Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Pırlantanın Kalitesini Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Pırlantanın kalitesi çeşitli hususlara göre belirlenir. Bu hususlar; berraklık, renk, kesim ve karat ağırlığıdır. Bir pırlantanın ne kadar kaliteli olduğu, temel olarak 4C olarak bilinen bu hususlar dikkate alınarak tespit edilir. 

Pırlantanın kalitesi çeşitli hususlara

İyi bir kesimi olan ve nispeten berrak bir görünüm elde eden ve karat ağırlığı uygun olan pırlantaların kaliteli olduğu kabul edilir. Pırlanta yüzük, tamtur yüzük, baget yüzük, pırlanta bileklik başta olmak üzere merkezinde pırlantanın yer aldığı pırlanta mücevherlerin tamamında pırlanta kalitesi önem taşır.

Pırlantanın Kalitesi Neye Göre Belirlenir?

Pırlanta mücevherlerin tasarımında kaliteli pırlantaların kullanımı, arzu edilen mücevher modellerinin elde edilmesini sağlar. Çünkü kaliteli pırlanta, tasarımın son derece estetik ve zarif bir görünüme ulaşmasına katkıda bulunur. Pırlantada kalite ise berraklık, renk, karat ağırlığı ve kesim olmak üzere 4C kuralı üzerinden belirlenir.

Berraklık ve Renk

Bir pırlantanın berrak olması, pahalı ve kaliteli bir form kazanmasını sağlar. Berraklık, pırlantadaki lekenin minimize olması anlamına gelir. İçerisinde hiçbir lekenin bulunmadığı tamamen berrak pırlantalar doğada son derece nadir bir şekilde görülür. Bu durum, berrak pırlantaların pahalı ve değerli olduğunu ifade eder. Öte yandan pırlanta renk skalasında saydam renge yakın olan pırlantaların da kaliteli olduklarını belirtmek mümkündür. Saydam pırlantalar doğada nadiren görülür.

Karat Ağırlığı ve Kesim

Pırlantaların kalitesini belirleyen hususlar arasında karat ağırlıkları da yer alır. Karat ağırlığı yüksek olan pırlantaların eğer diğer 4C özellikleri de iyiyse o zaman pırlanta son derece kalitelidir. Bu nedenle karat ağırlığının tek başına pırlanta kalitesini tespit etmede yeterli olmadığını söylemek olanaklıdır. Öte yandan pırlanta kesimi, pırlantanın ışığı yansıtma biçimini etkiler. İyi bir kesime sahip olan pırlanta, ışığı da başarılı bir şekilde yansıtır. Bu durum, mücevherin estetik ve zarif bir görünüm elde etmesini sağlar.

Birbirinden yenilikçi ve zarif altın zincir ve pırlanta mücevher başta olmak üzere pek çok tasarımı sizlerle buluşturan Craft Pırlanta; arzu ettiğiniz tasarımlara çok özel fiyatlarla ulaşmanızı sağlıyor. Siz de Craft Pırlanta ayrıcalıklarından yararlanabilir, eşsiz tasarımlara avantajlı fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

nev bandırma