Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

BANDIRMA BELEDİYESİ, ŞEHİT AİLELERİ ve GAZİLERLE ÇANAKKALE’DE

Bandırma Belediyesi, Çanakkale Savaşlarının yaşandığı alana bir gezi düzenledi. 16 Mart Çarşamba günü gerçekleşen geziye davet edilen şehit aileleri ve gazilerimize; Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun ve Belediye Meclis Üyeleri de eşlik etti.

Bandırma Belediyesi, Çanakkale Savaşlarının

1914 yılında Rusya’ya savaş açan Almanya ile anlaşma yapan ve İttifak Devletleri arasında yer alan Osmanlı Devleti böylelikle 1. Dünya Savaşına resmen girmiş oluyordu. Buna karşılık, İngiltere ve Fransa’nın başını çektiği yaklaşık 40 ülkeden oluşan İtilaf Devletleri, Osmanlı İmparatorluğunun başkenti olan İstanbul’u zapt ederek; İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele geçirmek istiyorlardı. Yaptıkları planla; Çanakkale’yi geçecek, işgali tamamlayacaklardı. Unuttukları bir şey vardı! Vatan uğruna şehit olmayı şeref sayan Türk Milleti, her yaştan neferi, “Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimizi başka kuvvetler ve başka komutanlar alabilir” irade ve kararlılığında Mustafa Kemal gibi komutanları tek ses olmuş, haykırıyorlardı: “Çanakkale Geçilmez!”.

Dünya ülkelerindeki birçok askeri okulda ders olarak anlatılan Çanakkale Zaferimizin 107. yıl dönümündeyiz. Bandırma Belediyesi, Çanakkale Savaşlarının yaşandığı alana bir gezi düzenledi. 16 Mart Çarşamba günü gerçekleşen geziye davet edilen şehit aileleri ve gazilerimize; Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun ve Belediye Meclis Üyeleri de eşlik etti. Gezi rehberlerinin tarihi gerçeklere sadık kalarak anlattığı savaşta yaşananlar, geziye katılanlar arasında duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Fedakarlıklarını asla unutmayacağımız şehit ailelerimiz ve gazilerimizle yakından ilgilenen Başkan Tolga Tosun, gezi sonunda: “Kahraman şehit ve gazilerimizin kanlarıyla destan yazdığı Çanakkale’deyiz. Gazilerimiz ve şehit ailelerimiz, kadın muhtarlarımız ve meclis üyerimizle birlikte; tarihe altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferimizin yaşandığı her tabya ve siperi ziyaret ettik, her anıtta saygı duruşunda bulunduk.  Çanakkale Savaşları, asla kopmayacak bağlarla bizlere millet olma şuuru aşılamıştır. Bize bu cennet vatanı armağan eden, başta Yüce Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet, saygıyla anıyorum” dedi.

Bandırma Belediyesi Kültür Turları kapsamında gerçekleştirilen Çanakkale Şehitlikleri Ziyaretine katılan; Kıbrıs Gazileri Derneğinin Başkanı ve Gazi Arif Can, 57. Alay Şehitliğinde milli duygularla şiir okudu ve “Yaşlanmış olsam da bugün yine canımı seveseve vermeye hazırım. Bizler Mustafa Kemal Atatürk’ün askerleriyiz” dedi.

Şehit Teğmen Doğuş Uran’ın babası Şaban Uran ise; “Bir oğlumuz vardı. O da vatanı için Şehitlik mertebesine ulaştı. Şimdi bizim için bütün çocuklar bizim çocuğumuz oldu. Vatanını seven her Türk gözünü kırpmadan bu “Cennet Vatan” için canını siper eder. Milli duygularla dolduğumuz böyle güzel bir ziyareti düzenleyen Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyorum” dedi.

Kadın muhtarlarımız; çok güzel bir ziyaret olduğunu belirttiler. Özellikle de 18 Mart Çanakkale Zaferi arifesinde bu şekilde bir ziyaret düzenlenmesinden dolayı Bandırma Belediye Başkanına teşekkür ettiler.

Eğitimlerini, sevdiklerini, ailelerini geride bırakarak cepheye koşan Mehmetçiklerimiz sayesinde, büyük bir zafer kazandığımız Çanakkale Savaşlarının, milletimize bedeli maalesef çok ağır olmuştur. En küçüğü 15 yaşında olan 250 binden fazla vatan evladını şehit verdiğimiz savaş sonrasında; tıbbiye, mülkiye hatta liseler bile yıllarca mezun verememiştir. “Süngü tak, yere yat” emriyle savaşın kaderini değiştiren, 19. Tümen Komutanı olarak tarih sahnesine çıkan; Yüce Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet, saygıyla yad ediyoruz. Çanakkale, milletimizin bağımsızlık yemini, özgürlük ruhudur: GEÇİLMEZ…!

nev bandırma