Solar Panel Fiyatları Ve Paneller Hakkında Merak Edilenler

27 Ekim 2016 Perşembe, 10:04

Ülkemizde verilen elektrik enerjisi hizmetine oldukça fazla bir bedel ödüyoruz. Faturaları incelediğimizde asıl olan bedelin yanı sıra ödediğimiz vergilerin neredeyse tüketimin iki katı olduğunu görüyoruz. Bir yandan elektrik enerjisine ihtiyacımız var bir yandan da bu ihtiyacı ucuz yollarla temin etmek istiyoruz. Siz de bu yolu arayanlardansanız yazımızda solar panel fiyatları ve solar panel hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Solar Panel Nedir?

Türkçe olarak “Güneş Enerjisi Paneli” dediğimiz bu parçalar güneş enerjisi sisteminin ana damarıdır. Güneş ışığını elektrik enerjisine çevirmede dönüşümün başladığı ilk yerdir. Bazı evlerin çatısında ya da geniş arazilere dizilmiş olarak görebilirsiniz. Bu paneller verimliliğin düşmemesi için üzerine gölge düşmeyen yerlere ve yönü güney cepheye olacak şekilde yerleştirilir. İhtiyaca göre panel sayısı ve büyüklüğü ayarlanır. Ege 2 oda 1 salon bir evin enerji ihtiyacına göre örnek verecek olursak basitçe şöyle hesap yapabiliriz: Evde yalnızca aydınlatma için elektrik kullanıldığını düşünelim. 4 saat odalarda, 5 saat mutfakta, 2 saat yatak odasında, 7 saat salonda, 3 saatte banyo ve tuvalette lamba yanmış olsa kablolardaki bağlantı kayıpları ile birlikte toplam 210 watt’lık bir enerjiye ihtiyacımız olur. Bunu da 130 W’lık enerji üreten 140×65 boyutlarında iki panel ile karşılayabiliriz.

Solar Panel Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren paneller basit bir düzenek olarak görünse de dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta var. Bunlardan en önemlisi ise doğru panel türünü seçmektir. Yanlış panel seçimi tüm güneş enerjisi sistemini çöpe çıkartabilir.

Monokristal Güneş Paneli: Kısaca; en verimli panel diyebiliriz. Maliyeti kalitesine bağlı olarak diğerlerine göre yüksektir fakat az alanda fazla enerji üretir.

Polikristal Güneş Paneli: Piyasanın yarısından fazlası bu panelleri kullanır. En ucuz maliyetli paneldir. Verim ve maliyeti dengelidir. Çok alan kaplar fakat az enerji üretir.

İnce Film Güneş Paneli: Piyasada en az tercih edilen paneldir. Verimliliği çok düşüktür. Kullanım amacı genellikle tasarım ve şık görüntüsünden dolayıdır.

Esnek Güneş Paneli: Düz olmayan, kubbe gibi çatılar için tasarlanmıştır. Hafif ve verimliliği yüksektir.

Panel satın alırken dikkat edeceğimiz diğer konu ise solar panel fiyatları olmalıdır. Fiyatları etkileyen en önemli faktör markası, kalitesi ve büyüklüğüdür. O yüzden en ucuz solar panel fiyatları ve en pahalı solar panel fiyatları kendi içinde farklılık gösterebilir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

proje-bandirmacomtr