Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Kimyonun Faydaları Nelerdir? 2023

 Akdeniz ve Güneybatı Asya

 Akdeniz ve Güneybatı Asya mutfaklarında sıklıkla kullanılan bir baharat olan kimyon bizim mutfaklarımızdan asla eksik olmaz. Şifalı bir bitki olan kimyonun tohumlarından baharat elde edilir. Birçok hastalığa fayda sağlar. Cildinizden, iç hastalıklara kadar birçok hastalık için şifalıdır.

Kimyonun Faydaları Nelerdir?

 Kimyonun sağlık için birçok faydası vardır ve bazıları:

  • Kimyon sindirim için yararlıdır. Gaz problemi yaşayanlara iyi gelir. Sindirimi hafifletmede yarar sağlar. Kimyonun yağı sıcak su ile içildiği zaman midenin rahatlamasına yardımcı olur.
  • Kimyon vücutta bağışıklık sisteminin gelişmesine katkı sağlar. Kimyonun içerisinde demir ve A, C gibi vitaminler bulunmaktadır. Birçok hastalığa kansere bile koruyucu etki sağlamaktadır.
  • Kimyonun bir diğer faydası ise solunum rahatsızlığı olan yani astım, bronşit gibi hastalıklara sahip olan kişilere fayda sağlamaktadır. Balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır.
  • Kimyon uykusuzluğa iyi gelmektedir. Uykusuzluğa neden olan stres ve kaygıyı azaltır ve daha rahat bir uyku uyunmasına yardımcı olur.

Kimyon Nasıl Kullanılır?

 Kimyonun birçok kullanım şekli vardır. Aktarlardan satın alabileceğiniz kimyon tozunu yemeklerde baharat olarak kullanabilirsiniz. Kimyonun tohumunu suda demleyerek çay olarak tüketebilirsiniz. Kimyon yağını cildiniz için kullanabilirsiniz.

nev bandırma