Son Dakika
16 Aralık 2017 Cumartesi

“İyi Niyetimiz Su İstimal Ediliyor”

28 Ağustos 2014 Perşembe, 12:23

Bandırma Sebze, Meyve ve Balıkçılar Odası Başkanı Ayhan Gürel, gündemi meşgul eden konulara açıklık getirdi. Başkan Gürel, iyi niyetlerinin suistimal edildiğine dikkat çekti.

“16 YIL ÖNCEKİ HATALAR TEKRARLANIYOR”

1998 yılında dönemin belediyesi tarafından pazarcı esnafının önerilerine değer verilmeden yapılan Kapalı Pazar yeri ihtiyaçları karşılamadığı gerekçesiyle yıkılıyor. 374 kayıtlı esnafı bulunan Bandırma Sebze, Meyve ve Balıkçılar Odası Başkanı Ayhan Gürel, 21 Ağustos’ta ihalesi yapılan Yeni Kapalı Pazar Yeri projesinde de aynı hataların tekrarlandığını ve pazarcı esnafının görüşlerine yine kulak tıkandığına dikkat çekti.

“KAMUOYUNDA BİLGİ KİRLİLİĞİ OLUŞTU”

Yeni Kapalı Pazar Yeri Projesi ve üyelerinin Günaydın Mahallesi’ndeki eski Cumartesi Pazarı’nda gösterilen yere çıkmamasıyla ilgili kamuoyunda bilgi kirliliği oluştuğunu kaydeden Gürel, her fırsatta gündeme getirilen oda yönetimi olarak pazara çıkılması yönünde dilekçeye attıkları imzaya da açıklık getirdi.

“ATTIĞIMIZ İMZANIN ARKASINDAYIZ”

Başkan Gürel, “Pazara çıkan diğer oda başkanlarımız pazarın yıkılmasından sonraki 1,5 yıllık süreçte Günaydın Mahallesi’ndeki eski Cumartesi Pazarı’nda pazara çıkılmasını içeren bir dilekçe getirdiler. Yönetim olarak ilk başta olumsuz baktık. Daha sonra hem bölgedeki esnaf arkadaşlarımızın serzenişi, hem diğer oda başkanlarımızın ısrarı hem de geçici bir süre olması nedeniyle iyi niyetle dilekçeye imza attık. Biz imzamızın arkasındayız.” diye konuştu. Yönetim olarak Kapalı Pazar Yeri Projesi ve eski Cumartesi Pazarı’na çıkılmasıyla ilgili olarak üyelerimizden gelen yoğun talep üzerine istişare toplantısı düzenlediklerini ifade eden Başkan Gürel, yönetim olarak pazara çıkılması yönünde görüş bildirdiklerini söyledi. Pazarcı esnafının toplantıda eski Cumartesi Pazarı alanıyla ilgili endişelerini dile getirdiklerini ifade eden Başkan Gürel, “Pazarın olduğu gün yaklaşık 700 aracın yük indirmek için bölgeye girmesi gerekiyor. Sokaklar çok dar. Ayrıca bölgede çok fazla bir esnaf yoğunluğu var. Pazarın olduğu günler onlarda sergi açmak isteyecekler. Pazarcı esnafımız bununda sorun yaratacağını ve tartışmalar yaşanabileceği yönündeki endişelerini dile getirdiler. Yönetim olarak hayır hayırlarla bir yere varılamayacağını, Belediye Başkanı Dursun Mirza’nın da 1,5 yıllık projeyi 1 yılda bitirmeye çalışacağı yönündeki düşüncelerini anlatarak pazara çıkılması gerektiği konusundaki görüşümüzü yineledik. Ancak üyelerimizin ortak görüşüyle pazara çıkılmaması yönünde bir karar doğdu. Biz de üyelerimizin bu sesine kulak vermek zorundayız” diyerek konuya açıklık getirdi.

“ÜYELERİMİZ ŞOV YAPMIYOR”

Üyelerinin neredeyse tamamının Bandırmalı olduğunun önemle altını çizen Başkan Gürel, “Biz Bandırmaya sevdalı insanlarız. Kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz. 374 esnafımız pazara çıkmadı. Yanlarında çalışan elemanları yevmiyelerini alamadı. Bu insanlar şov yapmıyor. Bazı endişeleri var ve bu endişelerin giderilmesini istiyorlar” dedi. Eski Cumartesi Pazarı’na çok yakın bir bölgeden yer talepleri olduğunu ifade eden Başkan Gürel, “Üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda sebze ve meyveci esnafının yolları daha geniş olan, araçların rahatlıkla mal indirme ve yükleme yapabileceği olumsuzlukları çok daha az hissedebileceği Verem Savaş, Eski TEK binası ve ŞMG Lisesi’nin arka sokağının bulunduğu Fatih Caddesi, 44 Sokak ve M.Gönenç Sokak’ta tezgah açılması çok daha sağlıklı olacaktır” diye konuştu.

“OLAYLARA YANLIŞ PENCEREDEN BAKILIYOR”

İyi niyetlerinin suiistimal edildiğini üzülerek gözlemlediklerini ifade eden Başkan Gürel, “Belediye Başkanımız Dursun Mirza katıldığı bir radyo programında pazarcı esnafının1998 yılında da pazara çıkmadığını ancak daha sonra çıktığını söyleyerek pazarcıların bunu bir alışkanlık haline getirmiş gibi imada bulundu. Bence Başkan olaya yanlış pencereden bakıyor. Pazarcıları kötü bir çocuk gibi göstermek yerine pazarcı esnafının çağrısına kulak vermeli.

16 yıl önce de pazarcılara sorulmadan yapılan bir Pazar yeri projesi vardı. Ve pazarcılar o dönemde endişelerini dile getirmişlerdi. Ve o Pazar yeri şimdi ihtiyaçları karşılayamadığı için yıkılıyor. Yeni bir proje var ve o dönem ki hatalar yeniden tekrarlanıyor. Biz yaptık oldu bittiyle bir yere varamayız. Pazarcılar olarak kalıcı bir eser olsun istiyoruz. Bunun içinde ortak akılla hareket edilmeliydi diyoruz. Pazarcı esnafımızın hakkını alması için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Pazar yeri sadece bizim ekmek yediğimiz bir yer değil. Orası hepimizin vergisiyle yapılan bütün Bandırmalıların değeri” dedi.

“YENİ PAZAR YERİ PROJESİ ORTAK AKIL İLE YAPILMALIYDI”

Yeni Pazar Yeri Projesiyle 2,5 yıl önce tanıştıklarını kaydeden Başkan Gürel, geçen süreçte görüşlerine pek aldırış edilmediğini ifade etti. Pazarcı tezgahlarının dar olması, müşteri alışveriş alanlarının değişik ölçülerde olması, üretici Pazar yerinin asma katta olması gibi sıkıntıları defalarca dile getirmelerine rağmen olumlu bir adım atılmamasını üzüntüyle karşıladıklarını söyledi. Başkan Gürel, “Ortak bir akıl ile yapılsaydı daha iyi bir proje çıkacağını düşünüyorduk. Bundan 16 yıl önce yapılan Pazar yerine kulaklarını tıkayan irade bugünde aynısını yapıyor. Pazarcı esnafı o dönemde Pazar yerinin uzun ömürlü olmayacağı yönündeki endişelerini dile getirmişti. Sorunlarımıza hiçbir çözüm getirilmeden ihale edildi. Bu süreç ileride büyük sorunlar doğuracak” diyerek endişelerini dile getirdi.

Geçici Pazar Yeri Parsel Sahipleri Listesi

Bir önceki yazımız olan Kutlu Creative'den Google Bilgilendirmesi başlıklı makalemizde bandırma internet sitesi, bandırma web tasarım ve google arama motoru kayıt hakkında bilgiler verilmektedir.

You must be logged in to post a comment Login

proje-bandirmacomtr