İlk Yardım Kursu Almak İsteyenler Dikkat! | Bandirma.com.tr

3 Aralık 2023 - 04:53

İlk Yardım Kursu Almak İsteyenler Dikkat!

İlk Yardım Kursu Almak İsteyenler Dikkat!
Son Güncelleme :

08 Ağustos 2023 - 23:32

134
google haberler

İlk yardım kursu 29 temmuz 2015 tarihinde yayınlanan yönetmelik değişikliği kapsamında alınması zorunlu hale gelen kurslardandır. İlk yardım kursu kamu veya özel iş yerlerinde çalışan kişilerce mutlaka alınmalıdır.

Az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflarda yer alan işletmeler için, ilk yardımcı sayıları belirlenmiştir. Bu noktada az tehlikeli sınıflarda 20 kişide 1, tehlikeli sınıflarda 15 kişide 1 ve çok tehlikeli sınıflarda 10 kişide 1 kişi ilk yardımcı olmalıdır.

İlk Yardım Kursu Nedir?

Tema Akademi ilk yardım kursu; ilk yardım yönetmeliğince belirlenen kritere uygun olarak bireylerin yetiştirilmesini sağlamaktır. Sağlık Bakanlığı onaylı ilk yardım eğitimi programından, kursiyerler geçirilmektedir.

Ancak bu eğitimi almak isteyenlerin bilmesi gereken nokta, temel ilk yardım eğitiminin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen kurumlarca verilebileceğidir. Eğitim sonunda başarılı olan kursiyerler ilk yardımcı sertifikası almaktadır. Böylelikle birçok alanda kariyer yapma imkânı elde edebilmektedirler. Bu eğitim sertifikası sayesinde çalışılabilecek kurumlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Halk eğitim merkezleri
 • Güvenlik kursları
 • Cankurtaran ve deniz adımı yetiştirme merkezleri
 • Sürücü kursları
 • Çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli sınıflarda hizmet yürüten işletmeler

Tema Akademi İlk Yardım Kursu İçeriği Nedir?

Eğitim kurumunca verilen ilk yardım kursu sayesinde kursiyerler çeşitli alanlarda faaliyet gösterebilmektedir. Uzman eğitimcilerce verilen bu eğitim ile acil durumlarda başarılı müdahaleler yapabilme yetkisine sahip olunmaktadır.

Tema Akademi ilk yardım eğitimi ders notları açık ve anlaşılır bir dille kursiyerlere aktarılmaktadır. Böylelikle alınan eğitimlerle kursiyerler belirli kurumlarda eğitimler verebilmektedir. Avantajlı temel ilk yardım eğitimi içeriği, şu şekildedir;

1 – Tema Akademi İlk Yardım Kursu Süresi ve Uygulaması

Eğitimler; 2 günden oluşmaktadır. 16 saatlik verilen ilk yardım eğitimi kursiyerlere gerekli bilgi ve becerileri kazandırılmaktadır. İlk yardım eğitim merkezi; kursiyerlerin hem teorikte hem de pratikte gerekli donanımlara sahip olmasını sağlamaktadır. Peki, bu eğitim neleri kapsamaktadır? Açıklanacak olursa;

Tema Akademi Temel İlk Yardım Eğitimi Konuları
Genel ilk yardım bilgileri
Temel yaşam desteği
Hasta ve yaralının olay yerinde değerlendirilmesi
Kanamalara karşı ilk yardım uygulamaları
Yaralanmalara karşı ilk yardım uygulamaları
Yanık, donma ve sıcak çarpmasına karşı ilk yardım uygulamaları
Bilinç bozukluklarında ilk yardım
Kırık, çıkık ve burkulmalarda ilk yardım
Göz, kulak ve buruna yabancı cisim kaçması durumunda yapılacak ilk yardım uygulamaları
Hayvan ısırmalarına karşı ilk yardım uygulamaları
Zehirlenmelerde ilk yardım
Boğulmalarda ilk yardım
Doğal afetler yaşanması durumunda acil ilk yardım uygulamaları
Hasta ve yaralı taşıma teknikleri

2 – İlk Yardım Eğitimine Kimler Katılabilir? İlk Yardım Eğitici Eğitimini Kimler Alabilir?

Hem topluma yarar sağlamak hem de ilk yardım alanında bilinçlenmek adına zorunlu hâle gelen ilk yardım eğitimleri belirli kişiler tarafından alınmaktadır. Eğitim kurumunun vermiş olduğu ilk yardım kursu programlarına şu kişiler katılabilmektedir;

 • 18 doldurmuş olan kişiler
 • En az ilkokul mezunu olan kişiler

İlk yardım eğitici eğitimini ise, şu meslek grupları almaktadır;

 • Acil tıp teknisyenleri
 • Tıp doktorları
 • Tıbbi Teknologlar, Perfüstyonist teknikerleri ve Pedagoglar
 • Sosyal hizmet uzmanları
 • Diş hekimleri
 • Sağlık eğitimcileri
 • Sağlık memurları
 • Tıbbi teknikerler
 • Toplum sağlığı teknisyeni, Diyetisyen ve Biyologlar
 • Paramedikler ve Optisyenler
 • Psikolog, Hemşireler ve Fizyoterapistler
 • Ebeler, Hemşire yardımcıları ve Tıbbi Sekreterler
 • Diğer sağlık personelleri

3 – Kimler İlk Yardım Eğiticisi Olabilir?

İlk yardım eğitmeni olabilecek çeşitli sağlık branşları vardır. Bu branşta yer alan sağlık çalışanları, ilk yardım eğitmeni olma koşullarını sağlamaktadır. İşte, ilk yardım eğitmeni olabilecek kişiler;

İlk Yardım Eğitmeni Olabilecek Sağlık Branşları
Diş hekimleri
Tüm doktor branşları
Diyaliz teknisyenleri
Ebeler
Hemşireler
Eczacılar
Sağlık kurumları işletmecileri
Sağlık memurları
Fizyoterapistler
Sağlık meslek liseleri ve yüksekokulları mezunları
Tıbbi laboratuvar teknisyenleri
Acil tıp teknisyenleri ve teknikerleri

4 – İlk Yardım Sertifikası Geçerlilik Süresi Nedir?

İlk yardım sertifikası geçerlilik süresi 3 yıldır. 3 yılın sonunda bu sertifikanın güncellenmesi gerekir. Süre sonunda yapılacak değerlendirmeler neticesinde, kursiyerlere güncelleme eğitimi verilip verilmeyeceğine karar verilmektedir.

5 – İlk Yardım Eğitimi Sınav Uygulaması Nasıldır?

İlk yardım kursu sınav soruları, uygulamaları ve eğitim beceri sınavları; bilgi ve beceriler sonucu kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Tema Akademi eğitimi, hem yazılı sınava hem uygulamalı eğitim becerileri sınavına kursiyerleri hazırlamaktadır. Sınava dair bilgiler;

 • Yazılı sınav 40 sorudan oluşmaktadır. Bu sınavdan 85 puan ve üstü alınmalıdır.
 • Uygulama sınavı ilk yardım uygulamaları üzerine yaptırılmaktadır. Yazılı sınavdan 85 ve üst alanlar uygulama sınavına girebilmektedir.
 • Eğitim becerileri sınavı ise, temel ilk yardım konularından bir tanesinin sunumunun hazırlanmasını kapsamaktadır. Bu sunum hazırlanarak Sınav Komisyonuna sunulur.

İlk Yardım Kursu Ne İşe Yarar?

Eğitim kurumlarından alınan temel ilk yardım kursu ile, herhangi bir kazada müdahale yapabilme imkanı elde edilmektedir. Böylelikle yaşamı tehlikeye düşüren durumlarda tıbbi yardım sağlanarak, hayat kurtarma ya da durumların daha kötüye gitmesi önlenebilmektedir.

İlk Yardım Kursu Nereden Alınır?

İlk yardım eğitimleri bakanlıkça yetkilendirilmiş kurumlar tarafından verilmektedir. Tema Akademi ilk yardım kursu İstanbul başta olmak üzere, çeşitli bölgelerde eğitim vermektedir. Eğitim kurumundan örgün bir şekilde ilk yardım kursu alınabilmektedir.

İlk Yardım Kursu Ne Kadar Sürüyor?

Temel ilk yardım eğitimi 2 gün sürmektedir. Toplamda 16 saatlik örgün eğitimi kapsayan eğitimde çeşitli konular ele alınmaktadır. Konuya göre eğitimin uygulama şekli 30, 60 ve 120 dakikaya göre değişiklik göstermektedir.

İlk Yardım Kursu Fiyatları

İl Sağlık Müdürlüğü Fiyat Tespit Komisyonu 2023 yılı kapsamında ilk yardım eğitimi ücretlerini belirlemiştir. Eğitim ücretleri İl Sağlık Müdürlüğü’nün fiyatlarının altında ya da üstünde verilmemektedir. Güncel fiyatlar için eğitim kurumu aranarak bilgi alımı gerçekleştirilebilir.

nev bandırma
bandırma web tasarım villa kirala Harley Davidson
avşa adası otelleri
x