Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Evcil Kedilerin Tuvalet Eğitimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Evcil köpekler gibi tuvalet ihtiyaçları için dışarı çıkarılmayan kedilerin mutlaka tuvalet eğitimi alması gerekir. Kedi maması yiyip, su içtikten sonra tuvaletini yapma ihtiyacı hisseden kediler ilk zamanlar evin herhangi bir yerine tuvaletini yapma eğilimi gösterseler de birkaç adımda verilen tuvalet eğitimi ile kedi tuvaletini kalıcı bir alışkanlıkla kullanmaya başlayabilirler.

Evcil köpekler gibi tuvalet

Evcil kedilere tuvalet alışkanlığı kazandırmak kolaydır. Kedilerde tuvalet eğitimine yavru kedilerde başlanabileceği gibi yetişkin kedilere de tuvalet eğitimi verilebilmektedir. Kedinizin kum kabı, kapalı kedi tuvaleti gibi petshop ürünlerini kullanmasını istiyorsanız, aşağıdaki bilgiler ışığında tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz:

  • Kuru ya da yaş mamasını yedikten sonra suyuun içen kedi kum kabına, çiş pedine ya da kapalı kedi tuvaletine götürülerek bekletilir ve kumlarla oynayarak ilgisi çekilmeye çalışılır.
  • Kum kabında ya da kedi tuvaletinde kedinin ilgisini çekmek için sevdiği bir oyuncak da kullanılabilir.
  • Kedi eğer tuvalet ünitesinden uzaklaşmaya çalışıyorsa aynı noktaya tekrar getirilmeli ve ilgisi çekilmeye çalışılmalıdır.
  • Hırçınlaşıyor ve kedi tuvaletinden uzaklaşıyorsa tuvalet eğitimine ara verilmeli ve ertesi gün devam edilmelidir.
  • Kedi zamanla kedi tuvaletine alışacak ve mamasını yedikten sonra kendiliğinden tuvalet ihtiyacını karşılamak için bölgesine gidecektir.

Kedinizin tuvalet eğitimi sırasında ilk birkaç gün tuvalet kabını temizlememek onun kokuyu alarak ortama alışmasında fayda sağlar. Alışkanlık kazandıktan sonra kedi tuvaletindeki kumlar her gün küçük bir kürek ile temizlenmelidir. Haftada 1 gün tüm kum değiştirilerek kap dezenfekte edilmelidir. Kedi tuvaletlerinde topaklanan kumlar, hoş kokulu kumlar ve pudralı en çok tercih edilen ürünler arasında yer alır.

Kedinizin ihtiyacı olan kum kabı, kum çeşitleri, kapalı kedi tuvaleti, tuvalet kabı ve daha fazla petshop malzemesini online petshop alışveriş sitesi petzimo.com’da bulabilirsiniz. Petzimo alışverişlerinizde avantajlı fiyatlardan yararlanabilir, online kredi kartı, kapıda nakit ve kredi kartıyla ödeme seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Petzimo’da kredi kartı bilgileriniz 256bit SSL sertifikası ile korunmaktadır.

nev bandırma