Son Dakika
23 Şubat 2019 Cumartesi

SICAK HAVALAR KALP KRİZİNİ TETİKLİYOR

29 Haziran 2018 Cuma, 09:39

Kalp Hastalıkları Uzmanı doktor Selim Panç sıcak havaların kalp üzerine olan  etkileri  ile ilgili yaptığı açıklamada  kalp krizleri mevsimsel olarak yaz aylarında, sıcaklıklara bağlı artış  gösteriyor. Öncelikle aşırı sıcak havaya maruz kalma , vücudun genel işlevlerini kontrol eden sempatik sinir sistemi ve renin-anjiyotensin sistemi gibi sistemlerin uygunsuz aktivasyonuna yol açar. Daha sonra ise  terlemeye ile  dehidratasyon denilen vücutta  aşırı su kaybı oluşur. Beraberinde elektrolit kaybı, ritm  bozuklukları , kolesterol yüksekliği  gelişir. Ayrıca kanın pıhtılaşma oranının yükselmesiyle   kalp krizi ve buna bağlı ölümler  artar.Oluşan pıhtının beyine  gitmesiyle de felç riski  oluşur. Kalp krizini önlemek için  kalp hastası olan kişilerin, riskli grup kabul ettiğimiz  şeker hastalığı , hipertansiyon , sigara  , yüksek kolesterol,  orta yaş ve üzeri herkesin  bol sıvı alarak güneşin zararlı etkilerinden korunmaları  çok önemlidir dedi.

Sıcak havalarda şikayeti olanların  kalp ile ilgili  genel kontrollerini sonbahara bırakmadan mutlaka yaptırmaları gerektiğini söyleyen Panç sıcaklardan korunmak için önerilerde bulundu…..

Sıcak havalarda kalp sağlığını nasıl koruyalım?

Sıcak havanın olumsuz etkilerini engellemek ve yaz aylarını sağlıklı geçirmek için temel tedbirleri şöyle özetleyebiliriz.

Özellikle güneşin etkili olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında mümkün olduğunca dışarıda bulunulmamalıdır

Kıyafet ve ayakkabı seçimi mevsime uygun olmalıdır. Açık renk, hava geçirgenliği olan ve ter emici özellikte giysiler tercih edilmelidir.

Ağır, yağlı ve kızartma yemeklerden kaçınılmalı, sebze ve meyveden zengin bir tarzda klasik Ege-Akdeniz mutfağı beslenmeye özen gösterilmeli, yandaş hastalıkların varlığına göre öğünlerin tuz ve şeker oranlarına dikkat edilmelidir.

Terle birlikte sıvı ve elektrolit, özellikle de sodyum kaybı fazla olacağından, doktorunuza danışarak tuz kullanım durumunuzu belirleyin.

Günlük sıvı ihtiyacı artmaktadır. Bu nedenle yazın günde 2-2.5 litre su tüketilmelidir.Ayrıca ayran ve ev yapımı meyve suları da tercih edilebilir.

Sıvı tüketimini artırmak maksadıyla alınan soda ve maden suyu tüketiminde dikkatli olunmalıdır. Aşırı maden suyu ve soda tüketimi tansiyonu yükseltebilir. Ayrıca hipertansiyon yanı sıra böbrek yetmezliği gibi yandaş hastalıkları olan yaşlı kişilerde, kalp yetmezliği bulgularının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Alkol tüketiminde dikkatli olunmalı. Özellikle açık havada güneş altında tüketilmemelidir.

Spor, yürüyüş ve yüzme gibi aktiviteler sabah ve akşam günün serin saatlerinde yemek öncesi yapılmalı. Bu esnada sıvı tüketimine dikkat edilmelidir.

Doktorunuza danışarak hipertansiyon ilaçlarınız başta olmak üzere sürekli kullanımınızı gerektiren tüm tedavinizin mevsime göre düzenlenmesini sağlayınız.

Baş ağrısı, aşırı terleme, soğuk terleme, aşırı yorgunluk, çarpıntı, sık soluk alma ihtiyacı, baş dönmesi, kendini kaybetme, bulantı, kusma gibi belirtilerle karşılaşıldığında mutlaka en yakın sağlık merkezine ulaşılmalıdır.

 

Kardiyolog Dr.Selim Panç

Bir önceki yazımız olan ONYEDİ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ'NDE ULUSLARARASI KONGRE BAŞLADI başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

You must be logged in to post a comment Login

proje-bandirmacomtr
avşa adası otelleri