EN YAŞLI ELEKTRİK ABONESİ ADETA TÜRKİYE TARİHİNE IŞIK TUTUYOR

06 Eylül 2018 Perşembe, 09:43

Fatma Bingöl Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde yaşıyor. O, aydınlatma tarihinde Türkiye ve dünyanın geri kalanında kandil ve gaz lambası kullanıldığı zamanları görmüş, o dönemlerdeki hayatı yaşamış bir kadın. Ülkemizin kurtuluş mücadelesine tanıklık ettiği yıllarda dünyaya gelen ve 118 yıllık ömrüne İstiklal Mücadelemizi ve 2 Dünya Savaşı’nı sığdıran Fatma Nine, Atatürk’ün yaşamına da tanıklık etmiş tarihi bir çınar…

Elektriğin henüz hane halkı yaşamına dahil olmadığı günleri hüzün ile anlatan Fatma Nine, kandil yakıp, gaz lambası ışığında bir yaşam sürdürdükleri günleri de unutmuyor. Sosyal medyada büyük ilgi gören videomuzda Fatma Nine, “Şimdi her taraf ışık, nereye gitsen hiç karanlık değil” sözleriyle ülkemizin enerji sektöründeki şu anki parlak durumuna da atıfta bulunuyor.

1900 yılında Selanik’te dünyaya gelen Fatma Nine, Limak Enerji Uludağ Elektrik’in en yaşlı abonesi… 118 yaşında olmasına rağmen son derece sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdüren ve evinde ziyaret etme imkanı bulduğumuz Fatma Nine, bizi çocuklarıymış gibi bağrına bastı. Kızı ile birlikte yaşayan Fatma Nine, elektrik ve ampulün mucitleri Tesla ve Edison çağının da tanıklarından. Hatta çarpıcı bir istatistiğe atıfta bulunmak da mümkün. Fatma Nine doğduğunda, Edison ampulü bulalı henüz 20 yıl olmuştu.

Limak Enerji Uludağ Elektrik olarak bizler, 26 Ağustos 1922 tarihinde başlayıp, 30 Ağustos’ta Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 96. yılında, kutlu zaferin tanığı olan Fatma Nine’yle tüm Türkiye’nin Zafer Bayramı’nı kutladık. Limak Enerji Uludağ Elektrik olarak, şanlı zaferlerle kazandığımız bu ülkeye ve tarihimizin tanığı, en yaşlı abonemiz Fatma Nine’ye hizmet etmekten onur duyuyoruz.

Bir önceki yazımız olan BALIKESİRLİLER, KAHRAMANLIK DESTANLARINI KANLARIYLA YAZDILAR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

You must be logged in to post a comment Login

proje-bandirmacomtr
avşa adası otelleri
x