Son Dakika
21 Ekim 2018 Pazar

Hastaneler İçin Aile Hekimliği Malzemeleri

29 Kasım 2017 Çarşamba, 10:26

Türkiye genelinde sağlık adına gerekli tüm resmi işleri Sağlık Bakanlığı yürütmektedir. Sağlık alanında yapılacak yenilikler, vatandaşların sağlık sorunları için gerekli tedavi kurumları kurulması gibi tüm işlemleri de Sağlık Bakanlığı gerçekleştirmektedir. Güzel ülkemizde Sağlık Bakanlığı ‘na bağlı olarak hastaneler ve aile hekimlikleri olmaz üzere iki farklı sağlık-tedavi kuruluşları bulunmaktadır. Bu iki kuruluşun da amaçları ortaktır; toplumun sağlık düzeyini en üst seviyeye çekmek.

Hastaneler, sağlık sorunlarını belli başlı bölümlere ayırarak inceleyen, büyükçe binalardan oluşan ve çok kapsamlı tedavi araçları bulunduran kuruluşlardır. Aile hekimlikleri ise hastanelerin aksine daha küçükce bir yapıya sahip, çok yönlü aile hekimlerinden oluşan ve yeterli düzeyde malzemeye sahip olan kuruluşlardır. Hastaneler genel olarak detaylı tedavi gerektiren hastalıkları inceleyen, ameliyat gibi büyük operasyonların gerçekleştirildiği, çeşitli analizlerin, araştırmaların yapıldığı ve onlarca farklı branştan doktorun bulunduğu tedavi kurumlarıdır. Aile hekimlikleri de hastanelere kıyasla tedavi yöntemi daha kolay olan, grip, çeşitli ağrılar gibi hastalıkları inceleyen, çok üst düzey olmasa da belirli bir derecede araç-gerece sahip olan ve iki, üç aile hekiminden oluşan sağlık kurumlarıdır.

Aile hekimlikleri her ne kadar donanımsal açıdan hastanelerden geri kalmış gibi gözükse de aile hekimlikleri tam olarak hastanelere rakip bir kuruluş şeklinde değildir. Daha çok hastanelerin küçük versiyonu gibidirler. Çünkü aile hekimlikleri kolay tedavi edilebilir hastalara reçeteler yazarak ya da önerilerde bulunarak sorunlarını yok etmeye çalışır fakat daha büyük sağlık sorununa sahip bir vatandaş aile hekimliğine başvurduğunda ise aile hekimleri bu hastayı daha kapsamlı olan hastanelere yönlendirir.

Aile hekimliklerinde yer alan aile hekimlerinin belli başlı sorumlulukları bulunmaktadır. Bu sorumlulukların başında kendilerine belirli şikayetler ile gelen hastalara gereken ilginin gösterilmesi ve hastalıklarının giderilmesi için iyi bir sağlık hizmetinin sunulması gelmektedir. Aile hekimleri bu sorumluluğu yerine getirdiği taktirde hastalıklara karşı faydalı çözümler üretilebilmesi işten bile değildir fakat yerine getirilmemesi durumunda ise sonuçlar pek iç açıcı olmaz. Örneğin bir aile hekimi ciğerlerini üşütmüş bir hastayı stetoskop ile kontrol etmezse hastanın tam olarak nasıl bir rahatsızlığa sahip olduğunu tanımlayamaz. Bundan dolayı aile hekimin steteskop gibi aile hekimliği malzemelerine belirli bir düzeyde sahip olması gerekmektedir. Eğer aile hekimliği malzemeleri yetersiz ise aile hekimi doğru tespitler yapamaz ve hastalara çözümler üretemez. Ya da aile hekimliği malzemelerinin yetersiz olduğu durumlarda aile hekimleri yanlış tespitler ile hastanın durumunu daha da kötü bir hale getirebilir. Aile hekimleri bu gibi konularda dikkatli davranmalı ve yeterli düzeyde aile hekimliği malzemelerine sahip olmaya özen göstermelidir.

İnternet üzerinden güvenli aile hekimliği malzemeleri alışverişi için: www.medikalgross.com/aile-hekimi-malzemeleri

You must be logged in to post a comment Login

proje-bandirmacomtr