Çocuk Psikolojisi Yetişkin Psikolojisinden Ne Kadar Farklıdır? | Bandirma.com.tr

20 Ekim 2021 - 09:19

Çocuk Psikolojisi Yetişkin Psikolojisinden Ne Kadar Farklıdır?

Çocuk Psikolojisi Yetişkin Psikolojisinden Ne Kadar Farklıdır?
Son Güncelleme :

12 Ekim 2021 - 10:43

google haberler
hemoroid

Bir çocuğun zihni, bir yetişkininkinden tamamen farklı bir şekilde çalışır ve bu, onların psikolojilerinin de farklı olduğu anlamına gelir.

Psikoloji geniş bir terimdir ve bu nedenle bir psikolog, standart nitelikleri tamamladıktan sonra genellikle belirli konularda veya alanlarda uzmanlaşacaktır. Çocuk psikolojisi bir uzmanlık alanıdır ve yetişkinlerle ilgilenen psikologlardan ayrı olarak kabul edilir.

Çocuk psikolojisi ve ‘çocuk’ kavramı

  1. yüzyılın başlarına kadar çocuklara pek çok yönden yetişkinlerden farklı davranılıyordu. Aynı giyinirlerdi, çoğu durumda onlar da erken yaşta çalışmaya başlardı. ‘Çocuk’ ve çocukluk kavramları belirgin değildi.

Ancak zamanla, çocukluğun yaşamda önemli bir zaman olduğu netleşti. Bir çocuğun fiziksel ve duygusal olarak geliştiği zamandır.

Gelişim psikolojisine de atıfta bulunan çocuk psikolojisi, çocukların yetişkinlikle başa çıkabilmelerini sağlayacak duygusal esenliği geliştirmek için çocuklarla çalışma pratiğidir.

Çocuk bir yetişkinden farklıdır, dolayısıyla psikolojinin de farklı olması gerekir. Çocuk psikolojisinin yetişkin psikolojisinden farkı da budur.

Kaliteli psikoloji kliniklerinin yoğunluğu nedeni ile genelde izmir psikolog tavsiyeleri internet ortamında sıkça sorgulanmaktadır. İzmir psikolog arayışlarında Nora Psikoloji kliniği, çocuk Ergen Terapisi, Aile danışmanlığı, çift terapisi, Bireysel terapi ve online terapi konularında uzman ve deneyimli ekibi ile destekçiniz olacaktır.

Çocuk Psikolojisinin Yetişkin Psikolojisinden Farkları Nelerdir?

Geliştirme

Çocuk gelişimi üç geniş alana ayrılır:

  1. Fiziksel
  2. Bilişsel – entelektüel gelişim olarak da bilinir
  3. Sosyal duygusal

Fiziksel gelişim nispeten istikrarlı ve öngörülebilir olsa da bilişsel ve sosyal-duygusal gelişimin son iki alanı birbiriyle yakından bağlantılıdır ve değişkendir. Birçok çocuğun tüm bu alanları uyum içinde bir araya getirebilmek için profesyonel yardıma ihtiyacı vardır.

Kilometre Taşları

Kilometre taşları, bir çocuğun gelişiminde kontrol noktaları görevi görür ve artık biliyoruz ki, bir çocuğun bulunduğu yer ile kabul edilen bir ölçüt arasında bir boşluk olduğunda, bu fark önümüzdeki yıllarda daha da büyümektedir.

Çocuk psikologları dört ana dönüm noktasına bakar;

  1. Kaba ve ince motor beceriler gibi fiziksel kriterler
  2. Bilişsel kilometre taşları, bir çocuğun düşünme, öğrenme ve problem çözme yeteneğini ifade eder.
  3. Sosyal ve duygusal dönüm noktası, belirli duyguları ifade etme yeteneğine bakar
  4. İletişim ve dil kilometre taşları sözlü ve sözlü olmayan becerilere bakar

Davranış

Her çocuk zaman zaman meydan okuyan ve dürtüsel olabilir ve genellikle büyümenin ve gelişmenin kabul edilen bir parçasıdır.

Örneğin, ebeveynler ve büyükanne ve büyükbabalar genellikle çocukların etraflarındaki dünyayı öğrenmeleriyle karakterize edilen, ancak istediklerini alamadıklarında kolayca sinir krizi geçirebilecekleri ‘korkunç ikiliklere’ atıfta bulunurlar. Ancak bu davranışlar aşırı ve sürekli olduğunda, çocuk psikologları yardımcı olabilecek profesyoneller olabilir.

Bir düşmanlık ve saldırganlık örüntüsünün olduğu yerde, bunların çocuğun yaşına uygun olmamasının nedenleri olabilir, bunun nedeni karşıt hiperaktivite bozukluğu (ODD), dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) veya diğer tanınan bozukluklar olabilir.

Duygular

İnsanlar olarak, heyecandan üzüntüye, utanca ve mutluluğa kadar bir dizi duygu sergileriz.  Bunlar ‘normal’ olarak kabul edilir ve bunlarla nasıl başa çıktığımız önemlidir. Bu karmaşık bir süreçtir ama duygularımızı nasıl yönettiğimiz bebeklik döneminde öğrenmeye başladığımız bir şeydir.

Çocuk büyüdükçe sürpriz, utangaçlık, sevinç, utanç, suçluluk ve gurur gibi duyguları daha fazla ifade etmeye başlar. Bir çocuk, yetişkinliğe aldığımız bir şey olan duyguları düzenlemeyi ve yönetmeyi öğrenmelidir.

Ancak duygusal olarak tepkisel bir çocuk endişeli olabilir veya bir çocuğun çok çeşitli duygulara sahip olmadığı, her iki durumda da ilişki ve arkadaşlık kurmayı zorlaştıran tam tersi bir durum vardır. Çocuk psikologları, duygularını yönetme stratejileri konusunda onlara yardımcı olur.

Sosyalleşme

Basitçe söylemek gerekirse, sosyalleşme, çocukların başkalarıyla olumlu bir şekilde ilişki kurmasını sağlayan değerler, bilgi ve becerilerdir. Bu sürecin doğumdan kısa bir süre sonra başladığı ve yetişkinliğe kadar devam ettiği bilinmektedir.

Çocukluk, sosyalleşme için çok önemlidir; oyunla ve okul, oyun grupları vb. durumlarda bulunmayla gelen bir şeydir. Sosyalleşme becerileri eksik olduğunda çocuklar izole olurlar. Bir çocuk psikoloğu, bir çocuğa sosyalleşme güçlüklerinde yardımcı olabilecek profesyoneldir.

İzmir’de Psikolojik Danışmanlık

Bu alanda ülkemizin önde gelen psikoloji kliniklerinin yer aldığı İzmir’de bulunan ve izmir çocuk psikoloğu arayışınızda çocuğunuzun maruz kaldığı sorunları dinleyen ve odak çözümler sunabilecek deneyimli uzmanları ile Nora Psikoloji kliniği ile görüşebilirsiniz. Yüzyüze veya online terapi imkanları ile destek alabilirsiniz.

 

avşa adası otelleri
avşa adası otelleri
x