmet vermeye başlayacağız” diye konuştu.
Kahverengi Yaka İstihdam
Tamamlandığında, Türkiye’nin teknoloji geliştiren ve üreten bir Jeolojistik üssü olacağını, sadece Mavi ve Beyaz yakalı istihdamı değil, Tarımla iç içe Kahverengi Yaka istihdamını da teşvik edeceklerini, bunun için Tarım Bakanlığı ile bir proje çalışması yaptıklarını ifade eden ÇAY, “Bir niyet ve gayretle yola çıktık” dedi.
Türkiye’nin İstihdam ve İhracat Üssü
Yaklaşık 2 milyon 500 bin metrekare birinci etap organize sanayi bölgesinde yaşayan ve yaşanabilir sanayi bölgesini hayata geçirdiklerini söyleyen Sadettin Çay şöyle devam etti:
“1 milyon 350 bin m2 net sanayi alanı, 125 bin metrekare hizmet ve destek alanı, 30 bin metrekare idare ve sosyal tesis alanı, 20 bin m2 OSB eğitim tesisleri alanı, 5 bin metrekare akaryakıt istasyonunun yanı sıra ticaret, otel, cami, sağlık tesisi, arıtma tesisi, teknik altyapı, park alanlarından oluşacaktır.  Organize Sanayi Bölgemizde 5000 ve 100.000 metrekare arasında 200’den fazla sanayi parseli planlanmış olup, Bandırma 17 Eylül Üniversite ile birlikte kurmakta olduğumuz B17Tk Teknoket içinde, eğitim tesisleri, inovasyon, ArGe ve kuluçka merkezleri ile sanayicilerimizin ihtiyacı olan yetişmiş eleman açığının yanı sıra, yeni üretim teknolojileri geliştirilecektir.
İhracatçılarımızın dünyayla entegrasyonunu sağlamak için bölgemiz içinde yer alan gümrük birimiyle lojistik destek alanları, depo ve antrepo alanları bulunmaktadır. Tamamlandığında, yıllık 2 milyar dolardan fazla ihracat katkısı ve 30.000 istihdam olanağı ile Türkiye’nin parlayan yıldızı olarak yüksek katma değerli üretim olanağı sağlanacak ve bölgemizde yapılacak çevre denetimi, ölçüm, filtrasyon ve arıtma yatırımlarıyla çevreye ve insan hayatına duyarlı temiz ve sürdürülebilir yüksek teknoloji üretim modeli gerçekleştirilecektir.
Planlanan Ankara- Çanakkale hızlı ray hattı üzerinde olması, Türkiye’nin 4. Büyük limanı ile dünyaya açılabilme imkanın yanında jeolojik olarak düşük riskli ve yeşil OSB yaklaşımı ön planda tutulan OSB’mizin ülkemizin gelecek vizyonuna değer katacak üretim, istihdam, inovasyon ve ihracatın lokomotifi olması planlanmaktadır. Türkiye’nin gelecek hedefleri doğrultusunda 2023 ekonomimize güçlü bir soluk getirecek olan üretim ve sanayi üssü Marmara OSB olacaktır.”
Değişen dünyayı değiştirecek hayallerimiz var
Büyüyen ve gelişen Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda çağın gerektirdiği inovatif yöntemlerle üretimin gerçekleştirileceğinin altını çizen Çay “Bunu yaparken istihdamı arttıran ve çevreci kimliği ile tüm canlı hayatına saygılı, yüksek teknoloji ve kalite odaklı üretim vizyonuyla ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmak için alın terimiz ve emeğimizle değişen dünyada dünyayı değiştirecek hayalimiz Marmara Yüksek Teknoloji ve Makine İhtisas OSB olacaktır” dedi.
Türkiye’nin istihdam ve ihracatının önemli bir bölümünü OSB bünyesindeki köklü sanayi kuruluşlarının gerçekleştirdiğine dikkat çeken Başkan Sadettin Çay “MARMARA OSB, Bursa, İstanbul, Kocaeli, İzmir ve Çanakkale gibi önemli sanayi ve ticaret şehirlerine yakın Balıkesir ili, Bandırma İlçesi, Bursa, Çanakkale otoyolu üzerinde yer almaktadır. Marmara OSB limanlara ve havaalanlarına yakınlığı ile ülkemizin şah damarı özelliği taşıyan otoyol, çevre yolları ve enerji hatlarının kesişme noktası durumunda ve coğrafi konumuyla jeolojistik bir bölgedir” bilgisini verdi.
Gazetecilerin sorduğu soruları açık yüreklilikle cevaplayan ÇAY, “ Biz kurumsal olarak bu bölgenin, bu şehrin bir unsuruyuz. Bir sanayinin ömrü insanlardan çok daha fazladır, önümüzdeki 50, 100 yılda bu Organize Bölge bu şehirdeki insanlarla içli dışlı olacak, onların bir parçası olacak, olaya böyle bakmak gerekir” şeklinde ifa ederek, bazı insanların kulaktan dolma ve yanlış bilgilerle konuştuğunu ama kendilerinin bütün iletişim kanallarını açık tutarak 24 saat ulaşılabilir olduklarını ifade etti.
MarmaraOSB binasının önünde çektirilen hatıra fotoğrafla program sona ermiştir.

nev bandırma
bandırma web tasarım villa kirala Harley Davidson
avşa adası otelleri
x