Bandırma Reklam Ajansı

Egzamaya Ne İyi Gelir ?

22 Ocak 2021 Cuma, 14:47
egzamaya ne iyi gelir bandirma.com.tr
google news takip et mobil

Egzama, ciltteki kuruluk, kaşıntı, cildin su toplaması ve pullanmaya neden olan bir deri hastalığıdır. Tıpta bilinen adıyla atopik dermatit denir. El ve kol bölgesinde oldukça sık rastlanan egzama, birçok farklı sebepten meydana gelebilir. Bazı yiyecek ve içecekler, kozmetik ürünleri, kış aylarında soğuk havaların etkisiyle ve su, sabun, deterjan kullanımı, farklı kimyasallar egzamaya neden olabilmektedir. Uygulanabilecek basit yöntemler ile egzamayı kontrol altında tutabilirsiniz.

Egzamaya Ne İyi gelir?

Egzamaya ne iyi gelir diye araştırma yaptığınızda öncelikle yediklerinize dikkat etmeniz konusunda bizde diyetin altını çizeceğiz. Egzamadan kurtulmak için kesinlikle kortizonsuz kremler, stereoit krem ve merhemler, çeşitli nemlendirici kremler ve kaşıntıyı rahatlatan ilaçlı bandajlar kullanılabilmektedir. Uygulanacak bu yöntemlerin içinden kortizon ve stereoit içeren tedavi yöntemleri ciltte incelmeye sebep olabileceğinden dolayı belli bir süre kullanılmalıdır. Ancak kendinize bir tedavi yöntemi aramadan mutlaka bir dermatoloğa başvurmalısınız.

Egzamadan Kurtulmak İçin Beslemeye Dikkat Edilmeli

Egzamaya sahip hastalar beslenme düzenlerine dikkat etmelidir. Egzamaya neden olabilecek yiyeceklerden uzak durulmalıdır, çok fazla şeker ve karbonhidrat tüketilmemelidir. Ayrıca yağlı ve baharatlı gıdalar konusunda da dikkatli olunmalıdır. Bol su tüketmeli ve doktorunuza danışarak bazı bitkisel tedavilerden yararlanabilirsiniz. Egzamalı bölgenin kurumasını engellemek için zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ve sarı kantaron yağı kullanılmaktadır.

Günlük hayatınızda uygulayabileceğiniz birkaç basit tavsiyeyle de egzamanın daha kötü hale gelmesini önleyebilirsiniz. Egzamalı bölgeleri kaşıyarak tahriş etmemelisiniz. Her gün banyo yapmamalı, su sıcaklığı fazla olmamalıdır. Kullandığınız sabunların PH derecelerinin nötr olmasına özen göstermelisiniz. Temizlik işlerinde kimyasal maddelere dikkat etmeli ve eldiven kullanmalısınız. Stresli ortamlardan uzak durmalı ve doktorunuzun size tavsiye edeceği diyet listesini uygulamalısınız.

Araştırma haberimizi burada noktalarken Balıkesir ilimizden Eczacı Hasan Tahsin Arslan’ın sedef egzama hastalığınızdan kalıcı olarak kurtulabilmenize fayda sağlayacak öneriler videosunu paylaşıyoruz. Şimdiden geçmiş olsun.

You must be logged in to post a comment Login

kutlu creative
avşa adası otelleri
x