Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Şahin : “Yücel Yılmaz’a “Balıkesir’in Konforu İçin Asfaltı Ağlatan Başkan” Diyorlar”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Ak Parti Gurup Sözcüsü Mehmet Birol Şahin şehir merkezinde devam eden çalışmaları değerlendirdiği açıklamasında ilginç tabirler kullandı.

“Balıkesir İlinin Adı Yeniden Karesi Olmalıdır”

Balıkesir ve Karesi isimleri hakkında bilgi veren Ak Parti Gurup  Sözcüsü Mehmet Birol Şahin Balıkesir ilinin adının yeniden Karesi olması önerisinde bulunarak şunları söyledi: ”Bir kentin kimliği tarihinden gelen geleneksel yaşam biçimi ve tarih boyunca o coğrafyada yaşanan olaylar, yaşayan kişilerin bir özetidir. Bu gün Balıkesir olarak isimlendirilen ilimizin adı aslında Karesidir. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda da ilimizin adı Karesiydi. 24 Ekim 1926 tarih ve 4248 sayılı Kararname ile Karesi ilimizin ismi Balıkesir olarak değiştirilmiş. Yaşadığımız kentin kimliğini Balıkesir isminde bulabilmeniz bu şehirde yaşayanlarını Balıkesir ismi ile anlayabilmeniz mümkün değil. Bu kente Karesi olarak bakmanız, kentin ve kentlinin kimliğini Karesi kavramında aramanız gerekir. Bu gün Karesi merkezdeki iki ilçeden birinin adı. Ancak yeri gelmişken söylemekte fayda var. Balıkesir olan ilimizin adının en kısa zamanda Karesi olarak değişmesi tarihsel, sosyolojik ve kültürel olarak adeta zorunludur. Çünkü tarihsel gelişim bu yöndedir. Balıkesir  Karesi Beyliğinin merkezinin ismidir. Bu itibarla mevcuttaki Karesi ilçemizin adının da bu durumda Balıkesir olması uygun olacaktır. Bütün bunları birlikte düşünürsek Karesi ilçemiz üzerinde taşıdığı tarihi özelliği sebebiyle diğer 19 ilçemizin öncü ve örnek ilçesi olması gerekir. Karesi bu potansiyele sahip..”

“Tarihi Mekanlar Restore Edilip Şehir Hayatına Entegre Ediliyor “

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin son dönemde şehrin tarihi meydanlarının ortaya çıkarılarak tarihi binaların restore edildiğini ve sokak sağlılıklaştırma çalışmaları ile  eski yerleşim yerlerinin şehir hayatına katıldığını belirttiği açıklamasında “Şehir Merkezindeki Altıeylül ve Karesi ilçelerimize baktığımızda tarihi yapılar, tarihi olayların yaşandığı mekanlar Karesi ‘de olduğunu görüyoruz..” diyerek sözlerini şu şekilde sürdürdü:” Bu nedenle Büyükşehir Belediyemiz Zağnos Paşa ve Karesi Türbesi Meydanı, Şeyh Lütfullah Efendi Meydanı, Ali Hikmet Paşa Meydanı düzenlemeleri, bu arada  söylemeden geçmeyelim inşallah en kısa zamanda Alaca Mescit Meydanı düzenlemesi de olacak ve Hamidiye Camisi Meydanı da önümüzdeki günlerde başlayacak, Balıkesir Evleri Restorasyonları, Deve Loncasından başlayarak , Ali Hikmet Paşa Meydanı, Milli Kuvvetler Caddesi sokak cepheleri sağlıklaştırmaları yapıldı ve yapılıyor ki bu etraftaki diğer sokak ve caddelerde de devam edecek.. Görüldüğü gibi Karesi’nin yani Balıkesir’in tarihi mekanlarının Meydanlarla görünür hale getirilmesi, tarihi mekan ve binaların restorasyonu ile şehir hayatına katılması ve gelecek nesillere aktarılması için büyük çaplı bir çalışma seferberlik halinde eski Karesi yerleşim yerleri adeta şantiye halinde.”

“Kentsel Dönüşümün Stok Alanı Karesi”

Sözcü Şahin Karesi tarihi canlanırken bir yandan da Değirmen Boğazından başlayıp Karagedik Boğazına kadar büyük bir alanda yeni imar çalışmaları sonucunda yeni bir şehir yeni bir Karesi inşa edildiğini belirterek :” Balıkesir birinci derece deprem kuşağında. Eski yapıların tarihi olanlarının restorasyonu tarihi niteliği olmayan binaların hızla yenilenerek depreme dayanıklı hale dönüştürülmesi gerekiyor. Diğer Merkez ilçemiz olan Altıeylül ilçemizde Balıkesir Ovası sebebiyle konut açısından genişleme imkanı çok kısıtlı. Ancak Karesi ilçesi bu açıdan çok daha geniş bir alana sahip.  Son yıllarda şehir merkezinin yıllardır tıkanmışlık sorunu aşmak üzere geniş bir alanda yıllardır şehir merkezinin sorunu olarak duran  İmar Kanunu 18inci madde uygulamaları ile yeni planlı alan ihtiyacı giderilmiş ve şehir merkezinin önü açılmış durumda. Bu nedenle Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaza teşekkür ediyoruz. Nitekim yeni planlarda büyük parseller oluşturulması ve ada bazlı yapılanların teşvik edici düzenlemelerin varlığı sonucunda daha önceden küçük parseller sebebiyle göremediğimiz modern ve büyük siteler hızla özellikle Karesi ilçemizde yapılmaya başlandı. Önümüzdeki beş yıllık dönemde şehir merkezinin kentsel dönüşüm ihtiyacını karşılayacak yapı stokunun Karesi ilçemizde oluşacağı şimdiden görülüyor.” dedi.

“3. Nesil Karesi İlçesi İnşa Ediliyor”

Ak Parti Gurup  Sözcüsü Mehmet Birol Şahin Karesi’nin “Esk Karesi”, “2. Nesil Karesi” ve 3. Yeni Karesi” olarak üç kuşak halinde değerlendirmenin doğru olacağını belirttiği açıklamasında  “Kareside Büyükşehir Belediyemizin eliyle bir yandan eski yerleşim yerinde tarih canlanırken diğer yanda yeni yerleşim yerlerinde modern, konforlu, depreme dayanıklı, planlı, sosyal donatı alanlarının mevcut mahallerden çok daha fazla olan yepyeni mahalleler, sokaklar, caddeler, meydanlar, yepyeni bir Karesi ilçesi doğuyor. Bu arada yeni imara açılan alanlar ve şehir merkezi arasında kalan Adnan Menderes, Sakarya, Vicdaniye, Oruç Gazi,  Maltepe, Toygar, Ali Hikmet paşa,  Ege, Atatürk ve Paşaalanı Mahalleleri gibi yapılaşmış Mahalleler kuşağı var. Bu kucaktaki binaların eski olanları hızlı bir bir yenilenme dönüşüm içinde. Yıkılıp yerine yenisi yapılan binaların bulunduğu sokak ve caddeler yeni doğalgaz, su, kanalizasyon gibi altyapı bağlantılarının da değişmesi kapasitesinin arttırılma zorunluğu sebebiyle cadde ve sokakların sürekli kazılması gerekiyor. Bu gün yaptığınız asfalt, kaldırım birkaç yıl içinde bağlantı kazıları sebebiyle yama yapılsa da eski vasfını kaybediyor. Bina dönüşümlerini büyük oranda tamamlamış sokak ve caddelerin yeniden artan nüfusun da ihtiyacını karşılayacak biçimde altyapı yenilemesi ile birlikte Büyükşehir Belediyemiz artık vasfını kaybetmiş asfaltı kaldırıyor, ve  sıcak asfalt olarak  yeniliyor.”dedi.

“Toygar Şehit Mustafa Dinçer Caddesi de Sıcak Asfalt İle Tanışıyor”

Sözcü Şahin öncelikle yeni inşaat bağlantıları sebebiyle kullanılmaz hale gelen Cadde ve Sokakların hızla sıcak asfalt ile yenileceğini söyledi. Ak Parti Gurup Sözcüsü Mehmet Birol Şahin “Togay Mahallesi ve Ali Hikmet Paşa Mahallesi arasında Şehit Mustafa Dinçer Caddesini gösterebiliriz. Yaklaşık 6 yıl önce yağmur sularının da toprağa karışmasını temin etmek için ışıklandırılmış parke taşı olarak o gün için prestij bir cadde şeklinde düzenlenmişti. Ancak geçen zaman içinde her iki tarafta genelde tek katlı olan eski binalar yıkılıp yerine çok katlı yeni binalar yapıldı, artan konut sayısına uygun alt yapı bağlantıları sonucunda cadde açıkçası üzerinde araç kullanması ve hatta yürünmesi zor hale dönüştü. Şu anda taşlar kaldırılıyor ardından hemen  sıcak asfalt yapımına başlanacak.” dedi.

“Yücel Yılmaz’a “Balıkesirin Konforu İçin Asfaltı Ağlatan Başkan” Diyorlar”

İl genelinde ilçe merkezleri ve kırsal mahallelerde adeta “Asfalt Seferberliği” halinde yoğun bir asfaltlama çalışması yapılması sebebiyle Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a “Balıkesirlilerin Konforu İçin Asfaltı Ağlatan Başkan” lakabı taktıklarına şahit olduklarını belirten Gurup Sözcüsü Şahin : “ Karesi ilçemizin Bağlar Sokağı, Altay Caddesi, Tarlabaşı Caddesi, Gaffar Okkan Caddesi, Çengel Caddesi gibi ana caddeler geçtiğimiz aylarda tamamen eski asfalt kaldırılarak yerine sıcak  asfalt serimi yapıldı. Bu yenileme çalışması biraz önce söylediğimiz  Şehit Mustafa Dinçer Caddesi, Konuk Caddesi gibi caddelerden başlayarak gerekli sokaklara da yapılacak. Büyükşehir Belediyemiz benzer çalışma Altıeylül ilçemizde de yapıyor.  Altıeylül ilçemizde Atay Caddesi, Soma Caddesi, gibi caddelerde sıcak asfalt serimi bitti Şehit Birol Koç Caddesinde bu günlerde yapılıyor, Diğer cadde ve sokaklarda da bu çalışma devam edecek. Altıeylül ilçemizde Soma Caddesindeki özellikle OSB ve Şehir Hastanesi sebebiyle artan araç trafiğini rahatlatmak amacıyla bu bölgeye alternatif Çevre Yolu yapılması, bu yolun devamının   Çayırhisar’dan açılacak çalışması devam eden yol ile bağlantısı ile bu bölgede yaşanan trafik sorunu da çözülmüş olacak. Özellikle Karesi ilçemizin şehir içi trafiğinin büyük oranda rahatlamasını sağlayacak Körfez Çevre Yolunun yapımı devam ediyor. Bunlarla birlikte Kırsal mahalle yollarının artık çoğunluğu sıcak asfalt haline dönüştü.  Bu dönüşüm devam ediyor.” dedi.

“Yol Medeniyettir”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi Ak Parti Gurup Sözcüsü Mehmet Birol Şahin açıklamasının son bölümünde: “Yol yani ulaşım medeniyettir. Yapıldığı yerlerin etrafı hızla gelişir, ticaret artar ve değer kazanır. Bu nedenle Balıkesirli kimliğini oluşturan Karesi Kimliğinin daha değerli hale dönüşmesi için Büyükşehir Belediyemiz her alanda büyük bir vizyon oluşturduğunu ve adeta bir ressam gibi şehrimizi göz alıcı bir tabloya dönüştürdüğünü görüyoruz. Karesi başta olmak üzere ilçelerimize , şehrimize ressam duyarlılığı ile dokunuşlar yapan ve adeta yeniden bir tablo gibi çizen Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’a teşekkür ediyoruz.” dedi.

nev bandırma