Tarım ve hayvancılık yatırımlarında % 70 hibe

29 Mart 2019 Cuma, 15:18

Tarım ve hayvancılık yatırımlarında maliyetin yüzde 70’i devletten. Büyükbaş, küçükbaş, kanatlı eti projesi hazır olan çiftçilerin, 1.5 milyarlık destekten faydalanmak için, 21 Mayıs’a kadar Balıkesir TKDK İl Koordinatörlüğüne başvurması gerekiyor.

Türkiye’de, nüfusun yüzde 28’i kırsal alanda yaşıyor. Köyden kente göçü önlemek, hatta kentten yeniden köylere dönüşü sağlayabilmek için devlet, Avrupa Birliği (AB) ile kırsal kalkınmayı destekleyen programlar yürütüyor. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) takip ettiği, Türkiye’nin eş finansmanıyla oluşturulan AB Kırsal Kalkınma Aracı (IPARD) fonundan çiftçiye hibe veriliyor.

Proje kabulleri 8 nisanda başlıyor  

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), ‘Kırsal Kalkınma Programı’ kapsamında, 2011’den bu yana kırsal alanlardaki yatırımlara hibe yoluyla destek veriyor. Bu yıl, 1.5 milyar TL hibe (karşılıksız para) dağıtılacak. Bu dönemde proje hazırlayacak çiftçi ve yatırımcıların; hayvancılık (büyükbaş ve küçükbaş, kaz, hindi ve broyler) proje başvurularını 8 Nisan 2019 – 14 Mayıs 2019 tarihleri arasında, diğer sektörler için ise 8 Nisan 2019 – 21 Mayıs 2019 tarihleri arasında il koordinatörlüklerine sunması gerekiyor.

164 milyon 706 bin euro destek bütçesi ayrıldı.

2019’da süt, kırmızı et, kanatlı eti ve yumurta üretimine yönelik projelerin yatırımına 164 milyon 706 bin euro destek bütçesi ayrıldı. Bitkisel üretim, arıcılık, zanaatkarlık ve katma değerli ürün işletmeleri, kırsal turizm, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkıyla yenilenebilir enerji yatırımı projelerine ise 87 milyon 239 bin euro hibe sağlanacak.

Balıkesir’i de kapsıyor.

252 milyon euro’yla ilgili destek kapsamındaki iller:Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya,Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat.

 

Bir önceki yazımız olan REKTÖR ÖZDEMİR'İN MİRAÇ KANDİLİ MESAJI başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

You must be logged in to post a comment Login

proje-bandirmacomtr
avşa adası otelleri
x