Son Dakika
18 Aralık 2017 Pazartesi

Pet Şişede Su Satışına Yasak!

13 Mayıs 2014 Salı, 15:47

İlk kez bir belediye, iklim değişikliği ve çevre kirliliği ile mücadele amacıyla resmi kurumlarda plastik şişeyi yasakladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinin San Francisco şehrinin belediyesi, kendilerine ait bütün tesislerde, pet şişe kullanımı ve satışı yasaklandı. Dört yıl boyunca aşamalı olarak uygulanacak yasağa uymayanlara para cezası verilecek.

Kar marjı yüksek olan işletmeler kurala hemen uymak zorunda kalacak. Kar marjı düşük şirketlere ise2018’e kadar süre tanınacak.

Belediyenin Denetleme Kurulu Başkanı David Chiu, Mart ayından çıkan yasanın onaylanmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, ‘iklim değişikliği’ sorununa vurgu yaptı.

David Chiu, “İklim değişikliklerinden hepimiz haberdarız, bunun en büyük sebeplerinden biri de çevre kirliliği. Buna karşı hep birlikte mücadele etmemiz gerekiyor. Çevre kirliliğine neden olan pet şişelerin kullanımını engellemeliyiz” ifadelerini kullandı.

San Francisco’da yasağın uygulamaya konulmasının ardından, Ekim 2014 itibariyle pet şişe satışı yapan kişilere bin dolara (2 bin lira) kadar idari para cezası verileceği de belirtildi.

Amerikan İçecek Birliği (American Beverage Association) ise uygulamalara tepki gösteriyor. Pet şişelerin atılmadığını, geri dönüştürüldüğünü iddia eden birlik sözcüsü Kate Krebs, ‘insanların içeceklerin nasıl tüketeceklerini seçmeye hakkı olmalı’ diyor.

İlk değil

ABD’de pet şişe yasağını ilk uygulayan şehir yönetimi San Francisco olsa da, daha önce de plastik kullanımını yasaklayan kurumlar oldu. Massachusetts’teki Concord gibi bir çok ulusal parkta da pet şişe kullanımına izin verilmiyor.

Kanserojen madde üretiyor

Plastik şişelere karşı mücadele eden “Ban The Bottle” hareketinin verilerine göre ABD’de yılda 50 milyar plastik şişe kullanılıyor. Bu şişelerden sadece yüzde 23’ü geri dönüştürülebiliyor.

Bir plastik şişe doğada ortalama 400 yılda yok oluyor. Sağlık Zararları sitesinde yer alan bilgiye göre, plastik şişelerin esnek ve yumuşak olmasını sağlayan plastifiyan, şişeleri sağlamlaştıran stabilizan, parlak ve şeffaf görüntü veren librifiyan kullanılıyor.

Ayrıca özellikle yaz aylarında nakliye ve depolama sırasında güneş altında uzun süre bırakılan plastik şişeler içindeki sıvıların ısısı 70-80 dereceye kadar yükselebiliyor. Plastik şişe içindeki sıvılar ısındığı zaman plastikten ayrışan kimyasallarla karışıyor ve kanserojen olduğu belirtilen Bisfenol-A (BPA) ve Dieoksin maddesi sıvıya geçiyor. Bisfenol-A ve Dioksinler vücutta yağ dokusunda depolanır ve uzun süre atılamayarak birikir.

Karnaval.com

Bir önceki yazımız olan Kutlu Creative'den Google Bilgilendirmesi başlıklı makalemizde bandırma internet sitesi, bandırma web tasarım ve google arama motoru kayıt hakkında bilgiler verilmektedir.

You must be logged in to post a comment Login

proje-bandirmacomtr