Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Karbon Ayak İzi Hesaplama Nedir?

Karbondioksit emisyonları, petrol, doğalgaz

Karbondioksit emisyonları, petrol, doğalgaz ve kömüre benzer fosil yakıtların yakılmasından kaynaklanır. karbon ayak izi hesaplama insan faaliyetleri tarafından üretilen ve belirli bir süre boyunca doğrudan veya dolambaçlı olarak havaya bırakılan sera gazlarının CO2 eşdeğerleri kullanılarak hesaplanır.

Karbon Ayak İziniz Nedir?

Karbon Ayak İzi, birim karbondioksit cinsinden ölçülen sera gazı üretimi açısından insan faaliyetleri sonucunda çevreye verilen zararı ölçer ve ayak izinin iki ana bölümünden oluşur.

Karbon Ayak İzi Nasıl Hesaplanır?

Bu sera gazı emisyonlarına günlük faaliyetlerimiz yoluyla neden oluyor. Bu etki bizim karbon ayak izimiz. Örneğin kullandığımız arabaların egzoz borularında bu karbondioksit salınımını çok net bir şekilde görebiliriz. Ancak bazen bu durum görünmez. Örneğin; piyasadan satın aldığımız malların üretiminden nakliyesine kadar olan süreçte açığa çıkan CO2 gibi.

Karbon Ayak İzi Nedir ve Neden Hesaplanır?

Karbon Ayak İzi; ulaşım, ısıtma faaliyetleri, enerji kullanımı veya satın alınan ürün ve hizmetler nedeniyle atmosfere salınan karbondioksite (CO2) eşdeğer sera gazının ölçüsüdür. Darbeye neden olan gazdır. Bu gazlar su buharı, karbondioksit, metan ve ozondur. Sera gazları, Dünya’dan yansıyan güneş ışınlarını hapseder ve Dünya’dan ısı kaybını engeller.

Karbon Ayak İzini Nasıl Azaltırım?

Mümkün olduğunda, rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerjilere öncelik verilmelidir. Güneş enerjisinden yararlanarak doğal gaz tüketiminizi azaltılabilir. Bu, emisyonların ana kaynaklarından biri olan enerji tüketiminin azaltılmasına yardımcı olur. Ağaç dikme faaliyetlerini desteklenmesi gerekir.

Çöpünüzü geri dönüşüm kutusuna atın. Elektronik aletlerde A türü enerji harcaması sağlayan ürünler tercih edilir. Toplu taşıma kullanmak yerine yürüyün veya bisiklete binin. Uçakla seyahat ediyorsanız direkt uçuşları tercih edin. Elektrikli veya hibrit araçları fosil yakıtlara tercih edin.

Karbon Ayak İzi Kapsamı?

Karbon emisyonları, karbon emisyonlarının doğrudan veya dolaylı olmasına göre kategorize edilen ISO 14040:2006 standardı ve Sera Gazı Protokolü tarafından tanımlanan üç alanda değerlendirilir. Şirket hesaplamalarında kapsamlar kullanılır.

Bu ayrımlardan sonra. Birincil veya doğrudan karbon ayak izi, raporlama yapan kuruluşun sahip olduğu veya kontrol ettiği kaynaklardan elde edilir. İkincil veya dolaylı karbon ayak izi de raporlayan kuruluşun faaliyetlerinin bir sonucudur, ancak başka bir tüzel kişinin sahip olduğu veya kontrol ettiği kaynaklardan elde edilir.

Emisyon Azaltma Hedefi

Ülkeler ve sendikalar imzaladıkları çeşitli anlaşmalarla sera gazı emisyonlarını azaltmak için hedefler koyuyor. Avrupa Birliği, 2050 yılına kadar iklim nötr hale gelmek için 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını en az %55 oranında azaltma hedefi belirledi.

Türkiye’nin ise 2030 yılına kadar emisyonlarını en az %35 oranında azaltması gerekiyor. Bu konuda özellikle devletlerin ve sivil toplum kuruluşlarının öncülük etmesi gereken konular var.

Kömürden elektriğin ortadan kaldırılması, elektrik üretiminde kullanılan enerjinin yenilenebilir kaynaklarla değiştirilmesi, elektrikli araç kullanımının artırılması ve evlerin ısıtılması için fosil yakıtların aşamalı olarak kaldırılması emisyonların %35 oranında azaltılmasına yönelik adımlardır ve alınan önlemler arasındadır.

nev bandırma