Havutça “KPSS’de Atatürk’ü Neden Sormadınız?”

11 Temmuz 2014 Cuma, 09:07

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, KPSS’de Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün yok sayılmak istendiğini belirterek, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya sınava girenlere neden ve hangi gerekçelerle soru yöneltilmediğini sordu.

Havutça, sınavın iptal edilmesini gerektiğini savunarak, Avcıya “Bir çok KPSS skandalına adı karışan ancak istifa etmeyen, Atatürk ve İlkelerini yok sayan, Cumhuriyet’in ilk yıllarında yapılan hizmetleri küçümseyen soruların hazırlanmasından sorumlu ÖSYM başkanının, bu hükme göre görevinden alınması için girişimde bulunulacak mıdır” diye sordu.

Havutça, önergesinde şu görüş ve sorulara yer verdi:

“5 Temmuz 2014 Cumartesi günü KPSS’nin sabah oturumunda uygulanan testler ile ilgili olarak ÖSYM’nin resmi internet sitesinde yayımlanan 2014 KPSS Lisans Başvuru Kılavuzu’nun KPSS’de Uygulanacak Testlerin Kapsamları (Tablo 1)’e göre uygun işlem yapılmadığı tespit edilmiştir. Sınava gireceklere Genel Kültür sorularından Tarih bölümünün (yüzde 45) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi sorularına (yüzde 20) ayrılacağı belirtilen orana uyulmayarak sınava girenler mağdur edilmiş, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk yok sayılmak istenmiştir. Buna göre;

1- Sınava girecek olanlara sorulacağı duyurulduğu halde, Kurtuluş Savaşı kahramanı ve Türkiye Kurucu Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili olarak adaylara neden ve hangi gerekçelerle soru yöneltilmemiştir?

2- Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi soruları sorulmayarak hangi amaca hizmet edilmek istenmiştir?

3- Sırf bu gerekçelerle sınavın iptal edilmesi gerekiyorken, sınavın iptal edilmesi için girişiminiz olacak mıdır?

4- Sınavın Genel Kültür bölümünde, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “2023 Vizyonu” tabiri hangi amaçla sınav soru olarak kullanılmıştır?

5- Erdoğan’ın grup toplantısında gençlerin okumasını tavsiye ettiği Falih Rıfkı Atay’ın “Zeytin Dağı” adlı eserinin soru olarak yöneltilesindeki amaç nedir?

6- KPSS Tarih sorularının bazılarının, İsmail Değirmenci tarafından yazılan “2014 KPSS- Tarihin Pusulası” adlı kitaptan birebir neden alınmıştır?

7- ÖSYM Başkanı, 6114 Sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’un 4’üncü maddesinde geçen “…atanmak için gerekli şartları taşımadığı ya da kaybettiğinin tespit edilmesi görev süresi dolmadan atandığı usule göre görevden alınabilir.” Bir çok KPSS skandalına adı karışan ancak istifa etmeyen, Atatürk ve İlkelerini yok sayan, Cumhuriyet’in ilk yıllarında yapılan hizmetleri küçümseyen soruların hazırlanmasından sorumlu ÖSYM başkanının, bu hükme göre görevinden alınması için girişimde bulunulacak mıdır?”

Bir önceki yazımız olan BANDIRMA - ERDEK YILBAŞI PROGRAMLARI 2017 başlıklı makalemizde bandırma, bandırma yeni yıl programları 2017 ve bandırma yılbaşı eğlence programları hakkında bilgiler verilmektedir.

You must be logged in to post a comment Login

proje-bandirmacomtr