Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

ELT Yurtdışı Eğitim Operasyon Ofisi İdari Müdürü Atiye Cengiz ile : “Almanya’da Yüksek Lisans”

Dünyanın önde gelen ekonomilerinden biri olan Almanya, son yıllarda yüksek lisans eğitimi için oldukça cazip bir seçenek haline geldi. Bu cazibenin arkasında birçok faktör yatıyor. Röportajımızda ELT Yurtdışı Eğitim Operasyon Ofisi İdari Müdürü Atiye Cengiz ile birlikte, son yıllarda Almanya’da yüksek lisans yapmanın neden bu kadar popüler hale geldiğini ve bu tercihin öğrencilere sağladığı avantajları konuştuk.

Dünyanın önde gelen ekonomilerinden

Öncelikle kendinizden bahsedebilir misiniz? Atiye Cengiz kimdir?

Merhabalar, ben Atiye Cengiz. Adana’da doğdum. Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Mütercim ve Tercümanlık bölümünü kazanarak İzmir’e yerleştim. Mezuniyetimin ardından ELT ailesine katıldım. 1 yılı Almanya Operasyon Uzmanı, 1.5 yılı Operasyon Ofisi İdari Müdürü olmak üzere 2.5 yıldır ELT’nin bir parçasıyım.

ELT Yurtdışı Eğitimi kısaca tanıtabilir misiniz? ELT hangi alanlarda hizmet vermekte, hangi şehirlerde şubeleri bulunmakta?

ELT, binlerce öğrencinin yurtdışında gerek akademik gerek dil eğitimi alma hayalini gerçekleştirmesine yardımcı olmuş, yılların getirdiği bilgi birikimini deneyimli kadrosu ile harmanlayabilmiş, kaliteli eğitimi ve öğrenci memnuniyetini ilke edinmiş, sektörün öncü kuruluşlarından biridir.

Son yıllarda yurtdışında yüksek lisans eğitimi konusunda en çok tercih edilen ülkelerin başında Almanya gelmekte. Peki, Almanya’da yüksek lisans eğitiminin avantajları neler?

Almanya’da yüksek lisans eğitiminin tercih edilmesinin başlıca nedenleri arasında; kaliteli ve saygın üniversitelerin varlığı, devlet destekli eğitim imkanları, ücretsiz eğitim olanakları, geniş bölüm seçenekleri, pratik ve araştırma odaklı eğitim sunan birçok üniversitenin bulunması, öğrencilere çalışma izni verilmesi bulunuyor.  Köklü üniversitelerde alınan kaliteli eğitim, mezunları uluslararası iş piyasasına hazırlıyor, bu da Almanya’da eğitim almanın en büyük avantajlarından biri haline geliyor.

Öğrenciler yurtdışında yüksek lisans konusunda neden Almanya’yı tercih etmekte?

Öğrencilerin yurtdışı yüksek lisans eğitimi için Almanya’yı tercih etmesinin birçok nedeni bulunmakta. Öncelikle, Almanya birçok köklü üniversiteye ev sahipliği yapmasıyla bilinir.  Bu üniversitelerde verilen kaliteli eğitimin ve Almanya’nın eğitim sektörüne yaptığı yatırımların bu tercihte fazlasıyla etkisi olduğunu düşünüyorum. Bunların yanı sıra devlet üniversitelerinde eğitimin ücretsiz olması, eyalet ve üniversiteye göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 300-350 € bandında dönem katkı payı ödeyerek tüm öğrencilik haklarından, ücretsiz ulaşım hakkından yararlanılabilmesi de öğrencilerin tercihlerini etkileyen faktörler arasında sayılabilir. Ayrıca, yüksek lisans programlarında Almanca eğitimin yanı sıra İngilizce eğitim veren okulların olması da tercih edilme sebeplerindendir.  Bunların yanı sıra, Almanya’daki refah seviyesi ve yaşam şartları da öğrencilerin tercihlerini etkileyen faktörlerdendir. Bu sebeplerle, hem ülkemizden hem de dünyanın diğer ülkelerinden birçok uluslararası öğrenci yüksek lisans eğitimi için Almanya’yı tercih etmektedir.

Almanya’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği bölümler hangileri olmakta?

Almanya özellikle mühendislik ve işletme, MBA gibi alanlarda öğrencilerin odak noktası haline gelmiş durumdadır. Alman mühendisliği yıllardır tüm dünyaya nam salmıştır, mühendislik alanında verilen eğitimin kalitesi ve bu alanına verilen önem buradan da anlaşılabilir. Bunun yanı sıra büyüyen sanayisi ve ekonomik gelişimi, dünyaca ünlü birçok markaya ev sahipliği yapması da işletme, MBA gibi bölümlere yönelik talebi arttırmıştır.

Almanya’da eğitim dili nedir, Almanca bilmeyen öğrenciler de Almanya’da yüksek lisans yapabilirler mi?

Almanya’daki üniversitelerde bölümlere göre değişkenlik göstermekle birlikte hem Almanca hem de İngilizce eğitim alınabilir. Birçok üniversitede öğrencilerini uluslararası iş piyasasına hazırlayan ve eğitim dili %100 İngilizce olan uluslararası programlar mevcuttur. Almanya’da hem Almanca dilde hem de İngilizce dilde, hatta bazı programlarda her iki dilde birden yüksek lisans eğitimi alınabilir.

Almanya’da yüksek lisans için kabul koşulları nelerdir ve öğrencilerin kabul almak için nelere dikkat etmeleri gerekmektedir?

Almanya’daki devlet üniversitelerinden kabul alabilmek için, adayın öncelikle YKS sınavı ile 4 yıllık bir üniversiteye yerleşmiş ve lisans eğitiminin başarıyla tamamlanmış olması gerekmektedir. Almanya’daki yüksek lisans için başvurulacak bölümün, mezun olunan lisans programına yakın bir bölüm olması gerekmektedir. Özellikle devlet üniversiteleri için en az 2.80-3 mezuniyet ortalamasına sahip olmak mühimdir. Bunun yanı sıra programın eğitim diline göre üniversitelerin belirlediği dil skorlarına sahip olunması gerekmektedir, bu skor eğitim dili Almanca olan bölümler için çoğu zaman C1 seviyesidir. Bu şartların dışında üniversiteler bazı bölümleri için staj, iş deneyimi, kredi şartları koymuştur.

Almanya’daki devlet üniversiteleri ile özel üniversiteler arasındaki farklar nelerdir ve öğrenciler bu farkları göz önünde bulundurarak tercihlerini nasıl yapmalıdır?

Almanya’daki devlet üniversiteleri Alman hükümeti tarafından akredite, devlet destekli, istisnalar olmakla birlikte genellikle ücretsiz üniversitelerdir. Devlet üniversitelerinde eğitim alan öğrenciler dönemlik cüzi bir miktarda katkı payı ödeyerek ücretsiz eğitim alabilirler. Özel üniversitelerin ise kendi belirledikleri belirli eğitim ücretleri vardır ve her özel üniversite Alman hükümeti tarafından akredite değildir, bu nedenle özel üniversitelerinin şartları ile devlet üniversitelerinin başvuru şartları değişkenlik gösterebilir.

Bir diğer önemli fark ise, özel üniversitelerde çok daha fazla İngilizce dilde eğitim veren bölüm bulunmasıdır. Almanya’da İngilizce eğitim almak isteyen öğrenciler özel üniversiteler güzel bir seçenektir.

Öğrenciler Almanya’da master konusunda neden danışmanlık hizmeti almalıdır? ELT, bu konuda öğrencilere hangi hizmetleri sunmaktadır?

Almanya’da master başvuru süreçleri üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilir, bu süreçlerin kapsamlı şekilde araştırılması ve zaman zaman çift aşamalı başvuruların yapılması gerekir.

ELT Yurtdışı Eğitim’de tüm başvurular Almanya operasyon uzmanlarımız tarafından gerçekleştirilmektedir. Öğrencilerimiz için detaylı araştırmalar yapılır, süreçler öğrenciye en uygun şekilde incelenir ve profesyonel bir şekilde başvurular gerçekleştirilir. Başvuru süreci dışında çeviri, vize sürecinde danışmanlık, bölüm ve üniversite seçiminde danışmanlık, garantörlük/bloke hesap süreçlerinde danışmanlık gibi hizmetler vermekteyiz.

Almanya’da yüksek lisans ücretleri konusunda bilgi verebilir misiniz? Üniversiteler öğrencilerden ne kadar ücret talep etmekte?

Almanya’daki devlet üniversiteleri yukarıda da bahsettiğim gibi ücretsizdir. Öğrenciler yalnızca dönemlik katkı payı ödeyerek üniversiteye kayıt olabilir ve kayıt olduktan sonra üniversitenin bulunduğu eyalette ücretsiz toplu taşıma, öğrenci kartı, yemekhane kullanımı, öğrenci indirimleri gibi avantajlardan da faydalanır. Yani bu katkı payı karşılığı olmayan bir masraf değildir. Katkı payı ücretleri üniversiteden üniversiteye dönemlik 100 € – 600 € arasında değişiklik gösterir.

Almanya’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirler hangileri ve bu şehirlerde eğitim almanın öne çıkan yönleri nelerdir?

Almanya’da yüksek lisans almak isteyen öğrenciler genellikle iş imkanı daha geniş olan, uluslararası nüfusun daha fazla olduğu Berlin, Münih, Köln, Hamburg, Frankfurt gibi şehirleri tercih etmektedir. Bu şehirler öğrencilere özellikle sosyalleşme, uluslararası iş marketi, yabancı dil bilen nüfusun fazla olması gibi avantajlar sunar.

Almanya üniversiteleri yüksek lisans konusunda öğrencilere şartlı kabul imkanı tanıyor mu?

Almanya’da Almanca dilinde eğitim almak isteyen ancak B2/C1 seviyesinde Almanca bilgisine henüz erişememiş öğrenciler için şartlı kabul veren üniversiteler mevcuttur. Öğrenciler bu üniversitelerden aldıkları kabul ile Almanya’da Almanca hazırlık kursuna katılarak C1 seviyesine ulaştıktan sonra Almanca dilde eğitim alabilirler.

Öğrencilerin, eğitimleri sırasında ve mezun olduktan sonra Almanya’da çalışma izni var mı? Yeni mezunların ne tür hakları bulunmakta?

Evet, Almanya’daki bir üniversitede okuyan öğrenciler eğitimleri sırasında 140 yarım / 280 tam gün çalışma iznine sahiptir.

Mezun olduktan sonra ise 18 aylık iş arama vizesine başvurabilir, bu esnada kendilerine uygun bir iş buldukları ve gerekli şartları karşıladıkları takdirde Almanya’da tam zamanlı çalışabilirler.

Son olarak, Almanya’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilere neler önerirsiniz?

Almanya’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilere ilk önerim öncelikle eğitim almak istedikleri programa/alana karar vermeleri olacaktır. Almanya’daki yüksek lisans programları consecutive olduğu için lisans derecesinden çok farklı bir alana başvuru yapılamasa da, yakın bölümleri değerlendirebilirler.

Programa karar verdikten sonra bu programı en iyi altyapı ve eğitim desteği ile sunan üniversiteleri de araştırmalarını öneririm. Kendi istekleri ve gelecek planları doğrultusunda seçimler yapmaları daha sağlıklı olacaktır.

Bir diğer önerim ise yabancı dil bilgilerini geliştirmeleri olacaktır. Eğitim dili Almanca olan programlar için de, İngilizce olan programlar için de belirli bir seviyede dil skoru gerekebilir. Başvuru ve vize süreçlerinin iyi yönetilmesi gerekir. Bu nedenle Almanya’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen tüm öğrencilerimizi profesyonel destek için ELT şubelerimize ister telefonla ister yüz yüze görüşmeye bekleriz.

elt yurtdisi egitim atiye cengiz2
nev bandırma