EĞİTİMCİLERDEN TEPKİ

09 Nisan 2015 Perşembe, 09:48
google news takip et mobil

Eğitim İş Sendikası üyesi öğretmenler Cumhuriyet Meydanında yaptıkları basın açıklamasında performansa dayalı ücret uygulamasına tepki gösterdi. Basın açıklaması Eğitim İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı Kadir Taylan tarafından okundu.
657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılacak değişiklikle iş güvencesinden yoksun bir kamu istihdamı oluşturulmak istendiğini öne süren Taylan “İşçiler için uygulanmak istenen “esnek çalışma sistemi” kamu çalışanlarına da uygulanmak isteniyor. “Part-time”, “evden çalışma”, “çağrı üzerine çalışma”, “kiralık çalışan” gibi uygulamalar getirilerek esnek Sayılı İş Kanunu kapsamına alınarak sözleşmeli olarak çalıştırılacak” ifadelerini kullandı.
Taylan “Yapılacak düzenlemeyle birlikte idarenin görevden alma ve görev yeri değiştirme yetkisi genişletilecek. Görev yeri değiştirilen bürokratın mahkeme kararıyla geri dönmesinin yolu sınırlandırılacaktır. Kamu çalışanlarına uygulanacak yaptırımları ağırlaştıran, kazanılmış haklarını hiçe sayan ve baskıyı en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan esnek, güvencesiz, performansa dayalı bir çalışma statüsü asla kabul edilemez” dedi.
Kamusal hizmetleri ticarileştirmeye yönelik bu tür girişimlerin, ülkeyi baskıcı devlet modeline bir adım daha yaklaştıracağını öne süren Taylan “Kendisine yandaşlık yapmayan milyonlarca kamu çalışanını mevcut kanunlarla yeterince hizaya getiremediğini düşünen AKP, kamu çalışanlarının elinden iş güvencesini almak istiyor. AKP Hükümeti kamu hizmetlerinin tasfiyesiyle kamu görevlilerini de tasfiye edecek ve siyasi iktidara her yönüyle bağlı kapıkulları getirmeye çalışılacaktır. Geleceğimizin güven içinde devam etmesini, AKP’nin politikaları değil kamu görevlileri ve sendikalarının mücadele azmi ve kararlılığı belirlemelidir. Bu nedenle kamu emekçileri, hem anayasada hem de iş yaşamımızı düzenleyen diğer yasalarda yapılmak istenen değişikliklere karşı birlikte mücadele yöntemini seçmelidir. Bu açıdan tüm sendikaları tarihi bir sorumluluk bekliyor. Söz konusu sorumluluk, hiçbir siyasi anlayış ayrımı gözetmeksizin kamu çalışanlarını köleleştirmeyi amaçlayan yasa değişikliğine karşı ortak eylemleri örerek siyasal iktidara tepki verme sorumluluğudur” şeklinde konuştu.

Bir önceki yazımız olan Hazal Fidancılık Ceviz Fidanı Satışı Başlıyor başlıklı makalemizde bandırma ceviz fidanı, ceviz fidanı ve ceviz fidanı göz aşı hakkında bilgiler verilmektedir.

You must be logged in to post a comment Login

kutlu creative
avşa adası otelleri
x