Duvar Kağıtları Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz? | Bandirma.com.tr

3 Aralık 2023 - 04:09

Duvar Kağıtları Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Duvar Kağıtları Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Son Güncelleme :

04 Ekim 2023 - 17:55

130
google haberler

Duvar kağıdı seçiminin odanın tarzına ve dekorasyonuna etkisi büyüktür. Kimileri bu tür tercihlerin yaşayanların ruh halini de etkilediğine inanır. Duvar kağıdı kaplaması, yapımı sonrasında uzunca bir süre duvarda kalmaktadır. Bu nedenle doğru duvar kağıdı seçimi, duvar kağıdının ölçülerinin doğru alınmış olması ve desenin eve uygunluğu bir hayli önemlidir. Cimri.com adresinden yüzlerce duvar kağıdını, uygun fiyatlı mağaza seçenekleri ile inceleyebilirsiniz.

 

Duvar kağıtları Avrupa’da 16. yüzyılda kullanılmaya başlandı. Çinliler 17. yüzyıl başlarında manzara ve kuş içeren süslü pirinçten yapılan duvar kağıtları kullanıyordu. Daha önceleri de duvar dekorasyonu ve yalıtım amacıyla yün ve ipekten üretilen halılar kullanılıyordu. Bu da epey maliyetli ve zaman isteyen bir üretim olduğundan sadece çok zengin kişiler dekorasyon amaçlı kullanabiliyordu. Duvar kağıtları ise çok daha uygun maliyetli olmaları nedeniyle geliştirildi.

 

Duvar kağıtlarının ilk çıktığı zamanlardan bu yana dönem dönem kullanımları artış ve azalış göstermektedir. Dekorasyonunu tamamen ya da kısmen değiştirmek isteyen kullanıcılar için ideal bir dekorasyon malzemesidir. Duvar kağıdı kullanan kişiler kullandıkları alanın daha hoş, çekici ve temiz göründüğünü düşünüyor. Hasar aldığında ya da modasının geçtiği düşünüldüğünde kaldırılıp yerine başka bir desende duvar kağıdı takılması da zor olmadığından kullanışlı bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.

 

Duvar Kağıdı Renk Seçimi ve Uyumu

 

Eğer duvar kağıdı kullanmaya karar verdiyseniz, odanın dekorasyonuna uygun bir duvar kağıdı seçmelisiniz. Duvar kağıdı kaplaması bittiğinde eşyalar ile uyumsuz olması durumunda ya duvar kağıdını çıkarmak ya da eşyalarınızda değişiklik yapmak isteyebilirsiniz. Bu nedenle duvar kağıdının eşyalarınız ile uyumlu ve dekoratif göründüğünden emin olmalısınız.

 

Seçtiğiniz duvar kağıdını küçük bir alanda uygulayarak uyumlu olup olmadığını deneyebilirsiniz. Tek renk duvar kağıtları desenli duvar kağıtlarından daha az risklidir. Duvara boya yapmışsınız gibi görünebilir. Büyük ve küçük desenler daha risklidir. Uygulayacağınız alanın büyüklüğüne göre odaya katacağı hava değişkenlik gösterecektir. Uygulamadan sonra bu tarz desenler bunaltıcı ya da göz yorucu olabilir.

 

Renklerin psikolojiye etkisine bakarak da bir seçim yapabilirsiniz. Örneğin, mavi ve yeşil renklerin daha sakin hissetmeye, kırmızı rengin ise kan basıncının ve adrenalinin artmasına neden olduğu tespit edilmiştir. Mor renk ise, keder ve hüzne iyi gelmesinin yanında cinnet durumlarında da sakinleştirici olarak kullanılmaktadır. Tüm bunların yanında dekorasyonda renklerin karışımının da psikolojik açıdan bir anlamı olabilmektedir. Örneğin, siyah, gri ve beyazın birlikte kullanımının zihinsel huzurun artmasını sağlayabileceği görüşüne sahip kişiler bulunmaktadır.

 

Seçtiğiniz duvar kağıdında bulunan renklerin mobilyalarınız ile bir uyum içerisinde olmasının önemi aşikar. Renk seçiminde odanızda bulunan en yoğun renge zıt renklerden ya da  en yakın tondaki renklerden seçim yaparak bir uyum yakalamaya çalışabilirsiniz.

 

Peki duvar kağıdı seçiminde başka nelere dikkat edilmeli? Duvar kağıdı uygulanacak alana yetecek ve bir miktar artacak kadar duvar kağıdı almalısınız. Böylece duvar kağıdının devamını bulamama durumlarını ortadan kaldırırsınız. Duvar kağıdı kaplanırken oluşabilecek hatalar için elinizde bir miktar daha yedek olması kurtarıcı olacaktır.

 

Uygulama yapılırken talimatlara hakim olduğunuzdan emin olmalısınız. Ölçüleri almak için ve duvar kağıdının duvara uygulanması için bir ustadan da yardım alabilirsiniz. Eskiyen duvar kağıdının üzerine yeni bir duvar kağıdı yapıştırmayın. Aksi takdirde duvar kağıdınız güzel ve muntazam şekilde tutmayabilir veya çıkarmak istediğinizde size zorluk çıkarabilir.

 

Dayanıklı ve Kolay Temizlenebilir Duvar Kağıtları

 

Duvar kağıtlarının dayanıklı ve kolay temizlenebilir olması, kullanım kolaylığı sağlamanın yanında kullanım süresini de uzatır. Duvar kağıdının ne kadar kaliteli olduğunu burada anlayabilirsiniz. Vinil ve fiberglas duvar kağıtları dayanıklı ve kolay temizlenen duvar kağıtlarıdır. Vinil, banyo ve mutfak alanlarında da kullanabileceğiniz çoğu temizlik ürününe karşı dayanıklıdır. Temizlenmesi kolaydır.

Fiberglas ise, fırçalamaya, neme, solmaya ve aleve karşı oldukça dayanıklıdır.

Duvar Kağıdı Modelleri ve Fiyatları

Cimri.com üzerinden birbirinden farklı renk ve desende duvar kağıdı modellerini ve en uygun fiyat seçeneğine sahip mağazaları bulabilirsiniz.

 

 

 

Image Link:

https://www.thespruce.com/thmb/0FSNWmsSARK3eN3_5i6XZrInlyA=/750×0/filters:no_upscale():max_bytes(150000):strip_icc():format(webp)/how-to-clean-wallpaper-4772584-06-b56135c7fd7a47fea67da96cecdc29ba.jpg

nev bandırma
bandırma web tasarım villa kirala Harley Davidson
avşa adası otelleri
x