Kamu İhale Hukuku Neleri Kapsar? | Bandirma.com.tr

29 Kasım 2023 - 14:26

Kamu İhale Hukuku Neleri Kapsar?

Kamu İhale Hukuku Neleri Kapsar?
Son Güncelleme :

11 Aralık 2022 - 11:14

279
google haberler

Kamu ihale kanunu davaları son derece hassasiyet bekleyen konulardan birisi olarak karşımıza çıkar. Genel anlamda incelendiğinde kamu kurumları gereksinim duyduğu mal, hizmet ve aynı zamanda yapım işlerini ihaleler ile halletmeleri ile dikkat çeker. Bahsi geçen bu ihalelerin kazanılması için hukuki süreçler en iyi biçimde değerlendirilmelidir. Buna ek olarak yol gösterici nitelik taşıyan ilkelerin de var olduğunu söylemek yanlış olmayacak.

Kamu ihaleleri kapsamında üç farklı ihale usulünün dikkate alındığını söylemek doğru olacak. Bahsi geçen bu üç farklı ihale usulünden birisi pazarlık hukuku olarak karşımıza çıkar. Temel ihale usulü incelendiği vakit, açık ihale usulü ile beraber farklı ihale usüllerinin bulduğunu söyleyebiliriz. Bunlara ek olarak ihale alım türlerine göre usulleri sıralamanın mümkün olduğunu söylemek isteriz. İhalelerin mal alımı, hizmet alımı ve yapım işleri dikkate alındığı vakit üç ayrı başlık olarak incelemek doğru olacaktır.

Kamu ihale hukuku dalı incelendiği vakit, birincil ve ikincil mevzuat dikkate alınmaktadır. Diğer yandan 4743 sayılı kamu ihale kanunu son derece önemli mevzuatlardan birisi olarak ön plana çıkar. Bahsi geçen bu kanun incelendiği vakit, genel anlamda ihale adına işlem dosyalarının hazırlanması büyük önem taşır. Bununla beraber ihalelerin karşısında tüm dokümanlarla beraber belgelerin dosyada bulunması gerekliliği bulunmaktadır. Bu bağlamda şirketlerin bilgilerine sunulan dokümanlar içerisinde yer alan ihaleler ile berber bazı detaylar bulunur. Bu detaylar şu şekildedir:

  • Standart formlar
  • İhale ilanı
  • Sözleşme tasarısı
  • İdari şartnamesi
  • Teknik şartnamesi

Bahsetmiş olduğumuz bu dokümanların incelenmesinin sonrasında ihaleler için istekli olan şirketler ile teklif paylaşımında bulunup bulunulmayacağı belirlenmelidir. Buna ek olarak detaylı biçimde incelendiği vakit ihaleler için iştirak edilmenin sağlanması bakımından gerekli olan dokümanların hazırlanması gerekmektedir. Bununla beraber şirketler teklifleri için dosyalarını hazır hale getirerek bir sonraki işlemlere hazırlık yapmış olacaktır.

Kamu İhale Hukuku Hizmetleri Nasıl Sunulur?

Kamu ihale hukuku için şirketler ihalenin geçerli olacağı son tarihe kadar teklif vermek, ihalelerin içerisinde istekliler için avantaj sağlayıp sağlamayacağını incelemek gibi durumlardan yararlanabilmektedir. Fakat bahsi geçen bu aşamada şirketlerin kesin olarak bu sürecin hukuki detayları hakkında bilgi sahibi olmaları gerekiyor. Çünkü sürecin kolay ilerleyebilmesi ve ihalelerin kazanılması adına hukuki detayları iyi biliyor olmak gerekiyor. Gerekli hukuki sürecin öğrenilmesi ve gereken desteğin alınabilmesi sonrasında süreç en iyi biçimde yönetilebilir.

İhalelerin kazanılabilmesi için kamu ihale kanunu hakkında gerekli olan tüm süreçlerin en iyi biçimde yönetilebilmesi gerekiyor. Bu durumu hayata geçirebilmek adına şirketlerin kesin olarak güvenilir bir biçimde hukuki hizmetlerin alınması gerekiyor. Şirketler Hakakul hukuk ofisi içerisinde yer edinen avukatlar ile beraber ihale süreçleri hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Bu durum ihalelerin kazanılması konusunda rakiplere nazaran daha şans kazanılmasını sağlar.

nev bandırma
bandırma web tasarım villa kirala Harley Davidson
avşa adası otelleri
x