Son Dakika
25 Kasım 2017 Cumartesi

Sandbox Nedir

24 Şubat 2014 Pazartesi, 15:30

Bu hafta Pch olarak Google arama motoru cezalarından birisi olan SandBox’ı inceliyoruz. Google arama motorunun sitelere vermiş olduğu cezaya sandbox denir. Yoğunlukta olarak arama motoru tarafından spam algısı yapan siteler bu cezaya tabi tutulur. Sandbox’a girmiş olan siteler arama sonuçlarında da kesinlikle iyi sonuçlar elde edemezler. Bu sebepten dolayı da hitleri de düşüşe uğrar. Yoğunlukta olarak da Google’dan gelen kişilerin sayısı azalacaktır.

Google kullanıcı odaklı çalıştığı için spam yani hileli çalışma yapan siteleri sandbox yolu ile filtreye dahil ederler. Böylelikle Google kullanıcıları sürekli olarak doğru bilgiye ulaşacakları sitelere ulaşacaktırlar. Sandbox’a girdikten sonra çıkması oldukça zor olacaktır. Kimi sitelerin çıkması yıllar alabilir. Çünkü Google tarafından bu algının değişmesi uzun sürecektir.

Sandbox’a giren sitelerin çoğunluğu yeni açılan sitelerin yapmış olduğu SEO stratejileridir. Özellikle yeni sitelere yoğun şekilde yapılan backlink çalışması spam olarak algılanır. Bunlarının yanı sıra aşağıdaki maddeler de sandbox’a girmeye sebepler arasında yer alır.

  • Yoğun anahtar kelime kullanımı
  • Kopya site içeriği
  • Gereğinden fazla etiket kullanımı
  • Bir içeriğin birden fazla paylaşılması
  • Backlink artışındaki anormallik
  • Hit ile içerik sayısının doğru orantılı olmaması

Sandbox’tan Nasıl Çıkılır?

Google tarafından verilmiş olan sandbox cezasından kurtulmak için öncelikle yapmış olduğunuz stratejilere göz atın ve spam olabilecek bütün noktaları ortadan kaldırın. Sandbox’tan çıkışınızı hızlandırmak için siteyi silip yeniden daha doğru adımlarla tekrar kurabilirsiniz.

Uzun bir çalışma döneminden sonra sandbox’tan çıktığını anlamak için içeriklerimizin sıralamasından ve hit durumundan anlayabilirsiniz. Google tarafından geliştirilen bu ceza sistemine dahil olmamak için her şeyin organik olarak geliştiği şekilde ilerleyen bir strateji belirlemelisiniz. Aksi takdir de spam algısı oluşturduğunuzda Sandbox cezası hızlıca sitenize etki edecektir.

Seo ve Adwords hakkında daha fazla detaylı bilgi almak için http://www.pchocasi.com/kategori/seo-ve-adwords  adresini ziyaret edebilirsiniz.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

proje-bandirmacomtr