Elektrik Panosu

17 Ağustos 2018 Cuma, 12:26

Elektrik enerjisini kullanan ve elektrik tesisatının güvenliğinden sorumlu olan tüm cihazlar elektrik panosunda toplanır.

Ayrıca tesisatın bağlantılarını sağlayan kabloları da barındırır.Sıralamak gerekirse elektrik sayacı, sigortalar, voltmetre, ampermetre, kontrol rölesi, elektrik baraları, güç rölesi gibi cihazlar elektrik panosuna bağlanır.

Elektrik panosu kurulacak mekânın sayısına veya katına bağlı olabilir. Örnek verecek olursak Tek ve çok katlı binalarda küçük elektrik panosu kullanılır. Elektrik panosu montajı yapacak yetkililere mekâna özel ölçüler verilir ve üretim buna göre yapılır. Fiyatlar buna göre farklılık gösterebilir.

Elektrik Pano ve Montajı

Elektrik panoları sac metalden yapılmaktadırlar. Genellikle kare yapıdadır. Kapak açıldıktan sonra bizi çoklu bir yapı karşılar. Elektrik Pano Montajı kısa devre söz konusu olduğunda zararı minimize edecek şekilde yapılır. Bu konuda önem verilen hususlar arasında kritik cihazların birbirine yakın veya birbirini etkileyecek biçimde takılmamasıdır. Koruyucu panonun içine şalt cihazlar ve baralar konulur. Elektrik panosu montajı sırasında enerji mutlaka kesilmiş olmalıdır. Bu önlem elektrik panosu bakımı ve tamirinde de söz konusudur.

Güvenlik için panolara müdahale kolay olmalıdır. Bu nedenle verilen ölçülerle öncelikle sac kesimi yapılır. Saca poliüretan contalar takılır. Sonrasında ise sac istenilen yapıya gelebilmesi için ısıl işlem görür. Daha sonraelektrostatik boya aşamasına gelinir. Bu aşama önemlidir çünkü kullanılan boyanın kalitesi panonun dış hava şartlarından etkilenmesini azaltıp panoyu daha uzun ömürlü hale getirir. Ardından montalamalar yapılan iç ve dış iskelet elektrik panosu olarak kullanıma hazırdır. Elektrik panosunda en önemli aşamalardan biri de topraklamadır. Kurulumu yapılan tesisteki insanlar ve cihazların güvenliği açısından bu aşamanın atlanmaması gerekir.Sayaç panosu da elektrikte en çok kullanılan pano çeşitleridir.

elektrik panosu çesitleri

Elektrik Pano Bakımı

Elektrik pano bakımı çok önemlidir. Gerekli bakımları ve kontroller yapılmazsa insan sağlığını tehlikeye sokacak durumlar ortaya çıkabilir. Elektrik pano bakımı profesyonel yetkililer tarafında belirli periyodlar içinde yapılmalıdır. Bu bakım sırasında tamir edilemeyen cihazlar yenisi ile değiştirilmelidir. Kablolar, fan, kondaktör gibi cihazlar belirli bir süre içinde yenilenmesi gereken cihazlardır. Elektrik panosunun rutin testleri es geçilmemeli herhangi bir sorun teşkil ediyorsa zaman geçirmeden sorun giderilmelidir. Pvc panolarıbu panolarında bakımı ve ömürleri daha uzun sürmektedir.

Elektrik panoları çıkan yangınların önemli bir kısmının nedenidir. Bu sebeple kontroller, tamirler, testler ve temizlik kesinlikle geciktirilmemeli ve TSE damgalı ürünler kullanılmalıdır.

Elektrik Panosu Fiyatları

Daha önce de belirttiğimiz gibi elektrik panosu kurulacak mekânın sayısı ve katına göre fiyatlar değişkenlik göstermektedir.

Duvar tipi bir etanj pano için 90 lira fiyat biçebiliriz. Başka bir örnek vermek gerekirse 7000*1200*200 boyutunda sıva üstü taban saclı bir duvar panosunun ortalama fiyatı 460 liradır. Bu fiyat boyutlara göre artabilir ve azalabilir.

 

You must be logged in to post a comment Login

proje-bandirmacomtr
avşa adası otelleri
x