‘MARKA VE PAZARLAMA ZİRVESİ’ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

29 Kasım 2018 Perşembe, 10:07
google news takip et mobil

Onyedi Eylül Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Topluluğu tarafından alanında uzman konuşmacıların katıldığı “Marka ve Pazarlama Zirvesi” etkinliği düzenlendi.

Üniversitenin Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğin öğleden önceki oturumuna, Stratejik Pazarlama Danışmanı Cem Sezer ve Webtures Kurucusu ve CEO’su Kaan Gülten katıldı. Öğleden sonraki oturuma ise İlancılık Reklam Ajansı Eş Başkanı Ender Merter’in moderatörlüğünde Fenerbahçe Üniversitesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Ece Baban, Genna İstanbul Başkanı A. Selim Tuncer ve Markam Danışmanlık Kurucusu Güven Borça konuşmacı olarak katıldı.

Etkinliğin öğleden önceki oturumunda sözü ilk alan Stratejik Pazarlama Danışmanı Cem Sezer, “Pazarlama Türkiye’de yanlış tanımlanan bir kavram. Çünkü pazarlama kavramı bizde iletişim olarak algılanıyor. Pazarlamanın 4P’si var. Bunlar product, placement, price ve promosion. Türkiye’de pazarlama promosyon üzerine kurulu. Batıda ise 4P’ye göre yapılıyor. Teknolojik marka üreten bir ülke olmadığımız için promosyon kısmıyla ilgileniyoruz. Pazarlama samanlıkta iğne aramak gibi. Ama elinizde güçlü bir mıknatıs varsa o iğneyi kolayca bulabilirsiniz. Mıknatısı bulmak sizin işiniz.” diye konuştu.

Stratejik Pazarlama Danışmanı Cem Sezer’in ardından sözü alan Webtures Kurucusu ve CEO’su Kaan Gülten, “Sektörde bulunan medya kuruluşlarının nasıl marka haline geldiğini biliyorsunuzdur. Burada Youtube örneğini verebiliriz. Ücretsiz olarak kullanılan Youtube, 4-5 videoda bir reklam göstererek büyüdü. Bu da şirketin güvenini artırdı ve videolar arasına da reklamlar konmaya başlandı. Ardından Facebook borsaya açılmadan hemen önce Instagram’ı satın alarak hızlı bir çıkış yakaladı. Bizler de bu sebeple, uzun vadeli düşünceler ve planlar içinde olarak kendimize hedefler belirlemeliyiz.” dedi.

“Marka ve Pazarlama Zirvesi”nin öğleden önceki oturumu, üniversitemiz öğretim üyeleri Doç. Dr. Metehan Yılgör ve Doç. Dr. Gülnil Aydın’ın konuşmacılara plaket takdim etmesiyle sona erdi.

Etkinliğin öğleden sonraki ilk oturumu “Marka Olmak” paneliyle devam etti. Panelin moderatörlüğünü İlancılık Reklam Ajansı Eş Başkanı Ender Merter yaparken, Fenerbahçe Üniversitesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Ece Baban, Genna İstanbul Başkanı A. Selim Tuncer  ve Markam Danışmanlık Kurucusu Güven Borça da panele konuşmacı olarak katıldı. Konuşmacılar, markalaşmak hakkında kısa bilgiler vererek iletişimde marka olmanın önemli bir unsur olduğundan bahsetti.

Etkinliğin öğleden sonraki son oturumunda söz alan Vestel Pazarlama Müdürü Duygu Badem Oylukçuoğlu, “Şu an tarihin en önemli dijital pazarlama devrimi yaşanıyor. Dijital firmaların 2005 ve 2017 yılları arasındaki gelişimlerini görüyoruz. Petrol firmalarının yerini dijital firmalar aldı. Apple ve Google gibi şirketler diğer şirketleri geride bırakarak birçok alanda ilk sıralarda yer almaktalar. Bu da bize dijitalleşmenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Dijitalleşme, orta yaş üzerinde de etkisini artırıyor. Artık herkes teknolojiyle iç içe bir halde. Bununla birlikte de Airbnb, Netflix ve Uber gibi tüketicilerin hayatını kolaylaştıran firmalar da ortaya çıktı.” diye konuştu.

“Marka ve Pazarlama Zirvesi” etkinliği, soru cevap bölümünün ardından üniversitenin öğretim üyesi Doç. Dr. Aybeniz Akdeniz Ar ve Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Mehmet Karatepe’nin konuşmacılara plaket takdim etmesiyle son buldu.

Bir önceki yazımız olan BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI AKIN: BALIKESİR'DE KİMSESİZLERİN KİMSESİ OLACAĞIZ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

You must be logged in to post a comment Login

kutlu creative
avşa adası otelleri
x