KÜLTÜREL DİPLOMASİNİN ELÇİLERİ

26 Nisan 2019 Cuma, 09:43
google news takip et mobil

Balıkesir Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Abdullah Sağay ve beraberindeki öğrenciler Vali Ersin Yazıcı’yı makamında ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Dernek Başkanı Abdullah Sağay, dernek hakkında bilgi vererek, amaçlarının üniversitede okuyan yabancı uyruklu öğrenciler ile kaynaşmak, dayanışmak, kültürler arası diyalogu artırmak ve ileriki aşamada bu öğrencilerin birer Türk elçisi olmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Balıkesir Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Abdullah Sağay, “Dernek olarak odak noktamız, ülkemize ve Balıkesir’e eğitim için gelen yabancı öğrencilerin Balıkesir’de yabancı olarak görülmemesi, derslerinde başarılı olmaları ve mezun olduklarında Türkiye’yi ikinci vatanları olarak görmelerini sağlamaktır. Dernek olarak geçtiğimiz yıl nisan ayı içerisinde ilimizde eğitim için bulunan öğrencilerin geldikleri ülkelerin kültürlerinin ve öğrencilerinin tanıtıldığı ‘Rengimiz Türkiye Hazırız Geleceğe‘ sloganıyla ‘Öğrenci Buluşması‘ adlı program düzenledik. Derneğimizin hizmet alanı ilimizde okuyan misafir öğrenci olarak adlandırdığımız uluslararası öğrencilere eğitim ve sosyal alanda danışmanlık ve rehberlik hizmeti yapmaktır. Bugün Sayın Valimizi de ile birlikte ziyarete geldik. Bizlere zaman ayırdığı için kendilerine şahsım ve öğrenci arkadaşlarım adına çok teşekkür ediyorum.” dedi.

HER ZAMAN YANLARINDAYIZ
Vali Ersin Yazıcı ise, öğrencilerin ziyaretinden mutluluk duyduğunu belirterek, öğrencilerin daha rahat ve iyi koşullarda eğitim öğretimlerine devam etmeleri konusunda her zaman onların yanlarında olduğunu dile getirdi.

TÜRKİYE İÇİN, AİLELERİNİZ İÇİN, ÜLKELERİNİZ İÇİN ÇOK KIYMETLİSİNİZ
Üniversitelerin sanılanın aksine sadece meslek edindirme kurumları olmadığını ifade eden Vali Ersin Yazıcı, “Üniversite evrensel niteliğini topluma sunmak zorundadır. Bunu da ancak sizlerle, her ülkeden insanların olduğu her ülkeden öğrencilerin olduğu bir üniversiteyle sağlamak mümkün olacaktır.”dedi.

Üniversite eğitimi için Balıkesir’i seçmiş olmalarından dolayı çok memnun olduklarını söyleyen Vali Yazıcı,  “Sizlere iyi bir ev sahipliği yapmanın gayreti içindeyiz ve olacağız. Umarım sizler de derslerinizde başarılı olursunuz. Balıkesir Valiliği olarak, öğrencilerimizin yanında olduğumuzu belirtmek istiyorum. Sizler Türkiye için, aileleriniz için, ülkeleriniz için çok kıymetlisiniz. Burada bulunduğunuz süre içinde Balıkesir’de eğitim gördüğünüz her aşamada iyi bir donanımla, bilgi edinmeyle, tecrübe paylaşımıyla yetkin bir kişi haline gelerek aldığınız diplomalarla ülkenize döndüğünüzde çok büyük başarılara imza atacağınıza yürekten inanıyorum. Döndüğünüzde ülkenizde eğitimde, siyasette, sanatta, her alanda başarıların altında sizin imzanızın olması hem ailenizi hem ülkenizi hem de Türkiye Cumhuriyetini gururlandıracaktır.” dedi.

GELECEĞE BALIKESİR’DEN ADIM ATACAKSINIZ
Yabancı öğrencilerin sadece mesleki gelişimlerini değil geniş bir coğrafyanın kültür birikimini tanımalarını da önemsediklerini ifade eden Vali Yazıcı, “Sizler bizlerin gönüllü kültür elçileri olacaksınız. Uluslararası geçerliliği bulunan bir diplomaya sahip olacak misafir öğrencilerle Balıkesir’in kültürel zenginliğini de paylaşmak istiyoruz. Burada kendi ülkelerinin kültür elçisi olan öğrencilerin, eğitimlerini tamamladıklarında ülkelerinde birer Balıkesir elçisi olacaklarını umut ediyoruz. Bu umudun gerçeğe dönüşmesi için de bizlere önemli görevler düştüğünün de bilincindeyiz. Ülkelerinde şehrimizin güzelliklerini tanıtacak kültür elçilerimizi ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Her birinizi kültürel diplomasinin elçileri olarak görüyorum. Sizler bu ülkede eğitiminizi alıp dostluklarınızı geliştirerek geleceğe adım atacak kardeşlerimizsiniz.” dedi.

Bir önceki yazımız olan "ÇOCUK SANAT FESTİVALİ" KAPILARINI ARALADI başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

You must be logged in to post a comment Login

kutlu creative
avşa adası otelleri
x