Son Dakika
15 Aralık 2018 Cumartesi

Sporcu Beslenmesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

20 Şubat 2018 Salı, 09:51

Diyetisyen Burcu Kıraç, spor beslenmesi ile ilgili bilgilendirdi ve önerilerini paylaştı.

Son zamanlarda herkesin az çok bilgisinin olduğu sporcu beslenmesi hayatımızda büyük bir öneme sahip oldu. Düzenli spor yapan; sporu bir yaşam biçimi haline getirenler kadar sedanter yaşam tarzına sahip kişilerin de bu noktada doğru bildikleri yanlışlar, eksikler olabiliyor. En önemli sorular; “Spordan ne kadar önce ne tüketmeliyim? Egzersiz esnasında güçsüz kalmamak için hangi besinleri tercih etmeliyim?” ve en önemlisi “Ben spordan sonra ne tüketeceğim?”

Nelere dikkat etmeli
– Her şeyden önce şunu iyi bilmeliyiz ki hayatımızın her evresinde sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmeliyiz. Beslenmenin, canlıların en temel ihtiyacı olup sağlığımızla aramızda köprü kurduğunu unutmamalıyız. Eğer kilo vermek istiyorsak günlük rutinimizde bunu %70 oranında beslenme ile desteklerken %30 oranında Spor ile desteklemeliyiz.

– Her gün sosyal medyada yememiz gereken onlarca şey görüyoruz. Fakat aslı astarı öyle değil. Öncelikle dikkat etmemiz gereken durumlar var. Örneğin kişinin herhangi bir hastalığı var mı? Mesela diyabetiniz var ve kas miktarınınızı artırmak istiyorsanız öyle gelişigüzel verilen pirinçleri tüketemezsiniz.

Gelelim ne tüketeceğiz
– En zayıf sporcularda bile dayanıklılık egzersizlerini sağlayabilecek yağ miktarı vücundunda depo halde bulunuyor. Bizim hedefimiz egzersiz sırasında maksimum yağ yakacak kapasiteyi oluşturmak olmalıdır. Fizyolojimize uygun egzersizi seçtikten sonra artık beslenmemizi düzenlememiz gerekiyor. Günlük enerji ihtiyacımı belirlerim ardından akdeniz diyetini göz önünde bulundurarak protein miktarı normale göre biraz fazla, yağ miktarı azaltılmış ve sınırlı karbonhidrat içeren diyeti uygulamam gerekiyor.

– Egzersize başlamadan önce bir miktar karbonhidrat ve yağ tüketelim; 1 küçük muz yanında belki biraz fıstık ezmesi veya 1 avuç kadar yer fıstığı veya fındık veya 3’te 1 avokado ile hazırlanmış pirinç salatası bunlara örnek olabilir.

– Yine egzersize başlamadan 30-40 dk önce kadar 1 fincan kahve tüketerek yağ yakımını hızlandırabiliriz.

– Spor yaparken hedefimiz kas artırımı veya kilo kaybı olarak görünse de fizyolojide kas yıkımı gerçekleşiyor. Maalesef bu sebepten dolayı egzersiz sonrası beslenmemizde muhakkak proteinli gıdalar olmalı. Örneğin; ızgara tavuklu küçük bir sandviç yanında 1 bardak kadar kefir veya ayran veya ızgara balık yanında bolca salata yine küçük bir miktar çavdar ekmeği gibi…

You must be logged in to post a comment Login

proje-bandirmacomtr
avşa adası otelleri