Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

MİLLİ MÜCADELENİN DEVLEŞEN İLİ: BALIKESİR

Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun

Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97’nci yıl dönümü kutlama programı katılan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz “Balıkesir Milli Mücadele’de ilk kurşunun atıldığı il olmanın yanında düzenlemiş olduğu 5 kongre ile de Milli Mücadele’nin devleşen ili olmuştur.” dedi.

Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97’nci yıl dönümü törenlerle kutlandı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunmayla başlayan kurtuluş törenleri daha sonra Kuva-yı Milliye Meydanı’ndaki kutlama programıyla devam etti. 7’den 70’e Balıkesirlilerin yoğun ilgi gösterdiği törende her yıl olduğu gibi bu yıl da Tülütabaklar ilgi odağı oldu.

Vali Ersin Yazıcı, Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral Kemal Turan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın, Balıkesirlilerin kurtuluş gününü kutlamasıyla başlayan törenlerde; saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Temsili kurtuluşun canlandırıldığı törenlerde; mehter takımının konseri ve halk oyunları gösterileri düzenlendi. Şiirlerin de okunduğu kutlamalar geçit töreniyle sona erdi.

YÜCEL YILMAZ: BALIKESİRLİLER DÜŞMANA BOYUN EĞMEDİ

Balıkesir’in kurtuluşu nedeniyle günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz “Milli Mücadele Dönemi, tarihi şanlı zaferlerle dolu Aziz Türk Milleti’nin hiçbir tehdide boyun eğmeyeceğinin, hiçbir engele izin vermeyeceğinin kanıtlandığı Kurtuluş Savaşı’nın en önemli safhalarından biridir. Bilindiği gibi 1. Dünya Savaşı sonrası Mondros Mütarekesi imzalanmış ve bu mütareke hükümleri dayanak gösterilerek ordumuz dağıtılmış, Osmanlı Devleti toprakları fiilen işgal edilmeye başlanmıştı. 15 Mayıs tarihinde İzmir’in işgalini takiben Balıkesir halkı Okuma Yurdu ve Alaca Mescid toplantılarında bağımsızlık ve mücadele kararı almış, vatan savunmasının bölge savunmasıyla başlayacağının altını çizmiştir. Bu toplantılarda şehrimizden seçilen 41 kişilik heyet ile örgütlü direniş başlamıştır. Böylece Balıkesir Milli Mücadele’de ilk kurşunun atıldığı il olmanın yanında düzenlemiş olduğu 5 kongre ile de Milli Mücadele’nin devleşen ili olmuştur.” diye konuştu.

TÜLÜTABAKLAR HEM KORKUTTU HEM GÜLDÜRDÜ

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmanın ardından geçit törenine geçildi. Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğindeki geçit töreninde; Muharip Gaziler, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki sporcular, Avcılar Kulübü ve Tülütabaklarla belediyenin iş ve hizmet araçları yer aldı. Tülütabaklar geçit töreninde genç yaşlı ayırt etmeden vatandaşların üzerine yürüyerek, işgal günlerinde düşman askerlerini korkutmalarını canlandırdı.

nev bandırma