Glutensiz Beslenmenin Potansiyel Faydaları

02 Ocak 2019 Çarşamba, 10:14

Doc. Dr Halit Yerebakan, glutensiz beslenmenin potansiyel faydalarından bahsetti.

Sık sık yorgunluk, şişkinlik veya eklem ağrıları mı yaşıyorsunuz? O halde çölyak hastalığı veya gluten intoleransına sahip olabilirsiniz… Çölyak hastalığına genellikle yanlış teşhis koyulur ya da hemen fark edilemez. Ancak vücudunuza ciddi zararlar verebilecek kadar önemli bir hastalıktır. Eğer başta saymış olduğum şikayetleri belirgin şekilde taşıyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Gluten toleransı olanların glutensiz beslenmenin potansiyel faydaları neler, bugün bu konuya değineceğim.

Gluten hangi besinlerde bulunur

Öncelikle bu soruya cevap vermeden önce çölyak hastalığından kısaca bahsetmek istiyorum. Çölyak hastalığı, aslında bir sindirim bozukluğudur. Nedeni ise bağırsakların görevi olan besinleri doğru şekilde emmemesinden kaynaklıdır. Çölyak hastalığı vücudunuza zarar verip gibi sizi kansere yatkın hale getirebilecek kadar ciddi bir hastalıktır.

Çölyak hastaları özellikle tahılların içinde bulunan bir protein olan gluteni sindiremezler. Gluten en çok buğday, arpa, çavdarın içinde yer alır. Bir nevi ekmeğin içinde olmazsa olmazdır diyebiliriz. Gluten aynı zamanda fazla bilinmeyen ilaç ve kozmetik gibi alanlarda da vardır.

Gluten ne zaman rahatsızlığa yol açar

Eğer gluten hassasiyetiniz varsa ve herhangi bir gluten içeren besin tükettiyseniz vücudunuz bu besinleri doğru şekilde sindiremez. Bu tip bir durumda gluten vücudunuzda şişkinliğe yol açabilir. Öyle ki bu proteini vücudunuza almanızla, eğer ki çölyak hastasıysanız ince bağırsakta yer alan villusler düzleşir ve besinler doğru düzgün emilemez hale gelirler. Bu durumun sonucunda yetersiz beslenme sorunu ortaya çıkar. Gluten intoleransı ve çölyak hastalığı arasındaki en büyük fark ise, gluten hassasiyetinin genellikle bağırsağa eşit derecede zarar vermemesidir.

Glutensiz beslenme nedir

Çölyak hastalarının en önemli şikayetleri arasında yer alan karın ağrısı, şişkinlik ve aralıklı ishalden kurtulabilmenin en önemli yolu beslenmeye dikkat etmekten geçer. Glutensiz bir beslenme programı ile çölyak hastalığının bu belirtilerini önlemek mümkün.

Elbette uzman bir diyetisyen eşliğinde glutensiz beslenme programı oluşturmalısınız. Yalnız özellikle bu hastalığa sahip olan kişilerin kaçınması gereken belli başlı besinler vardır. Bu yiyecekler; ekmek, tahıl, makarna, kurabiye, krakerdir. Çölyak hastaları için daha güvenli sayılabilecek yiyecekler ise; meyve, sebze, balık, glutensiz un ve patatestir.

Eğer çölyak hastasıysanız ve gluten içeren bir besin yediyseniz, ishal veya mide krampları gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Toplumda glutensiz beslenme ile ilgili bilinç arttığından market alışverişlerinizde yiyeceklerin etiketini okuyarak almalı ve gluten içerenleri elemelisiniz.

Doc. Dr. Halit Yerebakan

Kadinvekadin.net

You must be logged in to post a comment Login

proje-bandirmacomtr
avşa adası otelleri
x